fbpx
Таг: лични податоци

таг: лични податоци

Месечно по три лица сo обвинение за злоупотреба на лични податоци

Во текот на минатата година, во основните јавни обвинителства низ државата биле примени 86 кривични пријави за Злоупотреба на лични податоци од член 149 од Кривичниот законик, од кои 39 биле решени со поднесено обвинение или предлог за издавање казнен налог, се вели во анализата на Јавното обвинителство. Во 2022 година, пак, во обвинителствата биле примени 88 кривични пријави за...

Челику: Најбезбедниот начин за заштита на личните податоци е да не се регистрирате во локални бази на податоци

Обезбедувањето на човековите права е неопходен чекор, не само од морален, туку и законски аспект, кога се работи со податоци во дигиталниот свет. Пред да се пушти во употреба одреден производ базиран на вештачка интелигенција (ВИ) мора да се тестира безбедноста на личните податоци и приватноста на корисниците. Инаку, најдобар начин да се обезбеди заштита на личните податоци е...

Поведена постапка за ученици кои монтирале фотографии од нивни соученички за да ги исмеваат

Основното јавно обвинителство Кавадарци до надлежниот суд поднел Барање за поведување подготвителна постапка против шест малолетници. Станува збор за ученици од деветто одделение во основно училиште, кои како соизвршители, неовластено преземале приватни фотографии од нивни соученички, ги монтирале и меѓусебно ги споделувале со врсници. Целта на учениците, како што соопшти Јавното обвинителство била да ги навредуваат, исмеваат и да нанесат...

„Техномаркет“ не подарува 200 машини за перење

На официјалната Фејсбук страница на „Техномаркет Македонија“, која има речиси 180 илјади следбеници, не може да се најде објава со ваква содржина. Но, објавено е известување за лажната наградна игра, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Анализираме објава на Фејсбук за наводна наградна игра на „Техномаркет Македонија“, продавница која е позната по продажба на бела техника....

Биометриските платежни картички не ги претвораат луѓето во робови

Биометриските картички се користат за поголема безбедност при плаќањето, оневозможување кражби на идентитетот и со нив корисникот не се претвора во роб. Безбедноста на податоците е загарантирана, а МВР нема никаква поврзаност со овие биометриски картички, бидејќи тие во Македонија не се во употреба. Со картичките не може да се случи да ве ограбат па да нема каде да...

Киднапер фатен благодарение на играта World Of Warcraft

Играта World of Warcraft придонела до тоа да се фати киднапер на 16-годишна тинејџерка откако Федерално истражно биро во САД (FBI) открило дека девојчето се логирало на својот World of Warcraft акаунт, кој бил врзан со нејзиниот телефон, со што ја откриле локацијата каде што била киднапираното девојче. Гејмерите беа изненадени од тоа што FBI ги мониторира преку играта...

Лажно се нудат елки за 123 денари

Објавата нуди големи вештачки елки по промотивни цени од само…123 денари, односно со попуст од 99 отсто. За да ги намами своите жртви, рекламата е придружена со фотошопирана фотографија на која има кутии од елки, а една голема елка е поставена надвор од кутијата. Но, сето ова е измама. Во објавата се злоупотребува името и логото на Рамстор. Доколку...

Скопјанец со кривична пријава, на Фејсбук злоупотребил лични податоци на сопругата

Ги злоупотребил личните податоци на сопругата за да напише коментари со навредлива содржина на Фејсбук профилот на сестрата на неговата сопруга. Поради ова, 40 годишен маж заработи кривична пријава за злоупотреба на лични податоци, информира Министерството за внатрешни работи (МВР). „Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против В.П.(40), поради постоење основи на сомнение за...

Јавен избор со тајни биографии на новите кандидати за Антикорупциска

Биографиите на кандидатите за членови на Антикорупциската комисија се тајни за јавноста. До денеска вечер комисијата треба да го изврши бодувањето на 42 кандидати кои се пријавија за кандидати или за претседател на новиот состав на ДКСК, но нивните биографии останаа скриени од очите на граѓаните. Во хард-копи биографиите ги добија само членовите на комисијата која одлучува за нивниот...

Одговорност за заштита на приватноста и личните податоци споделуваат институциите, граѓаните и бизнисите

Личните податоци на граѓаните и повредата на нивната приватност за некој може да значи и нечесна заработка што се мери во милиони, а во други случаи, нивната злоупотреба може да предизвика многу проблеми на засегнатиот. Затоа е важно, покрај другите одговорни, и институциите да ја сфатат нивната важност и да се спроведуваат вистинските мерки за нивната заштита и никако...

Улогата и функцијата на Агенцијата за заштита на личните податоци

Агенцијата за заштита на личните податоци (во понатамошниот дел од текстот: „Агенцијата“) е самостоен и независен државен орган, надлежен да врши надзор над законитоста на преземените активности при обработката на личните податоци на територијата на Република Северна Македонија, како и заштита на темелните права и слободи на физичките лица во однос на обработката на нивните лични податоци. Агенцијата за својата...

Најмладите и заштитата на личните податоци

Во време во кое голем дел од нашите активности ги споделуваме на интернет, приватноста има многу големо значење. Интернeтот нуди содржини со многу можности за забава, учење, но исто така може да биде ризичен доколку отсуствува соодветно ниво на внимателност. Ова е особено важно за децата, кои од најмала возраст се на „удар“ на дигитализација. Тие треба да го разберат значењето...

Со отсуство на процедури во институциите, во прашање се доведуваат личните податоци на граѓаните

Личните податоци на граѓаните многу често во последниве години беа загрозени, или преку многубројните сајбернапади во повеќе институции или, пак, преку спорни тендерски постапки за избор на компании, кои, меѓу другото, треба да обезбедат и заштита на личните податоци. Иако ниту една институција досега се нема произнесено дека личните податоци на граѓаните навистина биле загрозени, злоупотребени, или пак, како...

Дали и како можеме да побараме од социјалните мрежи да избришат дел од нашите лични податоци?

Во време кога дигиталните отпечатоци можат да остават трајно влијание, луѓето се сè повеќе загрижени за податоците што ги споделуваат на и со социјалните мрежи. Иако овие платформи нудат невидена поврзаност и интеракција, тие истовремено чуваат мноштво лични податоци со кои корисниците можеби сакаат да управуваат или да ги избришат. Од Фејсбук, преку Инстаграм, Јутјуб, Твитер до ТикТок, се...

„Ворлдкоин“ забранет во Кенија, илјадници граѓани чекаат во редици за пари

Владата на Кенија му наложи на новиот проект за криптовалути наречен „Worldcoin“ (Вордлдкоин) да престане со регистрација на нови корисници, повикувајќи се на загриженост околу приватноста на податоците на граѓаните. „Ворлдкоин“ – криптовалута основана од американскиот претприемач Сем Алтман, нуди бесплатни дигитални токени за секој човек што ќе се согласи да му биде скенирано окото. Алтман е извршен директор на...

„Филипс“ нема летна распродажба на тримери за 61 денар

Лажна Фејсбук страница на социјалната мрежа Фејсбук го злоупотребува логото на „Филипс“, со цел да се промовира на што повеќе корисници на социјалната мрежа и да ги извлече нивните лични податоци, за потоа истите да ги искористи за некаква измама, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Објава на Фејсбук го споделува следното: 💥Неверојатна понуда! 😮 Тример Philips Norelco...

Сомнежи за пробиени матични книги и трговија со личните податоци на граѓаните

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) на денешната седница отвори сериозни сомнежи за трговија со милиони лични податоци на македонските граѓани. Случајот се однесува на дигитализацијата на матичните книги, со податоци за умрени, родени и венчани, спроведуван преку Управата за водење на матичните книги, на распишан тендер кој го добила фирмата Новатек Инв ДООЕЛ. Антикорупциската комисија најави кривични пријави...

Србија со најмногу барања до „Мета“ за пристап до податоци за корисниците

Од сите држави на Западен Балкан, Србија испратила најголем број барања до компанијата „Мета“ за увид во податоците на корисниците на социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм, покажуваат најновите податоци што ги објави технолошкиот гигант за втората половина од 2022 година. Матичната компанија на Инстаграм и Фејсбук од 2013 година објавува шестмесечни извештаи за транспарентност, во кои се вклучени и барањата...

Измамничката „наградна игра“: Наместо телевизор од 123 денари, секои 14 дена ќе ви одземаат по 34 евра

Станува збор за измама со големи финансиски импликации за граѓаните кои наседнуваат на неа, бидејќи картичката постојано им се празни за 34 евра на секои 14 дена. Доколку се прочитаат ситно испишаните букви под полињата за банкарските податоци, ќе се види дека со внесувањето на вашите банкарски податоци се зачленувате во извесен клуб Dream Wardrobe, пишува „Вистиномер“ во својата...

LG не доделува 150 фрижидери и машини за перење ако споделите пост

Во конкретниот случај се бара да се промовира Фејсбук страницата, да се споделува лажниот пост со лажната наградна игра, се со цел оваа Фејсбук страница да добие голема виралност, да добие голем број на следачи. За оваа цел злоупотребени се брендот, логото и името на LG, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме пост објавен на...

„Донбас. Вчера, денес, утре“ – документарец во најдобрата пропагандна традиција на Кремљ

Руската амбасада деновиве го сподели на Фејсбук документарецот „Донбас. Вчера, денес, утре“ (2021), во кој се користи една честа манипулација, а тоа е правење збрка во редоследот на настаните, за...