Фото: By Christopherpeterson at English Wikipedia, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3071583, CC BY-SA 3.0, Викимедија комонс

Ивана Трамп, долгогодишнa бизнисменка и поранешна сопруга на Доналд Трамп, почина во својот дом во Њујорк на 73-годишна возраст, објави Си-ен-ен.

Полициската управа на Њујорк подоцна во четвртокот соопшти дека „изгледа дека нема криминал“ поврзан со смртта на Ивана Трамп. Според соопштението, полицијата примила повик 911 за „помош на лице“ околу 12:40 часот и пронашле „73-годишна жена во несвест која не реагира“.

Противпожарната служба на Њујорк соопшти дека одговорила на извештајот за поединец кој доживеал срцев удар во резиденцијата, при што времето и местото на тој одговор се совпаѓаат со локацијата на њујоршката полиција.

Противпожарната служба соопшти дека жртвата била мртва по пристигнувањето и ја прогласи Трамп за мртва на местото на настанот додавајќи дека лекар ќе ја утврди причината за смртта.

Ивана Трамп беше мајка на Доналд Џуниор, Иванка и Ерик Трамп.

„Со голема тага ги информирам сите оние кои ја сакаа, од кои има многу, дека Ивана Трамп почина во својот дом во Њујорк. Таа беше прекрасна, убава и неверојатна жена, која водеше голем и инспиративен живот. Нејзината гордост и радост беа нејзините три деца, Доналд Џуниор, Иванка и Ерик. Таа беше толку горда на нив, како што сите ние бевме толку горди на неа. Почивај во мир, Ивана!“ објави Доналд Трамп.

Ерик Трамп напиша на Инстаграм дека неговата мајка е „сила во бизнисот, спортист од светска класа, сјајна убавица и грижлива мајка и пријателка“.

Иванка Трамп на Твитер напиша дека е „скршена од смртта на (нејзината) мајка“, додавајќи: „Мама беше брилијантна, шармантна, страсна и злобно смешна. Ќе ни недостига засекогаш и секогаш ќе го чуваме нејзиниот спомен во нашите срца“.

Израсната во комунистичка Чехословачка, Ивана Трамп соработуваше со Доналд Трамп на некои од неговите најистакнати проекти за недвижнини. Двајцата се разведоа во 1992 година како последица на неговата таблоидна афера со Марла Мејплс – која подоцна стана втора сопруга на Доналд Трамп и мајка на нивната ќерка Тифани.

Во својата книга „Трамп: Уметноста на договорот“, Доналд Трамп ја нарече Ивана Трамп како „одличен менаџер“ и ја опиша како „претприемачка и многу конкурентна“. Тој, исто така, ја постави да управува со замокот на Трамп во Атлантик Сити, наместо да ангажира надворешен генерален менаџер.

„Кога станува збор за водење на казино, добрите менаџерски вештини се исто толку важни како и специфичното искуство со игри“, напиша тој.

Кога парот конечно се спогоди, Ивана Трамп си замина со 14 милиони долари, покрај другите поволности како што е огромна палата во Гринич, Конектикат.

„Мајка ми е бујна жена, исполнета со страст за животот и авантурата што ѝ го отежнуваше долгото останување на едно место“, напиша Иванка Трамп во својата книга „The Trump Card“ од 2009 година.

Напишете коментар

Внесете го вашиот коментар
Please enter your name here