fbpx
Таг: Јужна Кореја

таг: Јужна Кореја

Мајкрософт: Кина ќе користи вештачка интелигенција за да ги попречи изборите во САД, Јужна Кореја и Индија

Кина ќе се обиде да ги наруши изборите во САД, Јужна Кореја и Индија годинава со содржина генерирана од вештачка интелигенција, предупреди технолошката компанија „Мајкрософт“, а пренесе Гардијан. Според извештајот на разузнавачкиот тим за закани, од компанијата соопштија дека очекуваат кибер-групите поддржани од кинеската држава да ги таргетираат изборите во 2024 година во големите држави, а вмешана е и Северна...

Малолетник уапсен по напад на јужнокорејска политичарка, со камен ја мавал по глава

Четиринаесетодишно момче кое ја нападна јужнокорејска пратеничка Бае Хјун-Џин со камен е испратено во установа за ментално здравје а полицијата продолжува да го истражува нападот врз пратеничката. Гардијан соопшти дека осомничениот малолетник бил уапсен на местото на нападот во Сеул во петокот и испратен во болница откако бил интервјуиран во присуство на неговите родители. Нападот во четвртокот се случи неколку недели...

Тинејџери од С. Кореја осудени на тешка физичка работа поради гледање јужнокорејски серии

Двајца тинејџери од Северна Кореја се осудени на 12 години тешка физичка работа поради гледање јужнокорејска серии, соопшти Би-би-си. Во снимка која ја добила британската телевизија и е најверојатно снимена во 2022 година, прикажани се две 16-годишни момчиња со лисици на рацете пред стотици студенти на стадион. Се гледа како униформираните полицајци ги прекоруваат момчињата дека „не размислуваат за нивните...

Јужна Кореја да се прогласи за „непријател број 1“, повика севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун повика на промена на Уставот на земјата за да се идентификува Јужна Кореја како „непријателска држава број еден“, со тоа ставајќи крај на посветеноста на режимот за обединување на двете земји на Корејскиот полуостров. Во говорот пред врховното народно собрание, Ким кажа дека повеќе не верува оти обединувањето со Јужна Кореја е можно и ја обвини...

Јужна Кореја ќе го забрани производството и продажба на кучешко месо

Парламентот на Јужна Кореја усвои значајна забрана за производство и продажба на кучешко месо, откако се зголеми јавната загриженост за правата на животните, но и за меѓународниот имиџ на земјата, јавува Асошиејтед Прес. Одгледувачи на кучиња, револтирани од одлуката, изјавиле дека планираат да ја оспорат уставноста на законот и да одржат протестни собири, што е само уште еден доказ за...

Десетгодишната ќерка е веројатниот наследник на лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг-ун

Младата ќерка на лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг-ун, се смета за очигледен наследник на својот татко, соопшти за првпат јужнокорејската разузнавачка агенција, по шпекулациите дека севернокорејскиот владетел ја подготвува ќерка си да стане четвртиот член на династијата што ја води земјата од нејзиното основање пред повеќе од седум децении. Интензивните меѓународни шпекулации за Ким Ју-ае, која наводно има околу...

Северна Кореја истрела 200 гранати во близина на морската граница со Јужна Кореја

Повеќе од 200 артилериски гранати истрелала Северна Кореја во правец кон морската граница со Јужна Кореја кај островот Јеонпјеонг, соопшти јужнокорејската војска, пренесува Би-би-си. Јужна Кореја им нареди на цивилите да побараат засолниште на островот, а официјален Сеул го осуди потегот, нарекувајќи го „провокативен чин“. Во 2010 година, севернокорејската војска направи сличен инцидент на островот Јеонпјеонг, при што загинаа четири лица. Артилериските гранати...

Почина Ли Сун-кјун, познатиот актер од оскаровецот „Паразит“

Јужнокорејскиот актер Ли Сун-кјун, најпознат по улогата во филмот „Паразит“ – добитник на четири Оскари, е пронајден мртов, објави Би-би-си откако добиле потврда од властите во Јужна Кореја. Четириесет и осум-годишниот актер бил пронајден во бессознание во автомобил во еден од главните паркови во Сеул. Не е јасно дали Ли си го одзел животот, но полицијата соопшти дека добила пријава оти...

Студенти во Јужна Кореја ја тужат владата зашто испитот им завршил 90 секунди порано

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cb/Solar_tracker_22.png
Група јужнокорејски студенти ја тужат владата затоа што приемниот испит, наречен „Сунеунг“, завршил 90 секунди порано од предвиденото, пренесува Би-би-си. Како отштета, студентите бараат 20 милиони вони (15.400 долари) по студент, односно покривање на трошоците за едногодишно студирање, за повторно да го полагаат испитот. Нивната адвокатка тврди дека ваквата грешка влијаела на останатиот дел од испитот, затоа што се случила уште...

Богоев: Вештачка интелигенција ќе ја унапредува анализата на ризик во Царината

Директорот на Царинската управа, Стефан Богоев и директорот на Интернационалната агенција при Царинската служба на Јужна Кореја, Јун-Шик Ким, остварија средба во рамки на проектот „Имплементација на систем за управување со ризици и податочен склад“ што е финансиран со грант вреден 4,8 милиони долари од јужнокорејската влада. Воспоставувањето на новиот систем, што ќе користи вештачка интелигенција, ќе ја унапреди анализата...

Маж згмечен до смрт од робот во Јужна Кореја

Човек е згмечен до смрт од робот во Јужна Кореја, откако машината не успеала да го разликува од кутиите со храна што ги ракувала, објави јужнокорејската новинска агенција Јонхап, а пренесе Би-би-си. Инцидентот се случил кога 40-годишниот маж, вработен во компанијата за роботика, ги проверувал операциите на сензорот на роботот. Роботската рака во фабриката вршела сортирање на пиперки во провинцијата...

Со нов закон, Јужнокорејците станаа помлади за една или две години

Граѓаните на Јужна Кореја станаа помлади за една или две години откако нов закон во земјата ги усогласи со меѓународните стандарди двата традиционални методи според кои досега се сметаше возраста, пренесува Би-би-си. Новиот закон го укинува традиционалниот систем според кој Јужнокорејците имаат една година уште кога ќе се родат, притоа сметајќи го времето што го поминале во утробата. Според другиот метод,...

„Русија се обидува да направи Северна и Јужна Кореја во Украина“

Русија сака да ја подели Украина на два дела, како што се случи со Северна и Јужна Кореја, изјави во неделата шефот на военото разузнавање на Украина, ветувајќи „тотална“ герилска војна за да се спречи распарчување на земјата, пренесе Ројтерс. Претседателот Володимир Зеленски го повика Западот да ѝ даде на Украина тенкови, авиони и проектили за да помогне во одбраната...

Elyon: најнова корејска ММО, сега достапна и преку GeForce Now

Скриншот од играта Elyon
Elyon е најнова корејска ММО игра, која што сега е достапна и на GeForce Now. Графиката во играта е одлична, од дизајн на ликови до прекрасни околини со природа. Играта е означена како 18+, но и покрај тоа, квестовите се едноставно направени и брзо се напредува. https://www.youtube.com/watch?v=VlhlJJBVGgg Покрај неверојатната графика која бара солиден компјутер, освен ако не ја играте преку Could...

Пандемијата на Ковид-19 ги „прешалтува“ изборите во четири земји

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Јужна Кореја: Ким Џонг Ун е жив

Јужна Кореја објави вчеравечер дека лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун е „жив и здрав“, во време кога многу медиуми шпекулираа дека тој е починат или е во критична состојба. Во отсуство на какви било информации од Северна Кореја, каде сите медиуми се под строга конрола на државата, Мун Чунг Ин, специјалниот советник за национална безбедност на претседателот на...

На поранешниот јужнокорејски претседател му се закануваат 20 години затвор

Обвинителството на Јужна Кореја побара затворска казна од 20 години за поранешниот претседател Ли Мјунг-бак, во рамките на неговото судење за корупција, јавија светските агенции. Ли, кој беше претседател на Јужна Кореја од 2008 до 2013 година, со тоа стана вториот поранешен претседател  на земјата што за неполн месец влезе во фокусот на светската јавност поради неговите проблеми со законот. Минатиот...

Ким Џонг Ун се извини што им го пореметувал мирот на Јужнокорејците

Претседателот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун на денешната средба со претседателот на Јужна Кореја, Мун Џе Ин се извини поради тоа што им го пореметувал сонот на Јужнокорејците со нуклеарните тестови минатата година. - Повеќе нема да ви го пореметуваме сонот во раните утрински часови - рече изјави Ким, мислејќи на ветувањето кое го даде дека ќе прекине со...

Емпаер стејт билдинг ќе биде осветлена со боите на македонското знаме по повод ЗОИ 2018

Во чест на денешното отворање на Зимските олимписки игри (ЗОИ) 2018 во Пјонгчанг, Јужна Кореја, боите на македонското знаме, заедно со боите на знамињата на другите земји учеснички на ЗОИ 2018, ќе бидат осветлени на позната зграда Емпаер стејт билдинг (Empire State Building) во Њујорк, соопшти Министерството за надворешни работи. Осветлувањето и ротирањето на боите на знамињата на земјите учеснички...

41 лице загина во пожар во јужнокорејска болница

Во пожарот кој избувна рано утринава во болница во јужнокорејскиот град Мирјанг загина 41 лица, а уште осумдесетина се повредени. Светските медиуми пренесуваат дека постојат сомневања дека пожарот избувнал на првиот кат од болницата, во просториите за итни случаи. Пожарникарите евакуирале околу 200 лица кои се наоѓале во главната зграда на болницата. Мирјанг се наоѓа околу 270 километри југоисточно од јужнокорејската...

Летово ќе биде пеколно, климатските промени си го наплатуваат данокот

Пеколни горештини и суша нè чекаат и ова лето, а климатските промени го наплатуваат данокот на невнимателност на човекот, како најодговорен за емисиите на стакленички гасови. Иако само што...