fbpx
Tag: кривичнапријава

tag: кривичнапријава

Gjermania e shfuqizon , Maqedonia ende gjykon sipas ligjit për mbrojtjen e monarkëve

Ministri i drejtësisë së Gjermanisë, Heiko Maas dje njoftoi se qeveria gjermane do ta shfuqizoj Ligjin i cili ua ndalon qytetarëve të vendit t’i ofendojnë liderët e huaj. Maas ka deklaruar se bëhet fjalë për “ligj të vjetërsuar dhe të panevojshëm”. Ambasada e Turqisë në Maqedoni në fund të dhjetorit të vitit të kaluar, njoftoi se ka ngritur kallëzim penal kundër...

Remenski paralajmëroi padi penale kundër Dime Spasov

Ministrja e punës dhe politikës sociale nga radhët e LSDM-së, Frosina Remenski njoftoi se do të ngrit padi penale për punë të papërgjegjshme të ish ministrit të këtij dikasteri, Dime Spasov. Remenski akuzon zëvendësin e saj se edhe pse pa pasur obligim, nuk ka marrë vendim lidhur me mbi 1400 qytetarë, shfrytëzues të asistencës sociale. “Spasov të drejtën ligjore që...

Remenski paralajmëroi padi penale kundër Dime Spasov

Ministrja e punës dhe politikës sociale nga radhët e LSDM-së, Frosina Remenski njoftoi se do të ngrit padi penale për punë të papërgjegjshme të ish ministrit të këtij dikasteri, Dime Spasov. Remenski akuzon zëvendësin e saj se edhe pse pa pasur obligim, nuk ka marrë vendim lidhur me mbi 1400 qytetarë, shfrytëzues të asistencës sociale. “Spasov të drejtën ligjore që...

MPB në Vaksincë gjeti 128 emigrantë dhe një të akuzuar për vrasje prej vitit 2001

  Në aksionin e sotëm, ekipet të sektorit për shkatërrimin e krimit të organizuar pranë MPB-së kanë kryer bastisje në dhjetëra objekte të fshatit Vaksincë të Kumanovës ku kanë zbuluar 128 emigrantë, të cilët ilegalisht janë akomoduar në një pjesë të tyre- njoftoi në konferencën e sotme për shtyp zëdhënësi i këtij resori, Ivo Kotevski. Pjesa më e madhe e tyre...

Jankulloska nuk e arreston Zaevin sepse ashtu qenka vlerësimi

Çdo rast është rast në vete dhe është i veçantë sipas veçorive dhe ne bëjmë vlerësime dhe analiza lidhur me gjendjen konkrete- deklaroi sot ministrja e brendshme, Gordana Jankulloska, si përgjigje për pyetjen gazetareske pse MPB nuk e arreston liderin opozitar, Zoran Zaev, edhe pse kundër tij janë ngritur dy padi penale, prej të cilave një mbrëmë për mitmarrje. Në...

Opozitarët Porkurororisë i dorëzuan materiale të reja

LSDM-ja kërkon zgjerimin e padisë penale kundër drejtorit të Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim SashoMijallkov dhe drejtorit të Drejtorisë së PestëGoranGruevski, për përgjimin e paautorizuar të krerëve më të lartë opozitarë. Zv.kryetarjaRadmillaShekerinska, ish kandidati presidencial StevoPendarovski, sekretari i përgjithshëm i LSDM-së OliverSpasovski, kreu i Komunës Qendër AndrejZhernovski dhe kryetari i PRSD-së TitoPetkovski dorëzuan dëshmi të reja në Prokurori për...

LSDM-ja ngriti padi penale ndaj Gruevskit

“LDSM-ja sot dorëzoi padi penale ndaj Nikolla Gruevski nën dyshimin së ka kryer vepër penale, publikim të sekretit zyrtar duke u bazuar fjalimit të tij të djeshëm në konferencë. Ai dje nxori disa argumente se se Zoran Zaev ka qenë i ndjekur nën masa të veçanta hetimore dhe po ato materiale u publikuan në media. Prandaj edhe ngritëm këtë...

Shilegov: Gruevski konfirmon se është autor i përgjimeve

Nikolla Gruevski ka vërtetuar se ka kryer përgjimin bashkë me kusheririn e tij, drejtorin e DSK-së, Sasho Mijallkov. Shilegov tha se Gruevski ka pranuar se me bashkëpunëtorët e tij më të ngushtë ka ndërhyrë në gjyqësi, kanë kurdisur vendime gjyqësore, kanë zgjedhur dhe shkarkuar gjykatës sipas përshtatshmërisë partiake. “Këtë e dëshmoi ikja e Gruevskit nga komentimi i përmbajtjes skandaloze...

Padi penale për spiunim kundër Zoran Zaevit.

Në aksionin policor  “Puç”, dyshohet edhe lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, i cili bashkë me Zoran Verushevskin  që u arrestua para dy javësh, akuzohet për tentim dhe cenim të rendit kushtetues dhe për marrje jodemokratike të pushtetit, përkatësisht mospërfillje të vullnetit të qytetarëve. Siç informojnë nga MPB-ja, në hetimet e deritanishme është konstatuar se personat e dyshuar, nëpërmjet përdorimit të...

Nedelkovskit dhe Ilkovskit fituan kallëzime penale për përhapjen e gjuhës së urrejtjes

Kallëzime penale kundër Janko Ilkovski dhe Milenko Nedelkovskit ka ngritur Koalicioni i të drejtave seksuale dhe shëndetësore për bashkësitë e margjinalizuara. Kallëzimet kanë të bëjnë me përhapjen e fjalorit të urrejtjes, nxitjen e dhunës dhe diskriminimin ndaj anëtarëve të komunitetit të LGBT-së, njofton “Nova”. -Nuk bëhet fjalë për rast të izoluar në të cilin këta dy gazetarët, përmes fjalorit tuaj...