fbpx
Таг: јавен сектор

таг: јавен сектор

Со закон ќе мора да се вработи прворангираниот на конкурс во јавниот сектор

При вработување кадри во јавниот сектор, ќе мора да биде избран најдобриот кандидат, односно првиот на листата. Новиот закон, предложен од Министерството за информатичко општество и администрација, со закон ја ограничува можноста на работа да влезат второ и треторангирани кандидати. Освен ова, се забранува и можноста за вработување на определено работно време на раководни места во јавниот сектор и се...

Владата го подготви зголемувањето на платите во јавниот сектор и на пензиите

На 183-та седница, Владата го утврдила предлог-законот со кој ќе се изврши зголемување од 10 отсто на платите во јавниот сектор и на пензиите, со важност од овој месец, соопшти владината Служба за информирање. Утврден е Предлогот на закон за изменување и дополнување на Законот за извршување на Буџетот на Република Северна Македонија за 2023 година, како и Предлог -...

АНАЛИЗА Внатрешен долг од 443,5 милиони евра

Не запира трендот на пораст на внатрешниот долг. Доспеаните а неплатени обврски на институциите на централно и на локално ниво, на јавните претпријатија, општините, државните фирми, на крајот од првото економско полугодие изнесуваат над 443,5 милиони евра, пишува Порталб.мк. Долгот на јавното здравство се приближува до 100 милиони евра – со пораст и на квартално ниво, но и во однос...

Ако почетната плата на наставник е 29.258 денари, од септември ќе биде 32.183

Септемвриската плата за наставниците и стручните соработници од септември ќе биде повисока за 10 отсто. Тоа значи дека ако почетната плата на наставник во основно образование, која сега изнесува точно 29.258 денари, од септември ќе изнесува 32.183 денари. Останатите плати ќе бидат повисоки, зависно од стажот на наставниците, односно од степенот на сложеност. Плод од преговорите на синдикатите и Владата,...

Синдикатите и Владата постигнаа договор – 10 отсто повисоки плати за вработените во јавниот сектор

Постигнат е договор помеѓу синдикалните организации и Владата на вчерашната средба во Министерството за финансии, кога двете страни го дефинираа моделот за раст на платите на вработените во јавната администрација. Вработените во јавниот сектор од септември ќе добиваат 10 отсто повисоки плати, но и регрес за годишен одмор. Зголемување ќе има за сите работници, но не и за функционерите кои...

Во јавниот сектор бројот на вработени намален за 2.714 луѓе

Бројот на вработени во јавниот сектор изнесува 129.374 лица, вработени во 1.354 институции, информираше министерот за информатичко општество и администрација, Азир Алиу, кој денеска го презентираше Извештајот за вработените во јавниот сектор 2022. Според извештајот, во земјава за разлика од лани, има пораст на бројот на институции за осум, а бројот на вработени во јавниот сектор е намален за 2.714...

Во употреба пуштена АДА – првиот дигитален асистент во јавниот сектор

Владата денеска официјално ја пушти во употреба АДА, дигитален асистент во јавниот сектор. Преку дигиталниот асистент, како што информираат од Владата, граѓаните и заинтересираните странски инвеститори ќе можат да се запознаат со достапните програми и отворени повици на институциите кои се јавуваат како даватели на државна помош, и се гарантира голема транспарентност, ефикасно и ефективно добивање на податоци за...

Платформа за борба против корупцијата: Владата да го напушти коалициското преговарање за професионални позиции во јавниот сектор

Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата преку отворено писмо ја потсетува Владата дека при именувањето на професионалното раководно ниво во јавниот сектор, има должност да обезбеди конкурентна процедура низ јавен оглас. Од Платформата велат дека Владата мора да го напушти коалициското преговарање на професионалните позиции во јавниот сектор. „Во врска со најавеното именување на раководители и заменици на повеќе...

Јавниот сектор го доби дигиталниот асистент „АДА“, ќе им помага на инвеститори и граѓани

На денешната владина седница преку демо-симулација беше извршена презентацијата на првиот дигитален асистент во јавниот сектор во нашата земја, „АДА“ дизајниран за потребите на програмите за државна помош, информираат од владината прес-служба. Преку дигиталниот асистент, граѓаните и заинтересираните странски инвеститори ќе можат да ги добијат сите релевантни информации и да се запознаат со достапните програми и отворени повици, а се...

Министерство за здравство: Новите ковид мерки утре на владина седница

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, утрово на Главниот координативен кризен штаб (ГККШ) ги предложи мерките на Комисијата за заразни болести кои со консензус беа усвоени на состанокот, минатата недела, информираат во Министерството за здравство (МЗ). - Министерот посочи дека мерките кои ги предлагаат здравствените експерти се целосно издржани и ќе дадат резултат и за одржување на релативно стабилната епидемиолошка...

Италија стана првата земја во Европа што ќе бара ковид-потврда од работниците

Првата земја во Европа што ќе бара сите вработени да поседуваат здравствена ковид-потврда е Италија, откако италијанската влада вчера усвои мерка со која што дигиталните потврди се задолжителни за вработените и во јавниот и во приватниот сектор, јави „Еуроњус“. Обврската ќе важи од 15 октомври најмалку до крајот на годинава. Целта е да се зголеми бројот на дадени вакцини и...

Законот за користење на податоците од јавниот сектор ќе се усогласува со ЕУ Директивата за отворени податоци

Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) во соработка со Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, во рамки на проектот на УСАИД за граѓанско учество, во наредниот период ќе спроведе активности за усогласување на Законот за користење на податоците од јавниот сектор со ЕУ Директивата за отворени податоци и ре-употреба на информации од јавниот сектор (2019/1024). Со цел обезбедување на...

Кредит од Светска банка од 46,4 милиони евра за енергетска ефикасност во јавниот сектор и за унапредување на основното образование

фото Влада
Со 46,5 милиони евра преку Рамката за партнерство со Светска банка, ќе се спроведат „Проектот за енергетска ефикасност во јавниот сектор“ и „Проектот за унапредување на основното образование“. Првиот проект има за цел креирање на одржливи механизми за енергетска ефикасност во јавниот сектор, додека со „Проектот за унапредување на основно образование“, преку инвестиции во инфраструктурата, образовните програми и кадри,...

Бројот на вработени во јавниот сектор лани изнесувал 131.183 и е намален за 1.717 во однос на 2019

Бројот на вработени во 1.332 институции во јавниот сектор заклучно со 31 декември 2020 изнесува 131.183 лица, истакна на денешната прес-конференција министерот за информатичко општество и администрација Јетон Шаќири. Во споредба со 2019 година, бројот на вработени во јавниот сектор бил намален за 1.717 лица. Од овој вкупен број на вработени, 19.594 се во Армијата, Министерство за внатрешни работи, Агенцијата...

МИОА подготвува нови закони за вработените во јавниот сектор и за административните службеници

Министерството за информатичко општество и администрација подготвува нови закони за вработените во јавниот сектор и за административни службеници за да се надминат проблемите кои се јавиле при имплементацијата на постоечките законски решенија кои беа донесени пред пет години. „Постојниот Закон за вработените во јавниот сектор како прв закон со ваков опфат со кој се регулираа прашања од областа на работните...

1.000 административци работат на по две, три, а некој дури и на шест работни места

Во јавниот сектор има повеќе работни места отколку вработени, а има вработени кои пополнуваат работни места во две или повеќе институции. Оваа напомена стои во три од четирите досега објавени годишни извештаи за бројот на вработени во јавниот сектор, но само во еден, во оној кога првпат се споменува, е даден број на повеќекратно вработените. Бројот на лица кои пополнуваат...

За политиката да не се меша во државните вработувања треба – политичка воља

државна комисуја за спречување на корупција
Силно политичко влијание во јавниот сектор, неказнивост на коруптивното однесување, дупки во законите, склоноста кон корупција на вработените во јавниот сектор, односно „проблеми со интегритетот на човечкиот фактор“ и слаб надзор и контрола се главните причини за корупција при вработувањата во јавниот сектор, утврдила анализата на Државната комисија за спречување корупција (ДКСК), подготвена за потребите на идната стратегија за...

На скала од 1 до 9, ризикот од корупција при државни вработувања е 9

Веројатноста за корупција при вработување во јавниот сектор е безмалку гарантирана, покажува анализата на Државната комисија за спречување корупција за ризикот од корупција во овој процес. Анализата утврдила 33 критични точки, групирани во 12 предизвици, поради сегашната правна рамка, поради човечкиот фактор и процесот на вработување и поради надворешни влијанија во процесот на вработување во јавниот сектор. Антикорупционерите во...

МИОА нема време до крајот на мандатот да ја департизира администрацијата (инфографик)

Владата предводена од премиерот Зоран Заев нема да има време до крајот на својот мандат да ја департизира јавната администрација. Сегашната состојба со вработувањата е слична со таа во минатото - во јавната администрација може да се вработите само ако имате книшка на партијата на власт. - Сè е исто како и порано. Предвидени се многу мерки, но не се...

Грчките синдикати најавуваат 24-часовен штрајк на јавниот и приватниот сектор

Најголемите грчки синдикати на вработените во јавниот и приватниот сектор за утре закажаа генерален 24-часовен штрајк, што ќе ја парализира цела Грција, јавува новинската агенција МИА. Проблеми ќе има во авионскиот, железничкиот и бродскиот превоз, а нема да се емитуваат ниту вести и информативни емисии поради учеството на новинарите во штрајкот. Грчките авиокомпании откажале или презакажале дел од летовите, а бродовите...

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...