fbpx

Маж згмечен до смрт од робот во Јужна Кореја

Инцидентот се случил кога 40-годишниот маж, вработен во компанијата за роботика, ги проверувал операциите на сензорот на роботот

-

Човек е згмечен до смрт од робот во Јужна Кореја, откако машината не успеала да го разликува од кутиите со храна што ги ракувала, објави јужнокорејската новинска агенција Јонхап, а пренесе Би-би-си.

Инцидентот се случил кога 40-годишниот маж, вработен во компанијата за роботика, ги проверувал операциите на сензорот на роботот. Роботската рака во фабриката вршела сортирање на пиперки во провинцијата Јужен Гјеонгсанг, и неразликувајќи го човекот од кутиите со зеленчук, го зграпчила и го турнала на подвижната лента, згмечувајќи му ги лицето и градите.

Човекот бил пренесен во болница, но подоцна починал.

Инцидентот се случил додека вработениот правел проверки на роботот пред истиот да биде пуштен на тестирање кое било закажано за денеска, 8 ноември.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повеќе од 30.000 починати во Газа, најголем дел се жени и деца

Повеќе од 30.000 Палестинци се убиени во Газа од 7 октомври до денес, според податоците на Министерството за здравство на Хамас, а најголем број од починатите се жени и...