fbpx
Таг: карцином

таг: карцином

Светски ден на ракот: Дневно во земјава умираат по 10 луѓе

Денеска се одбележува Светскиот ден на ракот, а земјава денот го дочекува во период кога речиси целата доверба во здравствениот систем е расклатена со отворањето на истрагата за случајот „Онкологија“, во кој се осомничени поранешните медицински и организациски директори на Клиниката за онкологија Нино Васев и Нехат Нухи и тројца доктори - онколози. Паниката и недовербата кај пациентите е...

Германија – европски лидер во иновациите за борба против ракот, САД се први на светско ниво

Германија е европски лидер во пријавите за патенти за иновации во борбата против ракот, покажува студијата презентирана во средата од Европската канцеларија за патенти (ЕПО), пренесува германската новинска агенција ДПА. Со врвни апликанти како Баер и Сименс, Германија сочинува речиси една четвртина (23 проценти) од барателите на патенти со седиште во Европа и повеќе од 9.000 меѓународни подносители на патенти...

Уапсени четворица за злоупотреби на Клиниката за онкологија, меѓу кои и ексдиректорот Нино Васев

По речиси целодневен молк, од Јавното обвинителство потврдија дека за аферата со злоупотреби на Клиниката за онкологија, по налог на обвинителството биле извршени претреси на три локации, а уапсени се четири лица. Од обвинителството велат дека акцијата за случајот со Клиниката за онкологија е во тек и дека подоцна ќе бидат соопштени повеќе детали. Меѓу уапсените и задржаните во полициска...

Не е вистина дека хемотерапијата агресивно се спроведува врз луѓето

Photo by Arek Socha at Pixabay
Иако хемотерапијата е ефективен начин за да се третираат многу видови на карцином, таа со себе носи и ризик од несакани ефекти. Некои несакани ефекти од хемотерапијата се благи, но други може да предизвикаат сериозни компликации. Ама тоа не значи дека хемотерапијата „агресивно се спроведува врз луѓето.“ Таа се прима со претходна согласност од пациентот. Доколку тој реши да...

Догодина скрининг за рак на дебело црево, најавува Министерството за здравство

Министерството за здравство планира започнување на скрининг за карцином на дебело црево од 2024 година кое ќе се изведува исклучиво само на ЈЗУ Клиника за ГЕХ. Во склоп на националните програми има и превентивна програма за детекција и скрининг на малигни заболувања. Оваа програма, освен што опфаќа скрининг за рана детекција и скрининг за рак на дојка, опфаќа и скрининг...

МЗ: ПАП тест и преку мобилните гинеколошки амбуланти

Во текот на годината пациентката која ќе се јави кај матичен гинеколог може да направи и дополнителен гинеколошки преглед со ПАП тест, согласно медицинска индикација утврдена од матичниот гинеколог. Дополнителните прегледи утврдени од матичниот гинеколог се на товар на ФЗОМ, а пациентот плаќа партиципација за прегледот, порачува Министерството за здравство (МЗ). Во Програмата за скрининг за рак на грло на...

Д-р Стојановиќ Чрчева: Загадувањето на воздухот, почвата и водата го зголеми ризикот за појава на карцином на дојка

Речиси 25 проценти од малигните заболувања кај жените припаѓаат кај ракот на дојка, покажува 10-годишниот просек од Институтот за јавно здравје. Приближно 300 жени на годишно ниво, или речиси по една жена дневно, го губи животот како последица на карцином на дојка во земјава. Старосната граница се намалува, а бројот на дијагностицирани жени се зголемува. Ако во 2010 година...

Обвинители од земјава во Косово бараа докази за злоупотреби на Клиниката за онкологија

Тим од обвинители од Јавното обвинителство во текот на вчерашниот ден биле во косовското Обвинителство и оствариле директна средба за обезбедување докази во врска со предистрагата поврзана со работата на Клиниката за радиотерапија и онкологија, информираа од Јавното обвинителство. „Од косовските органи, преку контакт-точките во Европската правосудна мрежа, се побарани конкретни податоци неопходни за проверка на наводите врз основа на...

Првите наоди од обвинителството за Клиниката за онкологија укажуваат на дела против здравјето на луѓето

Тим од јавни обвинители и истражители од Основното јавно обвинителство Скопје преземаат дејствија за испитување на наводите кои првично упатуваат на основи за сомнение за сторени кривични дела против здравјето на луѓето и проневера во службата на Клиниката за радиотерапија и онкологија, соопштуваат од Јавното обвинителство, во однос на објавените информации дека со години на клиниката имало злоупотреби со...

Обвинителството ќе им дозволи на тројца онколошки пациенти да имаат увид во предистрагата

Обвинителството денеска ќе побара од неформалната организација преку која пациентите ги изнесуваат своите барања да избере тројца онколошки пациенти кои во текот на целата постапка ќе имаат директен увид во прибраните докази и во преземените дејствија. Пациентите ќе треба претходно да потпишат изјави со кои ќе се гарантира тајноста на постапката и на личните податоци во кои ќе имаат...

Онколошките пациенти влегуваат во обвинителството: Бараме вистина и одговорност!

По завршените работни обврски и два родителски состанока, 41-годишната Ана Марјановиќ и вчера, трет ден по ред, со своите „соборци“ стои со транспарентот во рака пред Јавното обвинителство, барајќи одговори за случајот со Клиниката за онкологија - дали имало злоупотреби со терапиите што ги примале пациентите болни од рак и дали ќе има одговорност. Како пациент на клиниката, дијагностицирана...

Амишите се вакцинираат и не се поштедени од канцер или аутизам

Стив Кирш, кој говори во видеото од постот, самиот за Асошиејтед Прес кажал дека за неговото излагање пред сенатот во Пенсилванија немал најдено какви било медицински студии, туку само го кажал своето лично искуство дека меѓу Амишите не можел да најде лица кои страдаат од канцер, дијабетес, аутизам, автоимуни болести… Но, и самиот вели дека тоа не значи оти...

Тенденциозност: Без докази се тврди дека ковид вакцините предизвикуваат рак, неплодност и инфаркти

Овој пост доаѓа после неколку јавни излагања на кардиолози кои тврдат дека има зголемен број на лица во државата кои имаат срцеви или мозочни удари. Но, сите тие кардиолози зголемениот број на овие заболувања го припишуваат на ковид како болест, а не на ковид вакцината. И многу медицински студии покажаа дека инфекцијата со ковид-19 може да го зголеми...

Нема докази дека фенбендазол лекува рак кај луѓето

Фенбендазол, лек за паразити кај кучињата, не е клинички тестиран кај луѓето. Агенцијата за храна и лекови (ФДА) и Европската агенција за лекови (ЕМА) го забрануваат фенбендазол за употреба кај луѓето. Тврдењата дека фенбендазол може да излечи рак се непоткрепени и може да ги доведат во опасност болните од канцер, доколку поверуваат и на своја рака го применуваат овој...

Нема докази дека витаминот Ц е лек за рак

Не постои ниту еден доказ ниту истражување, кое покажува дека витаминот Ц е лек за ракот. Од Мајо клиниката велат дека сè уште нема докази дека витаминот Ц сам може да излечи рак. Истражувачите проучуваат дали тој може да ја зголеми ефикасноста на другите третмани за рак, како што се хемотерапијата и терапијата со зрачење, или да ги намали...

Не е точно дека лекот ЕБЦ-46 против рак е тестиран на луѓе и дека се покажал успешен

Лекот ЕБЦ-46 во 2014 година се покажал како ефикасен кај животни во лекување само на тумори кои не метастазираат. Во 2022 година научниците од универзитетот Стенфорд објавиле дека лекот, откако се покажал успешен во лекување на некои тумори кај кучиња, почнал да се тестира кај луѓето. Значи, не е точно дека овој лек веќе е пробан кај луѓето и...

Вистиномер: Во вакцините против ковид-19 нема канцерогени поттикнувачи

Во сите упатства за користење на вакцините, никаде канцерот не е наведен како несакан ефект. Повеќето луѓе кои се вакцинираат против ковид-19 имаат благи симптоми кои исчезнуваат за ден или два. Доктор Марк Шломчик, претседател на Одделот за имунологија на Универзитетот во Питсбург за медицина, вели дека идејата дека вакцините може да предизвикаат канцер се невистинити. Истото го...

Вистиномер: Вакцината на Фајзер е испитана, а доби и дозвола за целосна употреба од ФДА!

За жал на тие што го споделуваат и гледаат видеото, од август 2021 година, вакцината на Фајзер повеќе нема дозвола за употреба во итна состојба, како што имаше дотогаш, туку стана првата вакцина во светот, која доби целосна дозвола за употреба од Американската агенција за храна и лекови, пишува „Вистиномер“ во новата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме...

ЕСЕ: Со скрининг за рак на грло на матка се опфатени само 30 отсто од жените, а 0,7 отсто за рак на дојка

Во државава постојат програми за скрининг (рано откривање) на ракот на грлото на матката и ракот на дојката, но сепак, реално нема сеопфатен и организиран скрининг за овие малигни заболувања. Жените умираат од причини кои навремено можат да се спречат, доколку соодветно се спроведуваат скрининг програмите на рак на грло на матка и рак на дојка, соопштија од Здружението...

Во 2020 година третирани 140 случаи на заболени жени од рак на грло на матка, секој 10 ПАП тест бил позитивен

Институтот за јавно здравје евидентира дека во нашата држава од рак на грло на матка годишно заболуваат околу 150 жени, или 15 на 100 илјади жени. Според податоци од Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство, на оваа Клиника во 2019 година се третирани 111 случаи на карцином на грло на матка, додека во 2020 година тој број е зголемен...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...