fbpx
Таг: изолација

таг: изолација

Заразената болничарка од хеморагична треска е стабилна, но болеста е непредвидлива

Откако минатиот викенд 27 годишна штипјанка почина од конго-кримска хеморагична треска (ККХТ), беа издадени решенија за изолација за 29 контакти. Вработена на Клиниката за инфективни болести, која се зарази од сега веќе починатата штипјанка,  е позитивна на оваа болест, а во меѓувреме издадени се и решенија за излоација за уште 11 лица со кои болничарката била во контакт. Д-р Добринка...

Забрана за влез во објекти на невакцинираните е опција само ако се влоши епидемиолошката состојба

Во постот што го рецензираме, не се наведува контекстот, дека со законските измени предложено е додавање на уште една времена мерка која што не е на сила постојано, не се знае дали воопшто ќе стапи на сила и кога, но дадена е како опција во случај на епидемија. Ако се исполнат претходни услови, мерката треба да ја одобри Владата...

КЗБ: Се прави епидемиолошка анализа на сомнителниот случај на мајмунски сипаници

Комисијата за заразни болести на вчерашниот состанок ја анализираше актуелната состојба поврзана со појавата на сомнителен случај на мајмунски сипаници во земјата, информираат оттаму. „Беше констатирано дека сите надлежни институции се активно вклучени во процесот на епидемилошка анализа, лабораториска потврда и изолација на сомнителниот случај. Комисијата за заразни болести препорача воведување мерки изолација/карантин во домашни или болнички услови на сомнителните...

Влада: Секој граѓанин ќе може да дојде само до своето решение за изолација

Од Влада попладнево соопштија дека во новиот модел за испорака на решенија за изолација преку  веб-платформа, целосно ќе бидат заштитени личните податоци на граѓаните, односни нема да се објавуваат јавно. Оттаму појаснуваат дека моделот подразбира секој оној што има потреба, ќе има пристап преку веб-страница единствено до своето решение за изолација без да има увид во податоците на другите граѓани...

Решенијата за изолација поради ковид-19 ќе се објавуваат на веб-страницата на ДСЗИ

Решенијата за лицата кои треба да бидат во изолација поради ковид-19 да се објавуваат на веб страницата на Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) и дополнително во „Службен весник“ во најбрз можен рок, одлучи Владата на вчерашната седница. Надлежните уверуваат дека притоа нема да бидат објавувани личните податоци на граѓаните, односно целосно ќе бидат запазени стандардите дефинирани со Законот за...

Влада: Асимптоматските случаи на ковид-19 ќе бидат во изолација седум дена

Izolacija karantin
Владата на синоќешната седма редовна седница реши и периодот на изолација или карантин поради ковид-19 да се намали на седум дена, наведувајќи дека тоа е по препорака од Главниот координативен кризен штаб донесена на предлог на Комисијата за заштита од заразни болести поради полесната клиничка слика што ја предизвикува сојот Омикрон. Согласно овие препораки, на лицата кои се лабораториски потврдени...

Периодот на изолација да трае седум наместо десет дена, предлага Кризниот штаб

Главниот координативен кризен штаб синоќа ја одржа својата втора седница, на која министерот за здравство Беким Сали ја презентираше актуелната состојба со пандемијата предизвикана од ковид-19, информираат оттаму. „На седницата се дискутираше и се усвои препорака за кратење на периодот на изолација после позитивен ПЦР ковид тест од 10 на 7 дена. Препораката е врз основа на предлог на Комисијата за...

Вистиномер: Целосно вакцинираните не одат во изолација, иако биле во контакт со позитивен на ковид

Во изолација одат сите позитивни граѓани, како и невакцинираните и непрележаните нивни контакти. Вакцинираните со две дози, како и прележаните пред максимум 45 дена, не одат во изолација, иако имале контакт, велат од Центарот за јавно здравје – Скопје. Според протоколите на СЗО, во изолација не оди вакциниран со две дози, ако поминале 14 дена од втората доза. Во...

Почна церемонијата за отворањето на Летните олимписки игри во Токио

Свечената церемонија на отворањето на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио започна во 13 часот, а за првпат во својата историја спектакуларниот настан се одржува пред минимален број на гости, јавува Би-би-си. Како публика на токискиот стадион има само околу 1.000 присутни делегати и останати гости. Поради ковид пандемијата, ЛОИ во Токио се соочуваат со низа на проблеми. До 8...

Министерката Царовска во самоизолација поради контакт со позитивно лице на ковид-19

Министерката за образование и наука, Мила Царовска е во изолација поради контакт со позитивно лице на корона вирус. Поради тоа, на јавната дебата за државната матура организирана од Клубот на младински прашања и политики, која што треба да се одржи денеска, ќе учествува претставник од министерството. Инаку, пред три дена претставници на Сојузот на средношколци остварија средба со премиерот Зоран Заев,...

За 20 отсто е намален бројот на решенија за изолација, а за 60 отсто бројот на затворени угостителски објекти

Во периодот од 28 декември 2020 година до 3 јануари 2021 година, од страна на седумте инспекциските служби се спроведени вкупно 5.718 надзори и контроли, по основ на почитување на здравствените протоколи и материјалните закони, беше истакнато на денешната прес-конференција на претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска. „Податоците од надзорите на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, покажуваат дека во овој...

За една недела издадени 11.523 решенија за изолација и домашно лекување од ковид-19

Речиси две недели откако инспекциските служби постапуваат според новите, поголеми овластувања, извршените контроли низ земјава покажуваат намалување на бројот на изречени кривични и прекршочни пријави, информираше на денешната прес конференција, претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска Грашковска. Здравствените инспектори за периодот од 2 до 8 ноември издале 11.523 решенија за изолација и домашно лекување на лица позитивни на ковид-19 и...

Кризниот штаб во Прилеп утре ќе заседава поради зголемениот број заболени од ковид-19

Во Прилеп енормно расте бројот на заболени од корона вирус. Само во последните 24 часа се евидентирани 15 нови случаи. Поради зголемениот број на новозаразени, утре ќе заседава општинскиот Кризен штаб со којшто раководи градоначалникот Илија Јованоски. „Активни се 77 случаи, а од нив 63 се на домашно, додека 14 на болничко лекување. Во домашна изолација и самоизолација се 173...

Жител на Струга требало да седи во изолација, а бил виден во аптека во градот

ОВР Струга поднесе кривична приjава против Д.Д.(34) од струшкото село Лабуништа, со живеалиште во Струга, бидејќи во неделата, иако му е издадено решение од Државниот санитарен и здравствен инспекторат за изолација, бил забележан во аптека во Струга.

Во Прилеп двојно е зголемен бројот на ковид заразени за само 10 дена

За десет дена, двојно е зголемен бројот на заболени од ковид-19 во Прилеп. Според податоците од Центарот за јавно здравје - Прилеп, во последните 24 часа евидентирани се нови 8 лица со коронавирус, а оздравеле само двајца, така што вкупниот број на заболени изнесува 62, во споредба со состојбата на 14 август, кога активни биле 32 случаи. „Во моментов 62...

СЗО: Најважна е стратегијата за следење на контактите и нивно изолирање

Единствената најважна интервенција за спречување на ширењето на корона вирусот не е секогаш технологија, туку може да ја спроведат и широк спектар на професионалци така што ќе ги лоцираат контактите коишто го шират вирусот и притоа да ги изолираат овие лица, појасни генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус на вчерашниот брифинг за состојбата со ковид-19...

Ниту еден суд не им наложил на државите да ги укинат вонредните мерки

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

МВР: 13 лица во државен карантин заради непочитување на мерките за изолација и самоизолација

Од 12 јуни заклучно со денес, полицијата спроведе 13 лица во државен карантин поради непочитување на решенијата за изолација и самоизолација, информираат од Министерството за внатрешни работи. Меѓу лицата е и еден полициски службеник, а против сите нив ќе бидат поднесени и кривични пријави по член 206 од Кривичниот законик на РСМ. Воедно, лицата што се спроведени во државен...

805 граѓани фатени без маски, 8 лица не ја почитувале мерката за изолација и самоизолација

Министерството за внатрешни работи (МВР) во изминатото деноноќие регистрирало 805 прекршоци за неносење лична заштита на лице кај несовесни граѓани. Од страна на полициски службеници, извршени се контроли кај лица во изолација и самоизолација, при што е утврдено дека четири лица не ја почитувале мерката за изолација и четири лица не ја почитувале мерката за самоизолација, се наведува во...

Полицијата открила 659 граѓани без маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на земјава, на 366 лица им се издадени решенија за изолација, а 261 лице потпишало изјава за самоизолација, соопшти МВР. Регистрирани се 659 граѓани што не носеле заштитна маска, според прописите за заштита од ковид-19. Полициски службеници при вршењето контроли кај лица во изолација и самоизолација, откриле едно лице што не ја почитувало мерката...

Може да се раскине кој било договор, прашање е цената

Ванковска делумно точно оценила дека раскинувањето на договорите со Бугарија и Грција „е лесно“ и „малку потешко“. Но, нејзината проценка колку лесно или колку тешко се раскинуваат билатералните и...