fbpx
Таг: кривична пријава

таг: кривична пријава

Кривична пријава против вработена во скопска осигурителна компанија за измама и фалсификување документ

Скопјанка се сомничи дека како вработена во осигурителна компанија, во периодот од 2020 до 2021 година, со лажно прикажување на факти измамила оштетена, убедувајќи ја дека доколку ѝ даде пари добиени по основ осигурително осигурување во износ од 120.000 денари, може да ѝ го зголеми износот на оштетеното побарување, соопшти МВР. Против 44-годишната Т.П.М поднесена е кривична пријава поради сомнение...

СДСМ со кривична за битолскиот градоначалник оти не потпишува смена на одборите во јавните претпријатија

Советничката група на СДСМ во Советот на општина Битола денеска до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против битолскиот градоначалник, Тони Коњановски, затоа што не ги потпишал одлуките донесени на 27-та седница на општинскиот совет за разрешување на членовите на управните и надзорните одбори на битолските јавни претпријатија. Во поднесената кривична пријава од СДСМ се наведува дека битолскиот општински совет...

Компјутерска измама: Во име на тројца радовишани аплицирал за кредити и им ги менувал банкарските податоци

Одделението за внатрешни работи Радовиш до Основното јавно обвинителство Радовиш поднело кривична пријава против 31-годишниот П.С. од Струга, 51-годишниот З.А. од село Дедино, Општина Конче и 47-годишниот Ц.С. од Долно Оризари, битолско, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР). Тие се сомничат дека сториле кривични дела „злоупотреба на личните податоци“, „измама при добивање кредит и друга погодност“, „компјутерска измама“, „изработка и...

Онлајн измама: Двајца велешани продавале празни цедеа за „учење странски јазици“

Двајца велешани добија кривични пријави поради постоење основано сомнение за сторени кривични дела „измама“ и „посебни случаи на фалсификување на исправи“, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Како што информираше полицијата, двајцата, претставувајќи се во име на скопско училиште за странски јазици, преку онлајн продажба продавале цедеа (ЦД-а) за учење странски јазици. Цедеата биле празни, односно без содржина, со што...

Пријава против вработен во „Идризово“, овозможил осуденик да избега

Вработен во затворската полиција во затворот „Идризово“ во Скопје заработил кривична пријава под сомнение дека му овозможил на осуденик од Куманово да избега од установата, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР). Како што појаснува полицијата, додека Ј.Ј. бил на смена во саботата, му ја дал службената магнетна картичка за отворање на безбедносна врата на осудениот Д.К, со што го ослободил....

Поранешната претседателка Дамева со тужба и со кривична пријава за разрешувањето од Судскиот совет

Весна Дамева, поранешната претседателка на Судскиот совет која беше разрешена од функцијата на контроверзен начин, кој експертите го протолкуваа како незаконски, поднела тужба до Управниот суд и кривична пријава до Основното јавно обвинителство за нејзиното разрешување. Во разговор со Порталб.мк, Дамева вели дека доколку институциите не утврдат одговорност во разумен рок, таа е подготвена во јавноста да ги каже сите...

Следи судско сценарио меѓу продукцијата „Банана филм“ и Агенцијата за филм

Откако Агенцијата за филм поднесе кривична пријава против продукцијата „Банана филм“, правниот тим на режисерот Милчо Манчевски најави тужби и кривични пријави за кршење на законот по повеќе основи, за попречување на професионална работа, за замолчување укажувач на корупција и за клевета. „Агенцијата за филм лаже дека инспекцијата на Министерството за култура нашла неправилности во работата на „Банана филм“, за...

Единаесет лица една година терале дете на полови дејствија за сума од 50 до 200 евра

Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе, под раководство на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, реализираше случај за сторено кривично дело „трговија со дете“, кое го извршиле 11 лица. „Во периодот од 2020 година до септември 2021 година Г.Ш., искористувајќи ја состојбата на немоќ и ранливост на детето,...

Кривична пријава за тројца македонски државјани, се приклучиле на ИСИС

Во рамките на глобалната борба против тероризмот полицијата приведе тројца македонски државјани, на кои им е поднесена кривична пријава за сторено кривично дело "служба во непријателска војска", соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Тие, како што кажаа од МВР, се приклучиле во вооружените формации на терористичката организација Исламска држава (ИСИС) на територијата на Сирија во текот на 2014 година и...

Министерот Шаќири ќе побара итна проценка на безбедносните ризици во училиштата

По случувањата во Србија со двата масакра со огнено оружје што се случија неделава, министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска информираше оти ќе им предложи на владата и безбедносните органи да извршат итна проценка на состојбите и безбедносните ризици, кои во голема мера се потхрануваат од одредени социјални мрежи, како што е ТикТок. „Имајќи предвид дека истите не...

Кривични пријави против 10 лица за силување малолетничка и изготвување порнографски материјал

Десет лица од Скопје, Велес и Тетово се осомничени за трговија со дете, производство и дистрибуција на детска порнографија и полова злоупотреба на немоќно лице. Јавното обвинителство соопшти дека поради страв од опасност од бегство, влијание врз сведоци или уништување на докази, јавниот обвинител до судијата на претходна постапка доставил предлог за определување мерка притвор за осуммина, додека за...

Петнаесетгодишник ќе одговара за тероризам оти пратил лажна дојава за бомба

Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против 15-годишник од Скопје, за сторено кривично дело „тероризам”. Како што информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР), пријавениот малолетник на 24 февруари, користејќи го својот мобилен телефон,...

Рашковски поднесе кривична пријава против обвинителката која го води неговиот случај

Dragi Rashkovski
Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски утрово соопшти дека поднел кривична пријава против обвинителката која го води случајот против него наречен „Софтвери“, во кој тој е обвинет за корупција. Како што соопшти Рашковски, тој ќе поднел повеќе кривични пријави, а веќе поднел и претставка до Советот на јавни обвинители, Републичкиот јавен обвинител и до Шефот на Основното јавно обвинителство...

„Титан Усје“: И ние ќе покренеме правна постапка во интерес на вистината

Обвинувањата против Цементарница УСЈЕ АД Скопје се невистинити, па затоа ќе покренеме правна постапка во интерес на вистината, реагираа денеска од цементарницата, откако градските власти соопштија дека ја поднеле најавената кривична пријава против нив, во која одговорност освен од правното, се бара и од одговорното лице, Борис Хрисафов. „При вонредната контрола од страна на Државниот инспекторат за животна средина, спроведена...

Градските власти денеска ја поднесоа најавената кривична пријава против „Титан Усје“

Градот Скопје денеска ја поднесе најавената кривична пријава против цементарницата „Титан Усје“ во која одговорност освен од правното, се бара и од одговорното лице - Борис Хрисафов, соопштија градските власти. Тој, како што велат оттаму, како надлежен за спроведување на обврските кои произлегуваат од А интегрираната дозвола која ја издава Министерството за животна средина и просторно планирање, не се...

„Титан Усје“: Нема поврзаност меѓу цементарницата и квалитетот на воздухот во Скопје

Нема корелација меѓу работата на цементарницата „Титан Усје“ и квалитетот на амбиентниот воздух во градот. Резултатите од мерењата на сите емисиони точки во процесот потврдуваат дека нема надминување, а концентрацијата на РМ10 честичките во амбиентниот воздух измерена во „Усје“ е дури и помала од други мерни места во градот. Ова е наведено во реакцијата од цементарницата, откако денеска на прес-конференција...

Кривична пријава од Град Скопје за цементарницата „Титан Усје“ поради загадување на воздухот

Градоначалничката на град Скопје Данела Арсовска иницирала покренување кривична постапка против цементарницата „Титан Усје“ зашто го загадува воздухот, почвата и водата, со што се предизвикува опасност за животот и здравјето на луѓето. Таа денеска на прес-конференција истакна дека на иницијатива на градот и во соработка со Министерството за животна средина, изминатиот месец извршени биле мерења на испустот на гасови...

Кривична пријава за тетовец оти лажно дојавил дека има бомби во Делчево

Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, вчера до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против С.Ѓ. (63) од Тетово за сторено кривично дело „тероризам. Тетовецот пред 10 дена од својот мобилен телефон се јавил во полициската станица во Делчево, при...

Полицијата со кривична пријава за сопственик на див отпад во населбата Даме Груев

СВР Скопје - Единицата за економски и компјутерски криминал поднела кривична пријава против И.Т.(43) од Скопје, кој имал див отпад на улицата Шарпланинска во скопската населба Даме Груев. Полицијата го товари за „загрозување на животната средина и природата со отпад" по член 230 од Кривичниот законик. Состојбата е утврдена уште пред повеќе од два и пол месеца, односно, како што соопшти...

МВР гони 15-годишник од Кавадарци за „тероризам“, праќал лажни закани за бомби преку „хакирана“ електронска адреса

МВР поднесе кривична пријава против 15 годишен малолетник од Кавадарци за кривично дело „Тероризам“. Малолетникот се сомничи дека на 4 и 12 декември испратил закана за бомба до три основни и три средни училишта во Кавадарци. Според МВР, тој пораките ги праќал преку „хакирана“ електронска адреса, директно од неговиот персонален компјутер. „Малолетникот на 04.12, од неговиот персонален компјутер на интернет...

Ако соученик ве малтретира во вибер група, направете скриншот и пријавете го кај педагогот

Ученик фотографирал соученик во соблекувална пред часот по физичко образование, па потоа фотографијата ја споделил во вибер група во која сите се исмејувале со ученикот-жртва. Девојка споделила фотографија со...