fbpx
Таг: медиуми

таг: медиуми

Вистиномер: Новиот закон за граѓанска одговорност за навреда и клевета чека во Собранието

Во предлог текстот што се наоѓа во собраниска процедура на прво читање, има интервенција во повеќе од 1/3 од постојните членови во важечкиот Закон. Важна новина предвидена со новиот законски текст е значителното намалување на максималните износи кои судот може да ги досуди како надоместување на нематеријална штета, предизвикана со навреда или клевета од новинар во вршење на новинарска професија,...

Мониторинг во медиумскиот сектор: Реформи на половина пат – политичката волја час ја има, час ја нема

Документот е резултaт на истражување спроведено во рамките на проектот „Проверка на факти за напредокот на Република Северна Македонија на патот кон ЕУ“, кој го спроведува Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ од Скопје, со поддршка на Националната фондација за демократија од САД. Проектот се спроведува во текот на 2021 и 2022 година. Резимето од мониторингот за реформите во медиумскиот сектор...

Онлајн дебата „Колку медиумите ги задоволуваат потребите за информирање на младите?“

Дали младите им веруваат на медиумите, колку често се информираат од домашни медиуми и дали сметаат дека ангажирањето во општествено важни прашања е бесцелно потрошено време, се дел од прашањата кои ќе се обидат да ги одговорат учесниците на онлајн дебатата „Колку медиумите ги задоволуваат потребите за информирање на младите“ што ќе се одржи во среда со почеток од...

Вистиномер: Може ли да се стори повеќе за зголемување на безбедноста на медиумските работници?

Прашањето за физичката безбедност и заканите кон новинарите и медиумските работници е сѐ уште актуелно. Иако има одредено поместување во позитивна насока, сепак, тие и натаму се соочени со физички закани при извршување на својата работа и со непреземање конкретни активности од институциите задолжени за тоа (полицијата и, пред сѐ, јавното обвинителство) и сѐ досега немаше придвижување кон подобро,...

Вистиномер: Слободата на изразување е загрозена од платеното политичко рекламирање – констатираат и ОБСЕ и ЕУ

Покрај што платеното политичко рекламирање ја загрозува уредувачката политика на медиумите и ги ставаат во клиентелистички однос, што го констатираше како опасност и Државната комисија за спречување на корупција и судир на интереси уште во 2019 година, самите политички партии и нивните кандидати ги става во дискриминирачка и нерамноправна позиција, фаворизирајќи ги само големите партии, односно 4 партии, две...

Две платформи за информирање на новинарите и јавноста за дезинформациите ќе се промовираат утре

Фондацијата „Метаморфозис“ во рамките на своите проектни активности за ефикасно, точно и брзо информирање, утре ќе промовира две платформи за информирање на новинарите и на јавноста. Станува збор за настанот „Како до поблиска соработка меѓу институциите и новинарите во борбата против дезинформации?“, на којшто ќе се зборува за тоа како ќе функционираат тематските комуникациски групи на платформата WhatsApp. На овие...

Сојузот на извидници го осудува непрофесионалното известување на медиумите, суспендиран Прв скопски извиднички одред

Сојузот на извидници соопшти дека поради огромниот број на медиумски наслови и „стории“ кои, како што велат, содржат очигледни намери за генерализирање на настанот „Секс извидници и рокенрол“ и дискредитирање на извидничката организација, принудени се да реагираат со цел да ги ублажат непроценливите штетни последици по извидништвото, како резултат на безмилосниот натпревар помеѓу медиумите за максимизирање на бројот на...

Фондацијата Метаморфозис со иницијатива за користење на канали за брза комуникација помеѓу институциите и новинарите

Фондацијата Метаморфозис започна иницијатива за користење на канали за брза комуникација (instant messaging) помеѓу институциите и новинарите со цел проверка на вистинитоста на содржини пласирани во јавноста, велат од Советот за етика во медиумите. „Креирани се четири затворени WhatsApp групи на следните теми кои се од посебен општествен интерес за државата и граѓаните: (1) ковид-19, (2) интеграции, (3) попис и...

СЕММ бара професионално известување од медиумите и транспарентност од институциите за несреќата во Тетово

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) со голема загриженост ги следи прекршувањата на новинарските стандарди во известувањето за големата трагедија во Тетово и пожарот во модуларната болница, информираат од таму. Од СЕММ додаваат дека медиумите се должни, особено кога се работи за информации што се однесуваат на загуби на човечки животи, да го почитуваат Член 1 од Кодексот...

Вистиномер: Измените во Кривичниот законик треба да донесат нулта толеранција кон нападите и заканите врз новинарите

Отсега обвинителството ќе мора да ги прибира доказите по службена должност наместо новинарот да пријавува дека е нападнат и да се изложува на трошоци во судска постапка. Од Министерството за правда за „Вистиномер“ велат дека нивната работна група во предвид ги зела компаративните анализи од повеќе европски земји, во однос на тоа како таму правно се заштитени новинарите се...

Слободата на медиумите во пад – закана за владеењето на правото

Да разгледаме малку подетално кои се прашањата кои ја преокупираат ЕУ во областа на владеењето на правото. Тоа го чиниме во серија од статии посветени на четирите области покриени со Извештајот на владеењето на правото на ЕУ: 1. судскиот систем 2. анти-корупциска рамка, 3. медиумски плурализам и слобода на медиумите и 4. системот на контроли и рамнотежи. Започнуваме со темата...

МЗ апелира медиумите да не шират непроверени тези за неефикасноста на „Синовак“

Министерството за здравство реагира на дел од објави и пренесени ставови во медиумите дека кинеската вакцина „Синовак“ не штити од делта сојот како и од тешка клиничка слика при разболување на вакцинираните со оваа вакцина. „Ова тврдење е апсолутно неточно, нема ниту една студија или научен доказ кој ова го потврдува. Апелираме медиумите да не пласираат непроверени тези од поединци...

ЗНМ и СЕММ бараат крајна внимателност при известувања за лични трагедии или самоубиства

Здружението на новинарите (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), по повод известувањето на дел од медиумите во врска обидите за самоубиство, ги повикуваат новинарите на максимално почитување на етичките стандарди и норми и воздржување од сензационалистичко информирање. „Притоа, потсетуваме на член 7 од Кодексот на новинарите, според кој „новинарот ќе ја почитува приватноста на личноста, освен...

Неточното известување најчеста причина за пријави во Советот за етика во медиумите за време на пандемијата

Најчесто пријавени нарушувања во известувањата на медиумите за време на пандемијата со ковид-19 се неточното и сензационалистичко известување, недоволна заштита на приватноста и личните податоци, како и отежнатиот пристап до информации. Ова денеска беше истакнато на онлајн дебата на тема „Медиумска саморегулација – што донесе пандемијата?“ во организација на Советот за етика во медиумите (СЕММ), во соработка со Мисијата на...

ЗНМ, ССНМ, МИМ и СЕММ бараат Министерството за економија да ги поништи тендерите за медиумска кампања

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Македонскиот институт за медиуми (МИМ) и Советот за етика во медиумите (СЕММ) реагираат до Министерството за економија, барајќи да ги поништи тендерите за медиумска кампања. „Министерството за економија објави огласи за јавни набавки со кои бара фирма за изработка на медиумска и комуникациска стратегија и за...

Можно е повторно ААВМУ и МРТ да немаат функционални раководни тела

Фактот што Законот за ААВМУ повторно остава можност кандидатите за членови на Програмскиот совет на МРТ и кандидатите за членови на Советот на ААВМУ да бидат изгласани со двотретинско мнозинство во Собранието, остава простор да се мисли дека владата не сака функционално раководство или дека Владата и опозицијата се договориле за такво нешто, пишува Порталб.мк. Ова е оценка на Виолета...

Вистиномер: Штрковите не биле убиени во Прилеп, туку во Турција

Фотографијата со угинати штркови, којашто се споделува на социјалните мрежи, не е направена во Прилеп, туку во Турција. Корисници на Твитер од Турција пишуваат дека штрковите се убиени додека мигрирале во областа Чал во Денизли. Истата фотографија од штрковите е објавена и во неколку турски медиуми. Пост на Фејсбук, преку манипулативна фотографија, шири лажна вест дека штркови биле убиени во...

Во завршна фаза е новата формулација на членот 102 од Законот за ААВМУ, со кој ќе се овозможат јавни пари во медиумите

Министерот за информатичко општество и администрација Јетон Шаќири информираше дека новата формулација на членот 102 од Законот за ААВМУ е во завршна фаза и следниот период истиот ќе биде претставен пред јавноста. Имено, со укинувањето или промената на членот 102 од Законот за аудио и аудивизуелни медиумски услуги (ААВМУ), би се овозможило влегување на јавни пари во медиумите. Шаќири информираше дека за...

ААВМУ: На телевизиите за изборите лани, биле претставени 128 мажи наспроти шест жени кандидати за пратеници

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги денеска одржа јавен состанок, кој поради состојбата со корона вирусот, се реализираше преку видео-конференциска врска. На состанокот, директорот на Агенцијата Зоран Трајчевски, направи пресек на реализираните активности согласно Годишната програма за работа во изминатите три месеци. На состанокот беа презентирани и наодите од анализата на родовите прашања и начинот на прикажување и претставување...

Италијанските медиуми ќе добиваат надомест од „Гугл“

„Гугл“ соопшти дека ги потпишал првите договори за лиценца со италијанските медиуми, со цел плаќање надоместоци за издавачите, согласно законот утврден со европска директива од пред две години, а што е слична на авторските права. Отсега па натаму италијанските издавачи ќе имаат пристап до „Гугл Њуз Шоукејс“ (Google News Showcase), програма на „Гугл“ што беше промовирана минатата година, со која...

Уставниот суд одлучи, недела останува неработен ден

Уставниот суд одлучи да не се поведе постапка за иницијативата која беше поднесена од Стопанската комора на Македонија и недела да остане неработен ден. Портпаролката Христина Беловска по седницата соопшти...