fbpx
Таг: лидери

таг: лидери

Вистиномер: Со монтирани фотографии се обвинуваат светски лидери дека се сатанисти

Фотографиите во постот што го рецензираме се видоизменети (altered content) односно фотомонтирани за да прикажат сосема поинаква уметност со черепи и скелети, со цел да се претстави дека лидерите на НАТО поддржуваат сатанистичка уметност. Оригиналните фотографии се од настанот кој го приреди шпанскиот премиер Педро Санчез на 29 јуни, како дел од дводневниот самит на НАТО лидерите во главниот...

Виенски институт за меѓународни економски студии: Потребна е нова стратегија на ЕУ за Западен Балкан

На Европската унија и е потребна нова стратегија за Западен Балкан, оценуваат од Виенскиот институт за меѓународни економски студии и Фондацијата „Бертелсман“, пред почетокот на Самитот на лидерите на Западен Балкан во Словенија, во среда. „Ветениот економски пакет за Западен Балкан од Европската Унија, во износ од девет милијарди евра, што треба да генерира приватни инвестиции од околу 30 милијарди...

Утрешните лидери и лидерки се градат денес, тие се во училиштата – панел дискусија за средношколско организирање

Подигањето на јавната свест за потребата од средношколско организирање, кое ќе биде ефикасно и функционално, но истовремено избрано во целосно демократска процедура, беше во фокусот на панел дискусијата „Какви новини се потребни во средношколското организирање“ која попладнево во „Europe House Skopje“ ја одржаа Сојузот на средношколци (ССРСМ) и Инситутот за добро управување и евро-атлантски перспективи (ИДУЕП). Панел дискусијата е само...

Магазинот „Тајм“ ја објави листата на 100 највлијателни личности за 2021 година

Политички лидери, уметници, спортисти и иноватори и годинава се најдоа на листата на 100 највлијателни личности која ја објави американскиот магазин „Тајм“ (Time). На листата, како „икони“ доминираат принцот Хари и неговата сопруга Меган, војвотката од Сасекс. Изминатава година тие беа дел од револуционерното интервју со Опра Винфри, го добија своето второ дете, истовремено предизвикувајќи неколку скандали поврзани со кралското...

ЕУ ќе избере 60 млади од Западен Балкан кои ќе станат лидери за инспиративни промени во регионот

Европската унија ќе избере 60 млади луѓе од различни земји од Западен Балкан, кои ќе станат лидери за инспиративни промени во регионот каде што живеат, пренесува „Порталб.мк.“ Кандидатите за амбасадори мора да покажат уникатна перспектива и да бидат подготвени да учат и инвестираат време и талент на разни обуки. Нивната возраст е од 18 до 29 години. Овие амбасадори ќе...

Лидерите на ЕУ постигнаа договор за буџетот и фондот за закрепнување

Лидерите на 27 земји-членки на Европската Унија рано утрово го постигнаа договорот за повеќегодишниот заеднички буџет и за фондот за закрепнување. После неколкудневните маратонски преговори, договорен е заедничкиот буџет на ЕУ во висина од 1.824 милијарди евра за периодот од 2021 до 2027 година, како и фондот за закрепнување на ЕУ во износ од 750 милијарди евра. На еден од...

Пендаровски: Нема потреба од нова вонредна состојба, лидерите да се договорат за датумот за избори

Претседателот Стево Пендаровски во денешното обраќање рече дека овој момент нема потреба да прогласи нова нова вонредна состојба. Тој додаде дека Владата не доставила формално барање за воведување на нова вонредна состојба, бидејќи од здравствен и економски аспект ги спровела мерките. Пендаровски објасни дека ниту една вонредна состојба до сега не била прогласена заради полициски час, карантин, кризна состојба, број...

СДСМ е за избори на крајот на јуни, ВМРО-ДПМНЕ на почетокот на септември

И по втората лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски, лидерите на партиите не постигнаа консензус околу датумот за избори. Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ се за избори на крајот на август или на почетокот на септември, додека СДСМ за крајот на јуни. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека ги предложиле 23 и 30 август и 13 септември како датуми за одржување...

Лидерите на партиите не договорија датум за избори, следната недела ќе се обидат на повторна средба

Лидерите на СДСМ Зоран Заев, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на ДУИ Али Ахмети, на Алијанса за Албанците Зијадин Села, на Алтернатива Африм Гаши, на Движење Беса Билал Касами, како и претставници на ДПА, денеска имаа средба кај претседателот Стево Пендаровски и дискутираа за одржување на предвремените парламентарни избори, но не се договорија за датум. Со консензус било одлучено дека здравјето...

Грета Тунберг – личност на годината на „Тајм“

Американскиот магазин „Тајм“ ја прогласи шведската активистка Грета Тунберг за личност на годината, заради нејзината посветеност во борбата против климатските промени. Фотографирана во Лисабон, Португалија таа ја краси насловната страница на „Тајм“ со краток опис до неа „моќта на младоста“. Денеска, во исто време додека „Тајм“ објави дека таа е личноста на годината, Тунберг на самитот на Обеднети нации во Мадрид...

Партиските лидери договорија предвремените парламентарни избори да се одржат на 12 април

Премиерот Зоран Заев рече дека предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12 април догодина. Оваа изјава премиерот ја даде по завршувањето на лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски. Неговиот предлог бил, тие да се одржат многу побрзо односно на 22 или 29 декември. Но согласно договорот за т.н. Пржинска влада,...

Европските лидери не донесоа одлука за датумот, Самитот продолжува и денеска

Европските лидери не донесоа одлука за одредување на датум за преговори со ЕУ за Македонија и Албанија. Тие за кратко време ја затвориле темата за проширувањето, без да се донесе конечен заклучок. Според пишувањата на европските медиуми, донесувањето на одлуката било одложено за шест месеци, а Франција ќе побара да се воведе нова методологија и потврда за исполнување реформите. Пред почетокот...

Заев: Го прифативме барањето на ВМРО-ДПМНЕ за техничка влада пред секои идни избори

По шест часа преговарање за време на лидерската средба во Клубот на пратениците, премиерот Зоран Заев рече дека го прифатиле барањето на ВМРО-ДПМНЕ за техничка влада пред секои следни избори и дека дополнително треба да се договорат за референдумот. - За овие три лидерски средби требаа многу нерви, трпение и лидерство. Се договоривме денеска да заврши лидерската средба, а каков...

Хан: Верувам дека сите политички лидери ќе покажат храброст за следните чекори

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан ја поздрави ратификацијата на договорот од страна на Собранието. - Ова е првиот чекор од многу други кон целосна имплементација. Верувам дека сите политички лидери ќе покажат лидерство и храброст за следните чекори - напиша Хан на неговиот твитер-профил. https://twitter.com/JHahnEU/status/1009416746711822336

Европската десница ја поздрави Стратегијата на ЕК за Западен Балкан

Претседателот на европската десница Жозеф Дол денеска ја поздрави „долгоочекуваната“ Стратегија за Западен Балкан и порача дека Европската народна партија (ЕПП) останува посветена на интеграцијата на земјите од Западен Балкан во Европската Унија, но истовремено очекува од нејзините партнери да ги исполнат реформите што ги презеле за доброто на својот народ и регионот во целина. Сепак, тој во изјавата додава, дека...

Учеството во Давос беше плодотворно и успешно, оцени Заев

Премиерот Зоран Заев, учеството на македонската делегација на Светскиот економски форум во Давос го оцени како плодотворно и успешно, информираат од Владата. „Политичките пријатели на Македонија и потенцијалните бизнис-инвеститори ни упатија јасна порака дека реформите се клучни за економски просперитет. Како што истакнуваат светските лидери, мораме да внимаваме на развојот на локалните заедници. Мораме да вложуваме во вештините на луѓето и...

СЈО отвори седум нови случаи: Странски служби, патни трошоци, набавка на опрема…

Специјалното јавно обвинителство денеска објави дека отвора седум нови истраги против 17 лица осомничени за злоупотреба на службената должност измами и други кривични дела. Првиот случај е со кодно име „Странски служби“, рече обвинителката Фатиме Фетаи. Во него се осомничении две лица за злоупотреба на службена положба и овластувања едниот е тогашен началник на одделот а оперативна техника на УБК, а...

Меркел: Викендов итен состанок на ЕУ-лидерите поради Северна Кореја

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ за викендот треба да разговараат за воведувањето додатни санкции кон Северна Кореја, изјави германската канцеларка Ангела Меркел. Таа додаде дека тој состанок треба итно да се организира, истакнувајќи дека тестовите што ги изведе Северна Кореја претставуваат флагрантно кршење на сите меѓународни услови. - Говорам јасно и во име на целата влада: единствено е...

Заев на 26 август на неформална средба со лидерите од Западен Балкан во Драч

На 26 август во Драч премиерот Зоран Заев ќе присуствува на неформална средба на претседателите на влади на земјите на Западен Балкан посветена на регионалната интеграција, информираат од владината прес-служба. На средбата, на која домаќин ќе биде албанскиот премиер Еди Рама, ќе бидат одржани неколку работни сесии на теми поврзани со регионалната соработка и за зајакнување на интеграциските процеси на...

Папата загрижен поради опасните сојузи формирани на самитот Г20

Папата Франциск изјави дека самитот Г20 во Хамбург загрижува поради потенцијалните „многу опасни сојузи“ помеѓу светските лидери. -Загрижен сум поради многу опасните сојузи помеѓу силите кои имаат искривена верзија на светот: САД и Русија, Кина и Северна Кореја, Путин и Асад – рече папата во интервју за италијанскиот весник „Република“. Тој наведе дека миграцијата е голем проблем и дека самитот Г20...

„Комунална хигиена“-Скопје го осуди вербалниот напад врз новинарката од Мета, ќе има дисциплинска одговорност

Откако на 15 август во населбата Кисела Вода двајца вработени во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје вербално ја нападнаа новинарката Илинка Иљоска вработена во новинската агенција Мета и се обидоа да...