fbpx
Таг: лидери

таг: лидери

Партиите, засега, без пречки одат кон лидерска средба на 31 август и избори во декември

Политичкиот договор на партиите тече според зацртаниот план. И од двете македонски партии, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, велат дека нема да има задоцнувања и одлагања, ниту пак проблеми за да се спроведат сите активности за кои партиите се согласија на 20 јули. Од СДСМ информираат дека единствена промена ќе има во датумот за формирање на ад хок телото, кое ќе доцни...

Чарлс Купчан „ги преслуша“ лидерите на четирите политички партии

Лидерите на четирите најголеми политички партии, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи денеска во одвоени средби се сретнаа со Чарлс Купчан, директор за европски прашања при Националниот совет за безбедност на САД. На средбите се разговарало за излез од политичката криза, политичките предизвици со кои се соочува државата, евроатланските интеграции и членството на Македонија во НАТО. Од владејачката...

Заев: Убеден сум дека договореното ќе биде исполнето и на 11 декември да има избори

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев е оптимист дека условите од договорот што претставниците на четирите политички партии го постигнаа на 20 јули ќе бидат исполнети навреме и дека на 31 август тој и останатите тројца партиски лидери ќе го потврдат 11 декември како датум за одржување на предвремените парламентарни избори. Заев, кој денеска беше во посета на Охрид, рече...

Хајндл утре ќе се сретне со потписниците на Договорот од Пржино

Посредникот за решавање на политичката криза во Македонија, германскиот амбасадор во Австрија, Јоханес Ханјдл, утре треба да пристигне во Скопје и да се сретне со лидерите на политичките партии, потписнички на Договорот од Пржино. „Надоврзувајќи се на неговите претходни посети од минатите недели, Амбасадорот Хајндл одново ќе разговара со партиите- потписнички на Пржинскиот договор како и со претставници на меѓународната...

По Брексит, прва средба на Камерон со лидерите на ЕУ

Британскиот премиер, Дејвид Камерон, денеска ќе се сретне со лидерите на Европската Унија (ЕУ), првпат по референдумот на кој Британците одлучија да ја напуштат Унијата. Камерон и неговите европски колеги, како што пренесува „Би-би-си“, ќе разговараат за импликациите од гласањето за Брексит и за понатамошните чекори, на самитот на ЕУ во Брисел. Германската канцеларка, Ангела Меркел, вчера изјави дека нема да...

Кристијан Даниелсон во посета на Македонија

Кристијан Даниелсон, директор на директоратот за проширување на Европската комисија денеска е во посета Македонија. Според најавите, тој ќе се сретне со лидерите на четирите најголеми политички партии и ќе им ги пренесе пораките дека европската перспектива бара одговорност од земјите­ аспирантки за членство во ЕУ.  

Пломп: Од политичките лидери се очекуваат одлуки прифатливи за граѓаните

Верувам дека политичките лидери ќе донесат разумни политички одлуки, прифатливи за македонските граѓани, кои како гласачи секако ќе го имаат последниот збор, рече Вилем Вaутер Пломп, амбасадор на Кралството Холандија во Македонија. Пломп смета дека брзото решение е од огромен интерес и за Македонија и за Холандија. Ние сакаме во земјата да има стабилна политичка клима, затоа ги повикувам холандските...

Хојт Ји: Аболицијата мора целосно да се повлече, а не селективно

Помилувањето кое претседателот го направи на 12 април го поткопа не само владеењето на правото, туку и кредибилитетот на земјата која е одлучна да се приклучи кон ЕУ и НАТО, изјави заменик-помошникот државен секретар за Европа и за Азија во Стејт департментот, Хојт Брајан Ји по средбите со претставниците на политичките лидери. - Особено е важно лидерите итно да реагираат и да ја...

Хајндл утре повторно во Скопје

Специјалниот пратеник за Македонија на германското Министерство за надворешни работи, Јоханес Хајндл, утре ќе допатува во дводневна посета на Скопје, соопшти денеска германската амбасада. „Надоврзувајќи се на неговата посета од минатата недела, aмбасадорот Хаjндл одново ќе разговара со партиите-потписнички на Договорот од Пржино како и со претставници на меѓународната заедница. Предвидени се и разговори со претседателот на државата, Ѓорге Иванов,...

ИДСЦС: Граѓаните се против избори на 5 јуни

Дури 63 отсто од граѓаните сметаат дека не треба да има избори на кои нема да учествуваат сите партии, а за 31 процент таквите избори се прифатливи, покажаа резултатите од истражување на јавното мислење на Институтот за демократија „Социетас цивилис“. Истражувањето е спроведено телефонски на репрезентативен примерок од 1.016 испитаници во периодот од 6 до 11 мај 2016 година. „Вкупно 55 отсто од граѓаните сметаат...

Хајндл идната недела ќе донесе предлози и идеи за решавање на кризата

Специјалниот германски пратеник, Јоханес Хајндл, идната недела повторно ќе дојде во Македонија, на средби со потписниците на Договорот од Пржино. Тој тогаш ќе донесе нови предлози и идеи за надминување на политичката состојба во земјава, дознава „Мета“. Според информациите, вчера и денеска на средбите со лидерите на политичките партии ги слушал нивните предлози и сугестии за излез од политичката криза,...

Денеска истекува рокот – во ДИК нема пријави за независни пратеници

Денеска е последниот ден за собирање потписи за предлог на листа на кандидати за пратеници во Собранието на Република Македонија од група избирачи за изборите на 5 јуни. Како што дознаваме, досега до подрачните одделенија на ДИК нема пријавено ниту една листа од група избирачи, а со оглед на тоа дека вечерва на полноќ истекува рокот за собирање потписи, не...

Орав им пренел порака на лидерите во име на Хан

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, не се обратил директно со писмо до четворицата лидери во Македонија за да побара обновување на преговорите, објави телевизија „Телма“. Во негово име, пораките им ги пренел евроамбасадорот Аиво Орав, потврдуваат за телевизијата дипломатски извори. Изминатиот викенд, медиумите пренесоа дека Хан побарал дијалог, прочистен избирачки список, реформа на медиумите и сè...

СДСМ ќе оди во Виена, ама условено

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, сè уште нема донесено дефинитивна одлука дали ќе оди на лидерската средба во Виена, закажана за петок, но големи се шансите сепак да ја прифати поканата на тројцата европратеници, Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан, велат извори од партијата за „Мета“. Кон позитивен одговор на поканата упатува и дел од изјавата на Рената Треневска-Десковска, истакната...

ВМРО-ДПМНЕ ќе оди во Виена, СДСМ ќе се консултира со партиите и со невладините организации

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на состанокот на лидерите на четирите најголеми партии од Македонија за излез од кризата, што в петок во Виена го планира меѓународната заедница. Од  партијата потврдуваат дека ја добиле поканата што тројцата европратеници, Иво Вајгл, Едуард Кукан и Ричард Ховит, ја упатиле до лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на СДСМ, Зоран Заев, на ДУИ, Али Ахмети, и на...

Грабар-Китаровиќ, Пахор и Иванов утре во посета на кампот „Винојуг“

Претседателите на Словенија и на Хрватска, Борут Пахор и Колинда Грабар-Китаровиќ, кои утре доаѓаат во посета на Македонија, заедно со нивниот домаќин, Ѓорге Иванов, ќе го посетат привремениот прифатен центар за мигранти „Винојуг“ кај Гевгелија, потврдија за „Мета“ од кабинетот на македонскиот претседател. Како што е најавено, Пахор и Грабар-Китаровиќ доаѓаат во дводневна посета на земјава, како лидери на процесот...

Пахор и Грабар-Китаровиќ утре во посета на Македонија

Претседателите на Словенија и на Хрватска, Борут Пахор и Колинда Грабар-Китаровиќ, утре доаѓаат во дводневна посета на Македонија, каде ќе имаат средби со претседателот на државата, Ѓорге Иванов, и со лидерите на четирите политички партии. Пахор и Китаровиќ, како што јавува словенечката новинска агенција СТА, во земјава доаѓаат како лидери на процесот Брдо-Бриони, во кој учествуваат претседателите на земјите од...

Европските лидери со осуда за нападот во Брисел и со поддршка за народот

Европските лидери ги осудија терористичките напади во Брисел, а изјави на сочувство и на поддршка до белгискиот народ стигнуваат од сите страни. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека „неговите мисли се со народот на Белгија“ и го осуди „варварскиот напад во Брисел“. Во осуда на терористичкиот напад во Белград се вклучи и Австрија. Канцеларот Вернер Фарјман и вицеканцеларот Рајнхлд Митерленер ги...

Лидерите на нордиските држави на средба кај Обама во мај

Американскиот претседател Барак Обама ќе разговара со лидерите на пет нордиски држави во Белата куќа во мај. Теми на разговор ќе бидат екологијата, нуклеарната безбедност и борбата против насилниот екстремизам. Белата куќа соопшти дека лидерите на Данска, Финска, Исланд, Норвешка и на Шведска ќе се состанат со Обама на 13 мај. Американскиот претседател Обама последен пат со нордиските лидери разговарал во...

Само 12 проценти од жените се на менаџерски позиции

Повеќе од 30 проценти од новите фирми во приватниот сектор се отворени од жени, а само 12 проценти од жените се на менаџерски позиции. Но, за развој на женското претприемништво е потребна финансиска поддршка преку државни програми. Жените во Македонија можат да почнат бизнис, но немаат доволно почетен капитал. Ова беше истакнато на конференцијата „Жени на лидерски позиции: Предизвици и стратегија за нивно...

Чесите со сатира ја исмеваат руската анексија на делови од Украина, „си го бараат Калининград назад“

Чешки интернет пранкери создадоа лажна веб-страница и профил на Твитер за припојувањето на Калининградската област кон Република Чешка. VisitKralovec.cz е најновиот сатиричен обид за да се покаже апсурдноста на...