fbpx
Таг: мировни преговори

таг: мировни преговори

Трамп ги доведе во прашање мировните преговори меѓу Израел и Палестина

Претседателот на САД, Доналд Трамп ја доведе во прашање можноста за продолжување на мировните преговори меѓу Израел и Палестина, префрлајќи ја одговорноста за тоа на палестинската страна, пренесува „Би-би-си“. Како што изјавил Трамп во Давос, Палестинците „покажале непочитување“ кон САД, по неговата одлука да го признае Ерусалим за главен град на Израел. - Кон САД мора да биде искажана...

Авганистан и Пакистан ги повикаа талибанците на мировни преговори

Министрите за надворешни работи на Пакистан и на Авганистан денеска ги повикаа талибанците да се придружат на мировни преговори. Повикот е испратен после состанокот кој го организираше Кина за да ги поправи „напнатите односи“ меѓу двете влади. Во заедничкото соопштение на владите на трите земји повикуваат на „широко втемелен и инклузивен мировен процес и помирување“, поради секојдневните напади на талибанците во...

Нова рунда од мировните преговори за Сирија следната недела во Женева

Новиот круг од мировните преговори за решавање на ситуацијата во Сирија под покровителство на Обединетите нации (ОН) ќе се одржи во Женева на 28 ноември. Ова било потврдено на состанокот на членовите на сириската опозција во Саудиска Арабија, јавуваат светските агенции. За нов предводник на делегацијата на сириската опозиција е избран Насер ал Харири, кој го замени радикалниот Ријад Хиџаб,...

Одложени мировните преговори за Сирија во Астана

Русија, Турција и Иран ја одложија планираната рунда преговори за Сирија, која на предлог на Русија требаше да се одржи во Казахстан на 12 и на 13 јуни, соопшти денеска казахстанското министерството за надворешни работи. Портпаролот на министерството рекол дека не се знае кога ќе се одржи следната рунда преговори. На преговорите требаше да учествуваат сириската влада и некои фракции на бунтовниците....

Нова рунда преговори за Сирија во Казахстан, бунтовниците најавија бојкот

Во Астана, главниот град на Казахстан, денеска почнува новата рунда мировни преговори за Сирија, кои, како што јавуваат странските агенции, ќе бидат бојкотирани од сириските бунтовнички фракции. Портпаролот на сириската вооружена опозација, Осама Абу Заид, изјавил дека одлуката за бојкот е донесена бидејќи не се почитуваат ветувањата за прекин на огнот во Сирија, кој на иницијатива на Русија и на...

Во Женева продолжуваат мировните преговори за Сирија

Мировните преговори на сириските власти и на опозицијата под покровителство на Обединетите нации, денеска ќе продолжат во Женева во обид да се стави крај на повеќегодишната војна во Сирија, во која настрадале повеќе од 310.000 лица. Специјалниот претставник на ОН за Сирија, Стефан де Мистура, изјави дека Русија од сириските власти побарала прекин на воздушните напади додека траат мировните преговори...

Путин и Ердоган разговараа за одржување преговори за Сирија во Казахстан

Претседателот на Русија, Владимир Путин, телефонски разговарал со турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, за најновите случувања во Сирија, соопшти синоќа прес-службата на Кремљ. Двајцата претседатели разговарале за можноста за одржување преговори меѓу сириските власти и умерената опозиција во казахстанскиот главен град Астана, при што, како што соопшти Кремљ, ја нагласиле потребата од блиска соработка меѓу Москва и Анкара во решавањето...

Сè помали се изгледите за мир на Блискиот Исток, оцени Бан Ки-мун

Генералниот секретар на обединетите нации, Бан Ки-мун, рече дека меѓународната заедница мора јасно да каже дека и понатаму е посветена на мировните преговори меѓу Израел и Палестинците, затоа што изгледите за мир „можат да се лизнат од раце“. Бан, чиј десетгодишен мандат завршува за еден месец, синоќа издаде соопштение во пресрет на состанокот на Генералното собрание на ОН, кое го...

Авганистан не планира продолжување на преговорите со талибанците

Авганистан, Пакистан, Кина и САД не планираат да ги продолжат мировните преговори со талибанците откако претходните состаноци не дадоа резултати, соопштија авганистанските претставници. Портпаролот на авганистанскиот претседател, Ашраф Гани, рече дека не постои план за заживување на мировниот процес, кој тежнееше да ги доведе талибанските лидери на преговарачка маса. Претставниците нагласуваат дека нов состанок не е закажан. Група претставници на четирите земји се...

Одложена конференцијата за израелско-палестинскиот мировен процес

Францускиот претседател Франсоа Оланд денеска рече дека меѓународната конференција, предвидена за 30 мај во Париз, на која требаше да се поттикне израелско-палестинскиот мировен процес, е одложена за летово. - Американскиот државен секретар Џон Кери не може да дојде на 30 мај. Конференцијата ќе се одржи летово. Оваа иницијатива е неопходна – изјави Оланд. Конференцијата, која ја предложи Франција, треба да ги заживее мировните преговори.

Сириските мировни преговори ќе продолжат на 10 мај

Сириските мировни преговори во Женева ќе продолжат на 10 мај, потврди заменик-министерот за надворешни работи на Русија, Михаил Богданов. Богданов се повика на зборовите на специјалниот претставник на Обединетите нации за прашањето на Сирија, Стефан де Мистуре, кој претходно го најави продолжението на преговорите. Сириската влада очекува дека завршниот дел на разговорите ќе биде продуктивен и корисен.

Обама и Путин договориле поголема координација во Сирија

Претседателите на Русија и на Соединетите Американски Држави (САД), Владимир Путин и Барак Обама, вчера телефонски разговарале за ситуацијата во Сирија и се договориле да ја зголемат координацијата меѓу специјалните сили и армиите на двете земји на терен, соопштил Кремљ, јавуваат светските агенции. За таа цел, како што било наведено во соопштението од Кремљ, ќе бидат развиени дополнителни мерки за...

Бан Ки-мун: Ескалацијата на судирите во Сирија е закана за мировните преговори

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, предупреди дека ескалацијата на воените активности во Сирија и заканата за понатамошна употреба на сила ги загрозуваат напорите за обнова на мировните преговори и надежта за политичко решение за војната во Сирија. Во писмото до Советот за безбедност на ОН, Бан Ки-Мун навел дека меѓународната заедница и СБ на ОН се соочиле со тежок...

Меркел: Вложете ги сите напори за мир во Сирија

Сите напори мора да бидат вложени во обидот да се обезбеди мир во Сирија, изјави германската канцеларка, Ангела Меркел, на конференцијата за новинари по состанокот со ирачкиот премиер, Хајдер Абадиј. - Меѓународните околности во врска со Ирак се многу комплицирани и поради тоа се сложивме дека е неопходно да се вложат сите напори денеска во Минхен да разговараме за иднината на...

Кери и Лавров: Важно е да се воспостави примирје во Сирија

Руското министерство за надворешни работи денеска соопшти дека Сергеј Лавров и неговиот колега Џон Кери телефонски разговарале за Сирија. Лавров и Кери се сложиле дека е нужно да се постигне примирје и хуманитарната помош да стигне до подрачјата кои се под блокада. Мировните преговори меѓу сириската влада и опозицијата, под посредство на ОН, се прекинати минатата недела, поради офанзивата на силите...

Столтенберг: Руските напади во Сирија ги минираат мировните преговори

Руските воздушни напади во Сирија, на чија мета се претежно опозициските групи во Сирија, ги „минираат напорите за мирно решавање“ на конфликтот, изјави денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. - Исто така, зајакнувањето на руското присуство, нејзините акции од воздух во Сирија влијаат на порастот на тензиите и на кршењето на турскиот воздушен простор – рече Столтенберг на состанокот...

Бан Ки-мун: Вратете се на мировните преговори за Сирија

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, денеска во Лондон изјави дека е „многу вознемирувачки“ тоа што сирискиот мировен процес е загрозен со засиленото бомбардирање и со блокадата на хуманитарната помош за цивилите. На меѓународната донаторска конференција за собирање помош за Сирија и за решавање на мигрантската криза, тој рече дека „следните денови мора да се искористат за враќање на преговарачката...

Привремено прекинати мировните преговори за Сирија

Обединетите нации ги прекинаа мировните преговори за Сирија, чија цел е постигнување договор за ставање крај на петгодишната сириска граѓанска војна, соопшти вечерва Стефан де Мистура во Женева. Како што јавува „Би-Би-Си“, тој нагласи дека станува збор за „привремен прекин“, нагласувајќи дека во првата недела од преговорите во Женева бил остварен „недоволен напредок“. - Ова не е крај и не е...

Шефот на делегацијата на Асад ја обвини сириската опозиција за тероризам

Шефот на сириската делегација на мировните преговори во Женева, Башар ал Џафари, ја обвини опозицијата дека е поврзана со тероризам и дека за тоа добива поддршка од странски сили. Меѓутоа, тој истакна дека владата на Асад размислува за хуманитарните потези што ги побара делегацијата на опозицијата. - Ние не соработуваме со терористи – им рече Ал Џафари на новинарите во Женева. Според неговите...

Сириската опозиција вечерва на преговори во Женева

Делегација на најголемата сириска опозициска група наречена Висок комитет за преговори (НХЦ), вечерва ќе допатува во Швајцарија на мировни преговри за Сирија. Извор близок на Високиот комитет за преговори навел дека ќе испратат 17 преговарачи и уште 25 свои претставнци на преговорите во Женева. Високиот комитет синоќа соопшти дека ќе испратат мала делегација на мировните преговори, кои почнаа вчера и на кои...

Од петок ќе им нов ценовник за струјата, просечната цена ќе се зголеми во просек за 7,4 %

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денес донесе нови одлуки со кои просечната цената за електрична енергија за 98,8 отсто од домаќинствата ќе се зголеми во просек...