fbpx

Нема докази дека фенбендазол лекува рак кај луѓето

-

Фенбендазол, лек за паразити кај кучињата, не е клинички тестиран кај луѓето. Агенцијата за храна и лекови (ФДА) и Европската агенција за лекови (ЕМА) го забрануваат фенбендазол за употреба кај луѓето. Тврдењата дека фенбендазол може да излечи рак се непоткрепени и може да ги доведат во опасност болните од канцер, доколку поверуваат и на своја рака го применуваат овој лек, пишува „Вистиномер“ во својата анализа.

Текстот подолу го пренесуваме во целост:

 

 

Рецензираме пост на Фејсбук кој шири непоткрепени информации за наводен лек за рак.

17.02.2023
Лек за рак.
Фенбендазол.
Се користи за лечење на кучиња од бактерии во ветерината.
Имаме случај на излечен човек за само 3 месеци.
Видео снимка на америчка тв ,јавно.

Постот неосновано тврди дека лекот за паразити за кучиња, фенбендазол, лечел рак. Ова не е точно.

Нема доволно докази дека тоа е ефикасен третман за рак за луѓето.

Имаше некои студии за потенцијалното потиснувачко дејство на фенбендазол врз клетките на ракот надвор од живите суштества и кај глувците. Се чини дека тоа го прави со запирање на правилниот раст на микротубулите во клетките на ракот, кои во суштина обезбедуваат структура на сите клетки.

Иако нормалните телесни клетки ги имаат овие микротубули, и клетките на ракот ги имаат и нивно насочување е веќе воспоставен метод за одобрени третмани за рак.

Сепак, се чини дека немало никакви студии за фенбендазол како третман за рак кај луѓето. Додека студиите за лекови во клетките и животинските модели понекогаш може да изгледаат ветувачки, не знаеме дека нешто навистина ќе функционира (или е безбедно) додека не се тестира кај луѓе, пишува сајтот за проверка на фактите Фулфакт.

Медицинска сестра специјалист за информации за рак во Cancer Research UK, Керолин Герати, во изјава за Фулфакт вели дека нема доволно докази дека фенбендазол може да излечи рак.

Лекот не поминал низ никакви клинички испитувања за да се открие дали е безбеден или ефикасен третман. Неоснованите тврдења дека фенбендазол може да излечи рак се погрешни и може да предизвикаат штета. Пациентите со рак треба внимателно да ги третираат сите информации кои промовираат неконвенционални третмани на интернет и секогаш да разговараат со својот лекар пред да размислат за нови терапии, вели Герати.

Агенцијата за храна и лекови (ФДА) и Европската агенција за лекови (ЕМА) го забрануваат фенбендазол за човечка употреба. Препорачана доза за животно е 5 mg/kg, што е повеќе од 100 пати прифатливо дневно внесување за безбедноста на луѓето (40 микрограми на килограм телесна тежина).

Како се прошири лажната вест дека фенбендазол лечи рак?

Лажните информации дека фенбендазол, лек за паразити кај кучињата, излечил терминален карцином на белите дробови се прошири меѓу пациентите по тврдењето на американскиот пациент заболен од рак Џо Типенс. Тој стана сензација во Јужна Кореја.

Тоа предизвика национална конфузија и доведе до распродажба на фенбендазол во аптеките низ Јужна Кореја. Спротивно на она што луѓето го знаат, сепак, Џо Типенс бил учесник во клиничкото испитување Китруда во Центарот за рак MD Андерсон, а неговото подобрување веројатно се должи на ефектот на лековите за имуно-канцер.

Здравствените власти и експертите во Јужна Кореја предупредија за несакани ефекти преку соопштенија за печатот на 23 септември 2019 година, но пациентите со рак ги игнорираа. Наместо тоа, луѓето беа заинтересирани за изјавите на една славна личност, познат комичар во Кореја, кој земал фенбендазол. Лажните информации продолжија да се шират сè додека комичарот не изјави дека „тоа е неефикасна терапија“. (Славната личност ја објави својата намера да земе фенбендазол на Службата за социјално вмрежување (SNS) на 24 септември 2019 година, додека боледуваше од рак на белите дробови. Во септември 2020 година, тој спомна дека нема да зема фенбендазол или да го препорача. На крајот почина во декември 2021 година ).

Од сето ова можеме да заклучиме дека не постојат докази дека лекот фенбендазол лекува рак. Тој не е клинички тестиран кај луѓето. Овој лек е забранет за употреба кај луѓето. Според тоа, постот што го анализираме, го оценуваме како невистинит.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повисоки плати за вработените на УКИМ за 22 отсто од овој месец

Вработените на најстариот државен универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Македонија, од овој месец ќе добиваат повисоки плати во просек за околу 22 отсто, а ретроактивно ќе им се исплати...