fbpx
Таг: Меморандум за соработка

таг: Меморандум за соработка

Продолжува имплементацијата на Фулбрајт програмата за академска размена

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири и амбасадорката на САД Анџела Агелер потпишаа меморандум за продолжување на имплементацијата на Фулбрајт програмата за академска размена. „Двете страни ја согледуваме корисноста од Фулбрајт. Размената на знаења и искуства е секогаш добредојдена и за САД како водечка земја во светот во многу области и по многу параметри, а особено за Северна Македонија...

Управата за финансиска полиција доби нов систем кој ќе ги дигитализира процесите

Со поддршка од Обединетото Кралство, Управата за финансиска полиција ќе добие нов современ систем кој ќе ги дигитализира процесите и ќе овозможи побрз проток на информации во рамки на институцијата и размената со други институции, информираат од Управата. Денеска беше потпишан Меморандум за соработка помеѓу директорот на Управата за финансиска полиција Горан Иванов и Регионалниот менаџер за Западен Балкан во...

Обвинителството ја замрзна соработката со Антикорупциската комисија

Јавното обвинителство ја оцени како целосно беспредметна и непотребна иницијативата на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) во врска со конфискацијата на имотот во предметот „Труст“. Од обвинителството излегоа со тврдење дека ги замрзнуваат сите активности предвидени и со меморандумот што го потпишаа пред три дена со Антикорупциската комисија. Иако јавниот обвинител на Љубомир Јовески пред три дена, на...

Кина и македонското високо образование: Влијание сконцентрирано на државните универзитети

Кинеското влијание врз македонското високо образование е сконцентрирано првенствено на неколку државни универзитети во Македонија, и тоа преку континуирана соработка низ годините што резултирала со размена на студенти и универзитетски кадар и со потпишување на договори и меморандуми за соработка. Во соработката предничат три универзитети и тоа најстариот Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, Универзитетот „Гоце Делчев“ и Универзитетот „Свети Апостол...

Рикер: САД ќе ѝ помагаат на земјава во борбата против дезинформации

Северна Македонија и САД за време на посетата на премиерот Димитар Ковачевски го потпишаа Меморандумот за разбирање меѓу двете земји во борбата против дезинформации. Поранешниот американски амбасадор во земјава и помошник државен секретар на САД, Филип Рикер во интервју за Гласот за Америка зборува за начинот на кој САД можат да ѝ помогнат на земјава да се справи со...

Фондацијата Метаморфозис ќе ѝ помогне на Владата да ја подготви новата Стратегија за транспарентност

Извршниот директор на Фондацијата за интернет и општество Метаморфозис, Бардил Јашари и заменик-премиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска потпишаа Меморандум за соработка. Целта е подготовка на нова Стратегија за транспарентност, која ќе придонесе кон подобрување на транспарентноста и отчетноста на Владата и институциите врз основа на принципите за соработка со граѓанското општество и размена на...

Фондацијата Метаморфозис потпиша меморандум за соработка со Кабинетот на Претседателот за отпор против дезинформациите

Фондацијата за интернет и општество Метаморфозис денеска потпиша меморандум за соработка со Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски. Извршниот директор на фондацијата, Бардил Јашари го потпиша меморандумот за соработка за поддршка на активностите на Претседателскиот центар за политичко образование со Генералниот секретар на Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, Миле Бошњаковски. „Соработката со Претседателскиот центар за политичко образование и Фондацијата...

РЕДИ-Рециклажа ќе собира селектиран отпад и од зградите во Аеродром, Бутел, Гази Баба и Кисела Вода

Градоначалниците на општините Аеродром, Бутел, Гази Баба и Кисела Вода потпишаа меморандуми за соработка со социјалното претпријатие „РЕДИ-Рециклажа“ кое повеќе од една година работи со примарна селекција на отпадот од станбените згради во Скопје. Меморандумите за соработка беа потпишани во рамките на вториот меѓународен „РЕДИ Самит“ кој вчера и денеска се одржува во Скопје. Градоначалникот на Аеродром, Тимчо Муцунски го...

АХВ ќе испитува примероци од угинати животни на државните патишта, целта е заштита на здравјето и безбедност во сообраќајот

Мостри од труповите на угинати животни, куче, мачка, зајак, лисица, волк, куна, ласица, шакал, дивокоза, срна и дива свиња, кои ќе бидат најдени на државните патишта низ целата територија на земјава од страна на вработените на ЈП „Македонија пат“, додека ги извршуваат работните задачи, ќе ги земат ветеринари од Агенцијата за храна и ветеринарство, за да утврдат дали, и...

Студенти на ФЕИТ преку МЕМО практично ќе учат како функционира пазарот на струја

Факултетот за елетротехника и информациски технологии (ФЕИТ) и МЕМО– Националниот оператор на пазарот на електрична енергија, потпишаа Меморандум за соработка, кој ќе им овозможи на студентите од овој факултет да стекнат практично образование и да работат на заеднички развојно истражувачки проекти поврзани со пазарот на електрична енергија. Според деканот на ФЕИТ, Димитар Ташковски, соработката претставува можност студентите да стекнат практично...

Потпишан Меморандум за разбирање меѓу Обвинителствата за гонење организиран криминал на Северна Македонија и Албанија

Русковска-Краја
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО ГОКК) и Специјалното обвинителство против корупција и организиран криминал на Албанија денеска потпишаа Меморандум за разбирање, со кој се обврзуваат на заемна соработка и размена на информации и документи, соопштија од ОЈО ГОКК. Меморандумот го потпишаа Основната јавна обвинителка Вилма Русковска и нејзиниот албански колега, главен специјален обвинител во...

Американско-турскиот конзорциум „Бехтел-Енка“ влегува во изградба на автопатите на Коридор 8 и 10д

Вицепремиерот Артан Груби, министерот за транспорт и врски Благоја Бочварски и директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Ејуп Рустеми денеска со американско-турскиот конзорциум „Бехтел-Енка“ го потпишаа Меморандумот за разбирање и соработка за изработка на проектна документација и изградба на автопатските делници Тетово - Гостивар - Букојчани и Требеништа - Струга - Ќафасан од патниот Коридор 8, како и...

Шекеринска потпишува нов меморандум за соработка во одбраната со САД, во јуни и договор за оклопни возила

Нов меморандум за соработка во одбраната со САД, втор по постојниот потпишан во 1994 година, потпишуваат денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска и помошникот на секретарот за одбрана на САД за меѓународни безбедносни прашања Мара Карлин. Документот ќе биде истовремено потпишан во Вашингтон и во Скопје, а на потпишувањето во Министерството за одбрана присуствува и амбасадорката на САД...

Средба на Османи со Дендиас: Грција и Северна Македонија треба да бидат пример за пријателство на Балканот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска во Атина оствари средба со својот домаќин министерот за надворешни работи на Грција, Николаос Дендиас. Фокус на разговорот меѓу двајцата колеги бил воспоставувањето на рамката за следните активности што им претстојат на двете држави согласно Акциониот план за соработка и имплементацијата на Договорот за стратешко партнерство (познат како Договорот од Преспа), информираат од...

МЖЗПП и Сојузот на стопански комори ќе соработувааат за заштита на животната средина преку учество на мали и средни фирми

Министерството за животна средина и просторно планирање и Сојузот на стопански комори на Македонија, ССКМ, склучија меморандум за соработка. Целта на меморандумот е да се интензивира соработката во заштитата на животната средина на национално ниво, а врз основа на потребата за унапредување на корпоративната одговорност и отчетност во таа област, како и за понатамошно унапредување на националната и меѓународна...

Заев: „Стоп за дезинформациите“ еден од 10-те приоритети на кои ќе се работи во 2021 година

Премиерот Зоран Заев денеска информираше дека меѓу десетте приоритети од владината „Акција 21 – за европски стандарди дома”, на кои владата ќе работи следната година е спротивставувањето на дезинформациите и спречување на штетите кои ги нанесуваат лажните вести. Во рамките на приоритетот „Стоп на дезинформациите“, Заев најави засилени активности во периодот што следи, вклучувајќи широки консултации со медиумските работници и...

Скопските градоначалници заедно ќе делуваат против нередот и загадувањето

Градоначалникот Петре Шилегов и градоначалниците на сите 10 скопски општини денеска потпишаа меморандум за соработка за заедничко вршење на надлежностите во делот на инспекцијата. „Од денеска, инспекторите за животна средина, комуналните инспектори и комуналните редари од Град Скопје, заедно со инспекторите и редарите од сите скопски општини од денеска се еден заеднички тим. Тимот го формираме заради заштита на животната...

МИОА и МАСИТ потпишаа Меморандум за соработка со цел унапредување на ИТ секторот

Со цел да се обезбеди меѓусебна соработка и да се искористат надлежностите и референтните познавања на проблематиката на ИКТ, Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) и Стопанска комора за информатички и комуникациски технологии (МАСИТ) потпишаа меморандум за соработка. Тие се обврзаа да ја продлабочат соработката и заедничкото поврзување, со цел подобра имплементација на заедничките активности. Двете страни со меморандумот ќе...

ЗНМ и РКЕ потпишаа Меморандум за соработка за поголема транспарентност во работењето на регулаторите

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) потпишаа Меморандум за соработка во кој основен постулат е информирање на граѓаните за постапките и процесите за заштита на правата на потрошувачите за енергетските услуги. „Меморандумот за соработка е дополнителен чекор кон унапредување на мисијата за транспарентност на работењето, а точната и навремена информација кон...

Потпишан меморандумот за зачувување на Белчишкото Блато со ангажирање на општина Дебрца и локални чинители

Успешната соработка со Здружението за екологија и туризам „Екотуризам 2016”, Охрид, продолжува. Проектниот координатор Ѓоко Зороски и градоначалникот на Дебрца, Зоран Ногачески го потпишааа Меморандумот за соработка на проектот: „Зачувување на Белчишко Блато со ангажирање на општина Дебрца и локални чинители”, финансиран од Критичниот еколошки партнерски фонд (Critical Ekosystem Partnership Fund-CEPF). Во рамките на проектот ќе се изготви Студија за валоризација...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...