fbpx
Таг: контрола

таг: контрола

Англија не се откажува од 15-минутни градови, проект за раззеленување, а не за контрола

Објавата се должи на теории на заговор и е невистина. Зашто и Концептот на 15 минутни градови е, исто така, комплетно неповрзан со камерите и казните кои што се споменуваат во постот кој го рецензираме. Тоа за Асошиејтед Прес го потврди Карлос Рати, професор по урбанизам, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме објава на социјалната...

Цариниците на „Богородица“ спречиле увоз на боци фреон

Царински службеници на граничниот премин „Богородица“ спречија недозволено внесување на фреон во боци за еднократна употреба, што се забранети за увоз, соопштија од Царинската управа. Боците биле откриени на влез во државата во товарно возило со македонски регистарски таблички управувано од лицето Д.Г. „При царинска контрола на возилото беа пронајдени 1.150 боци со неколку типа на фреон со вкупна тежина...

Со невистинa се шири паника за наводна „целосна контрола“ преку кредитните картички

Со помош на една вистинита информација за нова технологија во изработката на платежните картички на Мастеркард, се наведуваат еден куп други функции кои наводно ги извршуваат новите картички и се шири невистина дека преку овие банкарски алатки луѓето стануваат контролирани за многу свои активности. Невистина која припаѓа на фамилијата невистини од разните теории на заговор, пишува „Вистиномер“ во својата...

ЕУ ќе спроведе „стрес тест“ во седиштето на Твитер

Висок функционер на Европската унија во средата го предупреди сопственикот на Твитер, Илон Маск, дека платформата за социјални медиуми мора да преземе значителни чекори за усогласување со законите на ЕУ за умереност на содржината и дека европските претставници внимателно ќе го следат усогласувањето, пренесе Си-Ен-Ен. Твитер има „огромна работа“ за да ги исполни своите обврски според Законот за дигитални услуги,...

МВР: 152 сообраќајни прекршоци во Скопје, 63 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, информираат од таму. „На територијата на град Скопје изречени се вкупно 152 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 63 санкции, 11 за возење без возачка дозвола, 9 за возење под дејство на алкохол, 11 за технички неисправни и нерегистрирани...

Инспекторат за животна средина: Природниот гас е единственото гориво што го користи БЕГ

Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) препорачува дека се неопходни измени во Законот за енергетика со кои, наместо задолжување за набавка на мазут, како алтернатива на гасот, ќе се бара воведување на енергија од обновливи извори или од други еколошки енергенси. Бидејќи, доколку дојде до прекин на снабдување со гас во текот на грејната сезона во 2021 година, со...

На погон во Штип ќе му се одземе Б-интегрираната дозвола, горел гума и пластика без заштита

Државниот инспекторат за животна средина бара од Општината Штип да ја одземе Б- интегрираната дозвола на погонот за горење гуми и пластика САНС-АГ, заради непочитување на обврските од дозволата и сериозно загадување на воздухот и почвата. Инспекторите, во вонредна контрола во фирмата, која била направена по преставка на Министерството за одбрана, за да се утврди влијанието на работата на...

„Дрисла“ работи најдобро што може, Вардариште е црна точка, Инспекторатот за животна средина вонредно ги чешла загадувачите

Државниот инспекторат за животна средина за три недели направил 68 редовни надзори и 25 вонредни контроли и издал 12 решенија за корекции на индустриските капацитети. Директорката Ана Петровска денеска информираше дека инспекторите ги посетиле „Дрисла“, „Макстил“, „Пејпер мил“ од Кочани, МЕПСО, „Фени“ и други компании, а деновиве ќе го посетат и БЕГ, кој неодамна резервираше поголеми количини на мазут,...

Родителите можат да контролираат што нивните деца гледаат на ТикТок

ТикТок
Платформата за кратки видеа, ТикТок (TikTok), воведе промени во апликацијата за да им овозможи поголема контрола на родителите врз приватноста на профилите на нивните деца и она што тие го прават додека се приклучени на апликацијата. Новите опции се дел од функцијата наречена „Семејно Поврзување“ (Family Pairing). Поголемиот дел од промените се однесуваат на приватноста, па така, меѓу другото, родителите...

Во изминатото деноноќие 55 лица не го почитувале полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие, соопшти МВР, забраната за движење на ниво на целата држава не ја почитувале 55 лица, при што приведени се 45 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки. Исто така според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие на 63 лица им се издадени решенија за изолација, а 11 лица потпишале...

Засега не се регистрирани лица заразени со корона вирусот во нашата земја

Во земјава засега нема регистрирано ниту еден случај на лице заразено со корона вирусот, а државните власти прават напори за максимална контрола на лицата кои патувале во Кина и пристигнуваат на скопскиот аеродром. Министерот за здравство, Венко Филипче, денес го посети медицинскиот тим на Меѓународниот аеродром Скопје, кој со употреба на термална камера успешно ја спроведува постапката за идентификација...

Не е вистина дека во Србија никој не ги контролира вакцините

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

УЈП од денеска ќе почне со контролите на фирмите и лицата поврзани со „Рекет“

Како што најави директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска УЈП од денеска почнува со контролите во фирмите на Бојан Јовановски и кај физичките и правните лица поврзани со случајот „Рекет“. - Ќе постапиме во делот кој се однесува на даноците. Ќе ги контролираме Меѓународниот сојуз, „1ТВ“, „БМЈ груп“ и сите останати даночни обврзници за кои преку анализите сме...

Немањето заеднички гранични премини го отежнува работењето на железницата

Македонија и Косово потпишале договор за воведување на заеднички гранични контроли во железничкиот сообраќај уште во 2011 година, но до денешен ден не е изградена заедничката зграда за царината, полицијата и инспекциските служби. Како што информираат за „Мета.мк“ од Министерството за транспорт и врски, ваквиот објект треба да го изгради косовската страна во Хани и Елезит, по што целокупната...

Тевдовски: Внатрешната финансиска контрола ќе овозможи поефикасно трошење на парите

Преку обезбедување на сеопфатен систем на внатрешна финансиска контрола во јавниот сектор, ќе се овозможи подобро управување со јавните средства, поголема отчетност и ефикасност во нивното трошење. Ова денеска беше истакнато на конференција во Министерството за финансии, пред претставници на Европската комисија, ОЕЦД и СИГМА, на која беше презентирана „Политиката за внатрешната финансиска контрола во јавниот сектор“, односно стратегијата за идниот...

Бизнис-заедницата со идеи за намалување на загадувањето

Здружена акција на приватниот и јавниот сектор за побрза транзиција и замена на старите возила со електричини чија мисија на јаглерод диоксид е нула проценти, итно справување со нелегалните бизниси за отпад, како и промовирање на стандардот за пасивни куќи кој претставува највисок енергетски стандард и ја намалува потрошувачката на енергија за греење до неверојатни 90 проценти, се трите...

Дескоска најави целогодишна контрола на АКМИС-от во 16 судови

Министерката за правда Рената Дескоска соопшти дека донела решение со кое во текот на целата наредна година ќе се врши надзор на работењето на АКМИС системот во 16 судови. Проблемите со информатичкиот систем за автоматска прераспределба на предмети (АКМИС), неговото нефункционирање и преголемото влијание на човечкиот фактор беа утврдени со извештајот на Работната група за овој систем формирана од министерството...

Засилени контроли на квалитетот и безбедноста на јајцата пред Велигден

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ги зајакна инспекциските контроли на квалитетот и безбедноста на јајцата, во пресрет на Велигден кога и потрошувачката е најголема. - Покрај контролите на магацините, зајакнати контроли се спроведуваат и на граничните премини, при увоз, со цел на граѓаните да им се понуди безбеден и квалитетен производ. Секоја недоследност во поглед на овој прехранбен производ граѓаните и...

Раниот Велигден го намали извозот на македонското јагне

Македонското јагне годинава за Велигден повторно ќе заврши на традиционалните пазари во Италија, Хрватска и дел во Турција, но во помали количества од лани. Ристо Михајлов од кланицата „Серта“ за „Мета“ вели дека продажбата на јагнињата годинава оди тешко и побарувачката од страна на традиционалните пазари е послаба. - Грција годинава нема купено ниту едно јагне, за разлика од претходните години кога...

Лукаревска: Засилени контроли на фискалните сметки за намалување на скриената економија

Еден од предусловите за развој на сивата економија е неиздавањето на фискални сметки, изјави директорката на УЈП, Сања Лукаревска, на денешниот Регионален форум за скриена економија кој се одржува во „Холидеј ин“, а на кој учествуваат и претставници од даночните институции на регионот. Таа додаде дека се поголем број на граѓани се јавуваат во УЈП и поднесуваат претставки за неиздавање...

Мицкоски на средба со амбасадорите на државите членки на ЕУ

Премиерот Христијан Мицкоски денеска се сретнал со амбасадорите на државите-членки на Европската унија. Тие разговарале за актуелната политичка и економска состојба во земјата, како и за напредокот на државата...