fbpx
Таг: Њујорк

таг: Њујорк

Во Њујорк не е поставен билборд на кој пораката „поддршка за Украина“ се менува со „поддршка за Израел“

Видеоматеријал, кој е графички обработен лажно прикажува дека во Њујорк се појавил дигитален билборд на кој пораката „Ја поддржуваме Украина“ е потисната со порака „Го поддржуваме Израел“. Станува збор за графички обработен видеоматеријал. На оваа проминентна локација во Њујорк никогаш не постоел билбордот од видеото. Корисници на Твитер, кои отидоа да проверат што има на посочената локација, фотографираа дека...

И невремето во Њујорк во барабанот на заговорничките сценарија на Кју Анон

Силното невреме кое го зафати и поплави Њујорк изминатиот петок, не се случи поради тоа што поддржувачи на Трамп, наводно го пуштиле ХААРП-от за да спасат деца заробени и малтретирани во тунели, како што се тврди во оваа објава, туку поради влијанието на климатските промени. Киднапирањето, чувањето и консумирањето на деца во тунели во Њујорк, како и нивното спасување...

Њујорк прогласи вонредна состојба заради поројни дождови и поплави

Во Њујорк e прогласена вонредна состојба поради силно невреме со поројни дождови кои предизвикаа поплави. Многу од градските подземни системи, улиците и автопатите се под вода, а најмалку еден терминал на аеродромот Ла Гвардија беше затворен во петокот пред подоцна повторно да биде отворен. „Ова е невреме опасно по живот. Прогласувам вонредна состојба низ Њујорк, Лонг Ајленд и долината Хадсон...

Лажно е видеото со гафот „Слава на урина“ додека Зеленски бил во ОOН

Виралното видео со наводната грешка на билборд на среде Тајмс сквер во Њујорк, каде што пишувало „Слава на урината“ наместо „Слава на Украина“ е целосна лага и дезинформација, пуштена да му наштети на угледот и на Украина и на претседателот Володимир Зеленски и на земјата домаќин. За жал повеќе медиуми на македонски јазик без проверка ја објавија оваа дезинформација...

Билборд со натпис „Нема Зеленски, нема војна“ не е поставен во Њујорк

Самото видео, како што пишуваат странски проверувачи на факти, не е ново и е снимено пред руската инвазија врз Украина. Во моментот, зградата е изменета споредено со она што е прикажано на видеоматеријалот, а и семафорите во близина на самата улица се променети и сега се во жолта боја, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме...

Не е точно дека Трамп пронашол работилница за адренохром во позната продавница во Њујорк

Во постот се тврди дека војската по наредба на Трамп пронашла деца и работилница за адренохром, меѓутоа за ова нема никаква поткрепа, ниту пак, може да се најде таква информација во медиумите. Самиот Трамп се нема пофалено и јавно не говорел на оваа тема. Адренохромот е состојка којашто се добива со оксидација на адреналин и нема никакви докази дека...

Ковачевски по повод 30 години членство во ОН: Постигнавме модел за функционална демократија

Премиерот Димитар Ковачевски во рамките на работната посета на САД учествуваше на панел организиран по повод 30 години членство на Република Северна Македонија во Обединетите нации, информираат од владината прес-служба. Дискусијата се одржа во седиштето на ОН во Њујорк, на која се обратија и Љубомир Фрчковски, постојан претставник на Република Северна Македонија во ОН, Метју Нимиц, американски дипломат и специјален...

Компанијата зад видео платформата JW Player ја купи македонската компанија „Инплејер“

Видео платформата „JW Player“ ја купи македонската компанија „Инплејер“, препознатлива по решенија за видео стриминг. Како што соопштија од компанијата, целта е JW Player да ги донесе на македонскиот пазар своите „решенија за монетизација и аналитика на корисниците“. „Понудата на JWP вклучува видео хостинг и стриминг, алатки за рекламирање како и прецизна аналитика за една милијарда уникатни месечни гледачи, на...

Бурата во САД однесе 37 животи, жителите во западен Њујорк заробени под снег

Најмалку 37 лица загинаа среде бруталната зимска бура која изминативе денови ги зафати САД, додека делови од западен Њујорк се затрупани под снежна покривка од над еден метар, оставајќи заглавени возила среде улица и илјадници семејства без струја за време на божиќните празници, јави Си-ен-ен. Гувернерката на Њујорк, Кети Хочул, изјави дека оваа бура е „најразорната досега во долгата историја...

Изложба на дела на Стефан Шашков во Њујорк инспирирани од амбиентална музика

Во периодот од 22 октомври до 2 ноември во Mакедонскиот културен центар во Њујорк ќе биде поставена изложбата „More Bright Than No Light“ на реномираниот уметник Стефан Шашков. Во организација на здружението Номад-Арт Скопје, во изложбениот простор Gallery MC ќе бидат поставени дела на Шашков, кои се инспирирани од амбиенталната музика на музичари како Брајан и Роџер Ино, Роберт Фрип,...

Средба Османи – Ескобар: Благодарни сме за континуираната американска поддршка

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска оствари средба со Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања и специјален претставник на САД за Западен Балкан. Соговорниците изразија задоволство што Стратешкиот дијалог меѓу Северна Македонија и САД веќе ги дава првичните резултати под формата на американски грантови наменети за зајакнување на владеењето на правото, културата и одбраната. „Ваквиот...

На 73-годишна возраст почина Ивана Трамп, поранешна сопруга на Доналд Трамп

Ивана Трамп, долгогодишнa бизнисменка и поранешна сопруга на Доналд Трамп, почина во својот дом во Њујорк на 73-годишна возраст, објави Си-ен-ен. Полициската управа на Њујорк подоцна во четвртокот соопшти дека „изгледа дека нема криминал“ поврзан со смртта на Ивана Трамп. Според соопштението, полицијата примила повик 911 за „помош на лице“ околу 12:40 часот и пронашле „73-годишна жена во несвест која...

Пукање во метро станица во Њујорк: 13 лица се повредени

Најмалку 13 лица се повредени при пукањето во метро станица во Бруклин, Њујорк. Луѓето биле застрелани во инцидент што се случил од лице коешто носело гас-маска и побегнало од местото на настанот, јавува Би-би-си. Си-ен-ен пренесува дека пукањето се случило околу 8:30 часот наутро, а во метро станицата експлодирало средство за испуштање чад. Граѓаните надвор од станицата забележале чад, по...

Претседателот Пендаровски во Њујорк на Генералното собрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски во наредните денови ќе учествува на Генералниото собрание на Обединетите нации во Њујорк. Пендаровски во четврток на 23 септември, ќе се обрати пред останатите учесници на 76. сесија на собранието. Темата на оваа сесија е: „Градење отпорност преку надеж - опоравување од Ковид-19, одржливо обновување, одговор на потребите на планетата, почитување на правата на луѓето и ревитализација...

Гувернерот на Њујорк, Ендрју Куомо, поднесе оставка поради обвинувањата за сексуално злоставување

Гувернерот на американската сојузна држава Њујорк, Ендрју Куомо (63), вчера поднесе оставка од функцијата, откако истрагата утврдила дека сексуално злоставувал и воземирувал повеќе жени. Куомо ќе ја напушти функцијата за 14 дена отсега. Откако Куомо, еден од поистакнатите членови на Демократската партија ќе се повлече, мандатот ќе го преземезаменик-гувернерката Кети Хочул, демократ, која воедно ќе биде и биде првата жена...

Њујорк ќе затвори 64 км улици за автомобили за послободно движење на луѓето

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио, соопшти дека градот ќе затвори најмалку 40 милји (64 km) улици во сообраќајот на автомобилите, за да создаде повеќе отворено место за жителите на Њујорк во време на пандемијата. Тој најави дека ќе започнат со отворање на улиците околу парковите, со цел на крајот да се достигне до 100 милји (160 km) отворен...

Училиштата во Њујорк ќе останат затворени до крајот на учебната година

Според првичникот план, училиштата во Њујорк требаше да бидат повторно отворени до 20 април, сепак тоа е нереална цел бидејќи Њујорк е жариште на епидемијата во САД, информираше градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио. „Тешко ми е што морам да ви кажам дека нема да бидеме во можност да ја организираме работата во училиштата до крајот на годината, но можам...

Добри сигнали од првата средба на премиерот на Северна Македонија со новиот грчки колега

Премиерот на Северна Македонија Зоран Заев, во рамките на Генералното собрание на ОН во Њујорк, за првпат се сретна со неговиот колега од Грција Кирјакос Мицотакис со кого разговараа за односите Северна Македонија- Грција. Главната тема на состанокот беше Договорот од Преспа, потпишан на 17 јуни 2018 година. По се изгледа, по преземањето на новата функција, грчкиот противник на Договорот од...

Уапсени близнаци кои планирале бомбашки напад во Њујорк

Браќа близнаци се уапсени во нивниот стан во њујоршкиот квартот Бронкс со повеќе од десет килограми материјал за составување бомба во текот на претрес од страна на припадниците на Федералното биро за истраги и њујоршката полиција. Дваесет и седумгодишните Кристијан и Тајлер Торо се уапсен со материјалот, од кој дел потекнува од производи за огномет за деца, изјави заменикот началник...

„Гугенхајм“ не дава слика на Ван Гог за Белата Куќа, нуди шолја за тоалетот

Белата Куќа во септември годинава побарала од музејот Гугенхајм во Њујорк да и ја позајми сликата „Пејсаж со снег“ на Винсент Ван Гог, насликана во 1888 година, за со неа да го украси резиденцијалниот дел од Белата Куќа, во кој живеат претседателот на САД и првата дама, Доналд и Меланија Трамп. Одговорот што стасал од Ненси Спектор, главниот кустос на...

По вторпат транспортирано лице со мозочен удар од Унгарија со полициски хеликоптер

Лице со мозочен удар денеска беше превезено од Уггарија во земјава со полициски хеликоптер на МВР, опремен со потребна медицинска опрема за таков лет. Ова е вторпат да се...