fbpx
Таг: обновливи извори

таг: обновливи извори

Обновливите извори на енергија се единствената алтернатива за одржлив развој на земјата

Намалување на зависноста на земјата од увоз на електрична енергија, но и намалување на загадувањето на воздухот, особено во зимските месеци кога е актуелно затоплувањето на објектите со фосилни горива, се меѓу главните приоритети кои треба да ја водат земјата кон исполнувањето на целите поставени со Стратегијата за енергетика. Насочувањето кон обновливите извори на енергија, особено искористувањето на енергијата од...

Сонцето и ветерот лани обезбедиле 10 проценти од вкупната електрична енергија во светот

Ветерот и сончевата енергија минатата година за првпат генерирале 10 проценти од глобалната електрична енергија, покажува новото истражување на тинк-тенк организацијата „Ембер“, а пренесува „Би-би-си“. Во анализата се наведува дека сега педесет земји добиваат повеќе од една десетина од својата електрична енергија токму од ветерот и од сонцето. Како што економиите во светот почнаа да закрепнуваат од ковид-пандемијата во 2021 година,...

Со паметно енергетско планирање ќе се бараат најсоодветни локации за соларни полиња и ветерници

Паметно енергетско планирање, безбедна и побрза транзиција од фосилни во обновливи извори на енергија со минимално негативно влијание врз природата и луѓето и соработка меѓу граѓанскиот сектор, Владата, експертите, бизнис секторот и сите релевантни институции е главната цел на кампањата за паметно енергетско планирање „Еко енергетска иднина - да планираме заедно!“, која ја започна Центарот за истражување и информирање...

Сите олимписки објекти на игрите во Пекинг се напојуваат со енергија од обновливи извори

Сите олимписки објекти, во кои се одржуваат натпреварите на Олимписките игри во Пекинг, за прв пат во историјата на зимските и на летните игри, ќе се напојуваат од обновливи извори на енергија. Пекинг, во текот на подготовките на Игрите, промовираше визија „зелени, инклузивни, отворени и чисти“ игри, и најави дека ги интегрира принципите на одржливост во сите фази од...

Гоу Грин го организира првото соларно кино во Скопје на 22 ноември

Во Кинотека на Северна Македонија на 22 ноември ќе се одржи првото соларно кино во Скопје. Овој настан го организира Здружението Гоу Грин, а е во рамки на проектот „Соларни кина“, којшто е поддржан од Француската амбасада во Скопје. За влез во соларното кино ќе биде неопходно посетителите да донесат предмет што се рециклира, а за таа цел ќе биде...

Групацијата за обновливи извори на енергија при СКСМ го осуди затрупувањето на Маркова река

Групацијата за обновливи извори на енергија при Стопанската комора на Северна Македонија ја осуди злоупотребата на животната средина и нарушувањето на биодиверзитетот во и околу реките и побараа надлежните институции да го истражат случајот. Ракцијата следува откако денеска објави феколошката организација „Еко свест“ објави фотографии од затрупувањето на Маркова река како последица од градежните активности за трите мали хидроелектрани...

Да престане субвенционирањето на јагленот е прв услов за успешно справување со климатските предизвици

Да не се стимулира, ниту субвенционира користењето на јагленот како гориво, да се зголемува енергијата од обновливи извори, а гасот да не се смета за добро транзиционо решение, бидејќи е фосилно гориво. Тоа се дел од заклучоците за климатската визија за Македонија кои се дискутираа на конференцијата „Визија и цели за справување со промените во климата 2030/2050“, организирана во...

Планетата се прегрева, ако не ги спречиме, климатските промени ќе ни донесат нови пандемии

Пандемијата на ковид-19 го стави светот пред нови искушенија. Економиите, здравствените системи и образованието се во создавање на навики од „новото нормално“, кое пак, никако не смее да ја заобиколи животната средина и борбата со климатските промени. Сѐ погласни се апелите дека пандемиите се неизбежното зло кое нѐ очекува во иднина, доколку економијата, но и политичката волја не ја...

Гасификацијата е пропадната инвестиција, соларната енергија ви е трипати поевтина од нуклеарката во Белене

Дали енергетската иднина Македонија треба да ја темели на гасификацијата како што форсирааат политичарите или транзицијата треба да биде насочена кон други извори на енергија, разговаравме со професорот д-р Невен Дуиќ од Загрепскиот универзитет, експерт по енергетски системи и обновливи извори кој деновиве престојуваше во Скопје. Иако Македонија не планира нови термоцентрали, таа засега се потпира на нив. Гасификацијата е...

ЕБОР ќе ги финансира домаќинствата преку програмата за енергетска ефикасност

Секое едно евро инвестирано во енергетска ефикасност заштедува 2,2 евра во производството на електричната енергија, информираше денеска вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев на промоцијата на „Програмата за финансирање на зелената економија (GEFF) во Македонија“, која ќе се имплементира преку Европската банка за обнова и развој (ЕБОР). Анѓушев потенцираше дека станува збор за корисна програма и дека Владата ќе покаже висок...

Анѓушев учествува на самит за енергетска сигурност во Германија

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев е во службена посета на Германија, каде што учествува на четвртиот Самит за енергетска транзиција и дијалог за обновливи извори во енергетска сигурност, во организација на германската Влада. Вицепремиерот ќе има обраќање на денешната попладневна сесија „Придонес на обновливите извори во енеретската сигурност“, а ќе оствари и средби со министри за енергетика кои ќе...

Саудиска Арабија ќе ги покрива потребите за струја од обновливи извори на енергија

Саудиска Арабија сака 10 проценти од своите потреби за електрична енергија да ги покрие од обновливи извори на енергија следните неколку години, во рамки на трансформацијата на својот енергетски сектор, најави министерот за енергетика Калед ал Фалих. Ал Фалих најави дека ќе бидат реализирани 30 проекти за следната деценија да се постигне целта, производство на 10 гигавати електрична енергија од обновливите...

Филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

Најновиот филм во подготовка „Скејтањето не е за девојчиња“ на режисерката Дина Дума, а во продукција на „Сестри и брат Митевски“ освои две награди за развој во програмата Синелинк...