fbpx
Таг: Кеј

таг: Кеј

Град Скопје започна со реконструкција на левата страна на кејот на Вардар

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, на денешната прес конференција со директорот на ЈП Улици и патишта Борис Настов и директорот на ЈП Паркови и зеленило Ангеле Сотировски, најави проект за реконструкција на левата страна на кејот на река Вардар. Според Арсовска реконструкцијата ќе се одвива во повеќе фази со цел воспоставување на мултифункционален модерен јавен простор со ново зеленило,...

Општина Карпош ќе излезе на терен, кејот на Вардар ќе биде повторно осветлен

На кејот на Вардар во скопската општина Карпош е регистриран дефект на уличното осветлување и поради тоа велосипедската и пешачката патека се неосветлени на потегот од мостот „Обединети Нации“ до мостот кај хотелот „Александар Палас“, информираа денеска за Мета.мк од Општина Карпош. „Екипи на општина Карпош во текот на денот ќе излезат на терен да го санираат дефектот“, велат од...

Кејот на Вардар во Карпош неосветлен, граѓаните навечер се рекреираат во темница [фото]

Пешачката и велосипедската патека покрај реката Вардар во скопската општина Карпош изминативе денови воопшто не е осветлена. Граѓаните кои се рекреираат во вечерните часови се во опасност поради темницата. Со исклучок на многу мал број светилки кои работат, целата патека е неосветлена на потегот од мостот „Обединети Нации“ до мостот кај хотелот „Александар Палас“. Поради високите температури, голем број од...

Започна реконструкција на шеталиштето од гостилницата „Кај жабарот“

Екипите на Град Скопје започнаа да го реконструираат познатото шеталиште пред Градскиот парк, од потегот кај скопската гостилница „Кај жабарот“, па сѐ до почетокот на влезот во паркит, кај Министерството за земјоделство, спроти паркот на Франкофонијата. „Во должина од 140 метри и ширина од 10 метри, шеталиштето помеѓу тројниот дрворед на скопските липи ќе добие целосно нова и реконструирана патека...

Се расчистува кејот на Вардар кај новиот пешачки мост кој беше непрооден осум години

Почна да се расчистува кејот на реката Вардар во близина на Македонскиот народен театар и новиот пешачки мост. Досега екипите на Град Скопје подигнале 27 кубни метри градежен материјал, а се најавува дека чистењето ќе продолжи и во наредните денови. Како што соопштија од Градот, овој дел од кејот речиси осум години не бил прооден за пешаци и за велосипедисти...

Град Скопје ќе ја уредува северната страна од кејот на Вардар од Лепенец до Аеродром

Екипите на Град Скопје денеска почнаа акција за чистење и уредување на северната страна од кејот на Вардар, на потегот од реката Лепенец до Аеродром. Во текот на наредниот месец на терен ќе работат екипите на јавните градски претпријатија „Комунална хигиена“, „Паркови и зеленило“, „Водовод и канализација“ и „Улици и патишта“. Тие прво ќе го исчистат потегот, а онаму...

Започна корнењето на палмите во Охрид по препорака на УНЕСКО (галерија)

Една од препораките во извештајот кои ги добивме од УНЕСКО, а кој треба да биде разгледан на 43-та сесија на Комитетот за културно наследство што ќе се одржи наредниот месец во Баку, беше и внимателно зачувување на автентичноста и интегритетот, на архитектонската и урбанистичката кохерентност на Охрид. Притоа од УНЕСКО препорачуваат да се избегнува користење на форми и материајли...

Бејли, Герет, Пломп, Османи и граѓани собираа ѓубре на кејот на Вардар

Холандскиот амбасадор Ваутер Пломп, амбасадорот на Велика Британија Чарлс Герет и американскиот амбасадор Џес Бејли, заедно со вицепремиерот Бујар Османи денеска на кејот на Вардар зад Луна паркот го чистеа расфрланиот смет во еко акцијата, која трета година по ред ја организира амбасадата на Кралството Холандија заедно со „Пивара“ и „Пакомак“. Ова е трета по ред волонтерска еко-акција што ја...

Ветерот го исфрли сметот од Охридско Езеро на кејот

Силниот јужен ветер го исфрли сметот од Охридско Езеро на кејот и на пристаништето. Екипи на „Охридски комуналец“ од рано утрово работат на расчистување на отпадот и трската што ги фрлаат езерските бранови. Од Општина Охрид информираат дека ваквата активност најверојатно ќе се реализира и наредниве денови по најавите на метеролозите дека ќе дува јужен ветер со посилен интензитет.  

Велосипедската патека на кеј во Горно Лисиче се продолжува за два километри

Екипите на Град Скопје и на ЈП „Улици и патишта“ ја асфалтираат патеката за возење велосипеди и ролерки на реката Вардар во Горно Лисиче, на потегот од големиот парк на булеварот Февруарски поход до железниот мост во Горно Лисиче, од десната страна. Оваа патека е во должина од 2.000 метри, со ширина од четири метри. Патека на Кејот на реката Вардар...

Нов обид за изградба на улица на Кејот 13 Ноември

На кејот на Вардар од утрово има нов обид да се продолжи со изградба на бесмислената улица, а овластениот градежен инспектор на Општина Центар веќе се упати на местото, соопшти утринава преку својот фејсбук-профил, градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски. „По веќе добро познатото сценарио, избран е ден - недела, пред празник, продолжен викенд, рано наутро, кога сите спијат. Убеден сум...

Привршува изградбата на горниот тек од кејот на реката Пена

Привршуваат градежните активности околу изградбата на третата фаза од горниот тек на кејот на реката Пена, кон пределот Бањиче. Од секторот за сообраќај и патишта при Општина Тетово, велат дека останува оваа делница само да се асфалтира, а напоредно се работи на изградбата на втората фаза од кејот, каде се работи на потпорните ѕидови. - Третата фаза ќе се заврши,...

Амбасадорот Пломп учествуваше во еко–акција за собирање отпад на кејот на Вардар

Холандскиот амбасадор Ваутер Пломп и вработените и раководството на „Пивара Скопје“ и на компанијата „Пакомак“, исчистија повеќе од три километри од кејот на реката Вардар во Скопје. - Како вљубеник во природата и планинар, забележувам дека загадувањето е голем проблем кој ги загрозува овие природни убавини. Единствен начин да се реши овој проблем е заеднички пристап на државните институции, бизнис-секторот и на граѓаните, а тоа...

Нападнати деца на кејот 13 Ноември

Вчера, скопјанка во полициска станица пријавила дека на кејот 13 Ноември, во центарот на Скопје, нејзиниот малолетен син и неколку негови другари биле нападнати од група од пет до шест машки лица. Напаѓачите, според кажувањето на претепаните деца, биле на возраст од околу 20 години. За инцидентот полицијата почнала истрага.

Годинава ќе се преуредува кејот Македонија во Охрид

На градското крајезерско шеталиште, кејот Македонија во Охрид, моментно се изведуваат неопходните геомеханички истражувања, како дел од проектот за негова темелна реконструкција. Проектот е дел од развојната програма за уредување на градежно земјиште за 2016 година, што на крајот од минатата година ја усвои Советот на општина Охрид. Од локалната самоуправа велат дека по добивањето на неопходните дозволи од соодветните надлежни...

Општина Центар ќе забрани изградба на објекти на и околу плоштадот Македонија

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, денеска на прес-конференција на кејот 13 Ноември ветија дека Општина Центар ќе донесе одлука со која ќе се забрани изградба на какви било објекти на и околу плоштадот Македонија. И Заев и Жерновски рекоа дека оваа одлука не е никаков ревашнизам или политичка одлука, туку одлука која е во...

По дождот синоќа, се спасуваше кејот на Вардар

Обилните врнежи од дожд кои вчера ја зафатија Република Македонија, предизвикаа зголемување на водостојот на реката Лепенец, а со тоа се зголеми и нивото на реката Вардар. Поради ова, вчеравечер екипи на Штабот за заштита и спасување на Град Скопје интервенираа на најниските точки на реката Вардар во Општина Аеродром (до објектот на ПИОМ), за при поголем водостој да се спречи евентуално...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...