Во Казабланка биле запленети 541 килограм кокаин, сокриени во контејнер со стока од Јужна Америка, соопштија мароканските власти.

При акцијата вчера биле уапсени шест лица, меѓу кои и еден Бразилец, кој се смета за главен организатор на шверцот. Запленети се пет автомобили со кои дрогата требало од пристаништето во Казабланка да се носи кон следните криумчари, како и големо количество пари во различни валути.

Според првичните информации, дрогата била шверцувана од меѓународна мрежа за трговија со дрога поврзана со картелите од Латинска Америка.