ЕУ ќе спроведе „стрес тест“ во седиштето на Твитер

Фото: Принтскрин

Висок функционер на Европската унија во средата го предупреди сопственикот на Твитер, Илон Маск, дека платформата за социјални медиуми мора да преземе значителни чекори за усогласување со законите на ЕУ за умереност на содржината и дека европските претставници внимателно ќе го следат усогласувањето, пренесе Си-Ен-Ен.

Твитер има „огромна работа“ за да ги исполни своите обврски според Законот за дигитални услуги, рече Тиери Бретон, шефот за дигитална ЕУ, во читањето на неговиот состанок со Маск.

„Твитер ќе мора да спроведе транспарентни кориснички политики, значително да ја зајакне умереноста на содржината и да ја заштити слободата на говорот, решително да се справи со дезинформациите и да го ограничи насоченото рекламирање. Сето ова бара доволно вештачка интелигенција и човечки ресурси, и во обем и во вештини. Со нетрпение очекувам напредок во сите овие области и ќе дојдеме да ја процениме подготвеноста на Твитер на лице место“, се вели во соопштението на Бретон.

За време на состанокот во средата, Маск се согласи да им дозволи на претставниците на ЕУ да ја „тестираат“ платформата на социјалните медиуми за усогласеност со Законот за дигитални услуги (ДСА) на почетокот на следната година, додаде Бретон. Тестирањето, кое ќе се изврши во седиштето на Твитер на почетокот на 2023 година, ќе обиде можност Твитер да направи промени со цел да ги исполни сите законски рокови и да се подготви за независна ревизија на практиките на компанијата, додаваат од канцеларијата на Бретон.

ДСА, кој стапи на сила овој месец, поставува нови правила за тоа како технолошката индустрија се справува со дезинформации и нелегални содржини на социјалните медиуми, како и нелегални стоки и услуги на онлајн пазарите. Најголемите компании кои ќе го прекршат законот може да се соочат со огромни казни.

Средбата меѓу Бретон и Маск следи по претходната дискусија што двајцата ја имаа во мај, во која Маск изрази поддршка за европските регулативи.

Во блог пост во средата, Твитер објави дека ниту една од неговите политики не е променета откако Маск ја презеде компанијата и дека неговиот тим за доверба и безбедност „останува силен и со добри ресурси, а автоматското откривање игра сè поважна улога во елиминирањето на злоупотребите“. Содржините што ги прекршуваат правилата на Твитер, се додава, ќе бидат отстранети од платформата.

Меѓутоа, откако го купи Твитер, Маск реактивираше голем број на суспендирани налози поради претходно прекршување на правилата, вклучително и налогот на поранешниот претседател на САД Доналд Трамп. Воедно беше прекинато спроведувањето на политиките за дезинформации околу „Ковид-19“.

Покрај контролата на ЕУ, Твитер на Маск може да се соочи и со дополнителен притисок дома во САД. Државниот секретар за финансии Џенет Јелен рече дека „погрешила“ кога претходно изјави оти „не гледа основа“ да го истражи купувањето на Твитер од страна на Маск, во што беше вклучен и претставник од Саудиска Арабија.