fbpx
Таг: кокаин

таг: кокаин

Запленети 161 килограми кокаин во Солун, во заедничка акција на грчката и македонската полиција

Во заедничка операција вчера во Солун се запленети 161 килограми кокаин, соопшти македонското МВР. Имено, во акцијата на Единицата за недозволена трговија со дрога, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи при Одделот за криминалистичка полиција на македонското МВР, во потоа Службата за борба против дрога од Солун, Американската служба за борба против дрога - ДЕА и...

Притвор за двајца македонски државјани за шверц на 105 килограми кокаин

Jавниот обвинител побарал притвор за четворицата македонски граѓани за кои постои сомневање дека биле дел од меѓународната мрежа за шверц на 150 килограми кокаин запленет во Солун. Од обвинителството известија дека судијата на претходна постапка делумно го прифатил предлогот на обвинителството и на двајца од осомничените им определил мерка притвор во траење од 30 дена, додека за двајца определил...

Запленети 105 килограми кокаин во Солун, меѓу уапсените четворица македонски државјани

Во меѓународна акција на полициските власти, во Солун биле запленети 105 килограми кокаин и лишени се од слобода 10 лица (седум од Грција и тројца од Албанија), додека во земјава уапсени се четворица државјани на С.Македонија, информираше МВР. Случајот бил реализиран на 8 и 9 мај годинава, како резултат на повеќемесечна размена на информации и воспоставената соработка со Службата за...

Грчки поп изведен на црковен суд, им фрли киселина в лице на седум владици што го судеа

Поп, односно свештеник на Грчката православна црква, е уапсен по крајно брутален напад на седуммина владици што го разгледуваа неговиот случај во рамките на Црковниот суд во Атина, главниот град на Грција. Како што известија медиумите, 36-годишниот поп фрлил киселина в лице на седуммина владици во текот на дисцииплинската постапка против него, а настрадал и еден припадник на обезбебедувањето. Попот бил...

Актерката Силвија Стојановска осудена на 3,5 години затвор за учество во шверц на кокаин

Kривичнiot суд во Скопје денеска на актерката Силвија Стојановска ѝ определи казна затвор од 3,5 години за учество во меѓународен шверц на 700 килограми кокаин. Нејзиниот партнер Воислав Будисавјевиќ, како првоосомничен, доби затворска казна од 7 години затвор. На определените казни затвор, двете осудени лица имаат право на жалба. Судот денеска одлучи Будисавјевиќ да остане во притвор до правосилноста на...

По цела година следење и заплени во „Планина“ во Грчец и Гази Баба, избегале главните нарко-босови

Цела година двајца јавни обвинители и двајца истражители од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал (ОЈО-ГОКК) следеле две нарко групи и собирале докази против нив. Едната група била од населбата Гази Баба, а втората од селото Грчец. При вчерашното апсење петмина од групата од Грчец и еден од групата од Гази Баба избегале, откако добиле некаква дојава, се...

Полицијата на Северна Македонија заплени еден килограм, а не еден тон кокаин!

Радио-телевизија Војводина вчера (19.02.2020) објави текст со кој ја дезинформираше јавноста дека во нашата земја се запленети 1,3 тони кокаин, а, всушност, станува збор за еден килограм. Лажната вест „тешка еден тон“ е соопштена во самиот наслов (Zaplena 1,3 tone kokaina u Severnoj Makedoniji), додека внатре во написот информацијата е точно пренесена. Веста се повикува на повеќе извори (македонски –...

Актерката Силвија Стојановска осомничена за давање логистичка поддршка на нејзиниот сопруг во шверц на дрога

Сопругот на актерката Силвија Стојановска, Воислав Будисавјевиќ, е првоосомничениот за организирање шверц на кокаин, а Стојановска е осомничена за давање поддршка во неговите криминални активности, соопшти МВР. Станува збор за меѓународна акција за сузбивање шверц на вкупно 700 килограми кокаин од Колумбија во Европа. Уапсени се вкупно пет лица - покрај Стојановска, во Скопје е приведен и нејзиниот сопруг Воислав...

Српски „Еспресо“ прејудицира, рано е да се каже за што е осомничена актерката Стојановска

Српскиот портал „Еспресо“ деновиве (19.12.2019)  излезе со сензационалистички наслов за случајот со актерката Силвија Стојановска, кој како бомба одекна во македонската јавност, но и пошироко – „Пренела брдо дрога од Шпанија! Уапсена позната југословенска глумица“ (PRENELA JE BRDO DROGE IZ ŠPANIJE! Uhapšena čuvena JUGOSLOVENSKA GLUMICA!). Стојановска вчера беше приведена на распит во скопскиот кривичен суд, а потоа ѝ беше изречена мерката домашен притвор, под сомнение дека...

МВР истрагата ќе ја прошири и на полицајци, поради можна поврзаност со криминалците кои се апсеа вчера

Вчера Бирото за јавна безбедност во соработка со Одделот за специјални полициски операции при МВР, спроведе полициска операција за сузбивање на организирана криминална група инволвирана во организирање на набавка на наркотична дрога - кокаин, и нејзина дистирибуција и продажба на повеќе различни локации во Скопје и други градови во државата, информираат од МВР. „Имено, обемната криминалистичка истрага се спроведуваше изминативе...

Обид за шверц на два килограми кокаин на скопскиот аеродром

Два килограми кокаин, кои биле скриени во багажот на Венецуелец, се откриени на Меѓународниот аеродром „Скопје“, соопшти Царинската управа на Република Македонија. Дрогата при продавање во количества „на мало“ би достигнала цена од околу 570.000 евра, се објаснува во соопштението. Шверцерот слетал на скопскиот аеродром завчера во 20.30 часот со лет од Цирих и бил издвоен за детален преглед, по...

Во Драч запленети половина тон кокаин

Албанската полиција во пристанишниот град Драч заплени над 500 килограми кокаин, пристигнат од Колумбија, кој требало да биде транспортиран кон Италија. Како што јави дописникот на МИА, дрогата, скриена во камион што патувал за Италија, била пронајдена со помош кучиња трагачи по наркотици. Според албанскиот Сектор за борба против тровијата со дрога, запленувањето на кокаинот следува по подолга истрага, а информации...

Во Казабланка запленети 541 килограми кокаин

Во Казабланка биле запленети 541 килограм кокаин, сокриени во контејнер со стока од Јужна Америка, соопштија мароканските власти. При акцијата вчера биле уапсени шест лица, меѓу кои и еден Бразилец, кој се смета за главен организатор на шверцот. Запленети се пет автомобили со кои дрогата требало од пристаништето во Казабланка да се носи кон следните криумчари, како и големо количество...

Чочороска по десет години зад решетки излезе од затворот „Идризово“

Станислава Чочороска, по десет години зад решетки, излезе од затворот „Идризово“, јави „Фокус“. Таа не е ослободена од издржување на казната, туку добила 30-дневно отсуство заради лекување. Во 2007 година таа беше осудена на 14 ипол години затвор поради организирање транспорт на 486 килограми кокаин, скриени во канти со поликолор.

Запленети 5,8 тони кокаин во Шпанија

Шпанската полиција одзела 5,8 тони кокаин, што е најголема заплена во последните 18 години, соопшти денеска шпанското министерство за внатрешни работи. Дрогата е откриена во контејнер на брод, кој впловил во шпанско пристаниште од Меделина во Колумбија, а притоа се уапсени три лица, меѓу кои и директорот на увозната компанија. Полицијата соопшти дека уште најмалку две лица се под истрага, а...

380 килограми кокаин пронајдени во кутии со банани од Еквадор

Германската полиција соопшти дека пронашла 384 килограми кокаин во кутии со банани испратени од Еквадор. Работник од компанија за продажба на големо во Леверкузен ја информирал полицијата дека се сомнева дека има дрога во кутиите. Полицијата наведе дека пронашла сомнителна супстанција во стотина пакети по еден килограм, во 26 кутии со банани, и дека примерите од прашокот покажуваат дека се работи...

Запленети повеќе од шест тони кокаин во Колумбија

Во Колумбија се запленети повеќе од шест тони кокаин наменет за црниот пазар во Шпанија, што претставува најголема заплена на дрога во земјата, соопшти денеска полицијата. „Полицијата го зададе засега најголемиот удар на организираниот криминал, запленувајќи 6.134 килограми кокаин во местото Баранкиља. Кокаинот бил наменет за Шпанија“, наведе полицијата. Министерот за одбрана, Луис Карлос Виљегас, го посети пристаништето Баранкиља, на северот...

Запленети 2,7 тони кокаин во Еквадор и во Костарика

Колумбиските власти во две операции кај брегот на Еквадор и на Костарика заплениле 2,7 тони кокаин наменет за пазарот на САД. Операцијата е спроведена во соработка со соседните земји и со Интерпол, соопшти доцна синоќа колумбиската полиција. Првата операција е спроведена во територијалните води на Еквадор во Тихиот Океан, при што е запленети се 1.433 килограми кокаин. Другата акција е спроведена кај...

Во Колумбија уништени 168 лаборатории за кокаин

Колумбиската полиција соопшти дека уништила 168 лаборатории за производство на кокаин во една прашума на југот на земјата. Полицијата наведе дека минатата недела во прашума открила и уништила „168 лаборатории за производство на кокаин“, кои ѝ припаѓале на една шверцерска организација. За време на операцијата, во која учествувала и војската, запленети се 4,5 тони кокаин во течна состојба, околу 65.000 литри...

Пратка кокаин вредна 145 милиони евра запленета во Германија

Во пристаништето Хамбург службеници на германската царина фатиле пратка од 717 килограми кокаин, која доколку била продадена на улица, според проценките, би донела 145 милиони евра за шверцерите. Шефот на истражната канцеларија во царината во Хамбург, Рене Мачке, за германските медиуми изјавил дека тоа е најголемата поединечна заплена на дрога во историјата на Германија и дека кокаинот бил со...

„Ориентациска недела“ за подобро снаоѓање на бруцошите на ФИНКИ

Факултетското студентско собрание на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) втора година по ред организира „Ориентациска недела“ – настан кој има за цел да ги воведе студентите...