fbpx

Пукање во метро станица во Њујорк: 13 лица се повредени

-

Најмалку 13 лица се повредени при пукањето во метро станица во Бруклин, Њујорк. Луѓето биле застрелани во инцидент што се случил од лице коешто носело гас-маска и побегнало од местото на настанот, јавува Би-би-си.

Си-ен-ен пренесува дека пукањето се случило околу 8:30 часот наутро, а во метро станицата експлодирало средство за испуштање чад. Граѓаните надвор од станицата забележале чад, по што повикале полиција и противпожарна екипа.

Полицијата на Њујорк и портпаролот на њујоршкиот градоначалник Ерик Адамс ги повикаа граѓаните да ја избегнуваат локацијата помеѓу 36-тата улица и 4-тата авенија во Бруклин. Метро возовите коишто сообраќаат преку метро станицата во Бруклин каде што се случи инцидентот се сопрени.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...