fbpx
Таг: изложба

таг: изложба

„Лаењето на облаците не ги повредува кучињата“ – вечерва се отвора самостојната изложба на Дритон Селмани

Во Музејот на современа уметност – Скопје вечерва во 20 часот ќе биде отворена самостојната изложна „Лаењето на облаците не ги повредува кучињата“ на Дритон Селмани од Косово. Селмани е еден од тројцата наградени автори за најуспешен автор и дело на минатогодишното 13. Меѓународно биенале на млади уметници. Куратори на поставката се Владимир Јанчевски, Ива Димовски и Благоја Варошанец. Изложбата...

На 8 ноември се отвора годишната изложба „Сè што ни е заедничко“ во МСУ – Скопје

Изложбата „Сè што ни е заедничко“ (Sa so si amenge jekhethane/All That We Have in Common), која се организира во рамки на 14. Европско номадско биенале за современа уметност - Манифеста, ќе биде отворена во Музејот на современата уметност – Скопје на 8 ноември, во 20 часот, а ќе трае до 20 февруари 2023 година. Куратори на изложбата се Мустафа...

Отворена изложбата и промовиран зборникот во рамки на „Архиви на невидливите 2.0“

Во Музејот на Република Северна Македонија во рамки на проектот „Архиви на невидливите“, Центарот за истражување на национализмот и културата – ЦИНИК – Скопје, во соработка со Фестивалот за феминистичка култура и акција ПРВО ПА ЖЕНСКО, го организираа мултидисциплинарниот настан кој вклучуваше отворање на самостојна изложба на уметницата Христина Иваноска со наслов „Документот што недостига: За методологијата (текст, глас...

Во четврток во Прилеп ќе се отвори изложбата „И јас сум тука“

Изложбата на фотопортрети „И јас сум тука“ ќе биде отворена на 15 октомври (четврток) од 19 часот во фоајето на ЦК „Марко Цепенков“ – Прилеп, информираат од прилепскиот Центар за култура. Притоа, ќе бидат промовирани и книгата „И јас сум тука“, во која се сместени сите приказни на луѓето-учесници на изложбата, како и македонскиот превод на „Не престанувајте да...

Изложба и промоција на книга на словенечката уметница со македонско потекло Невена Алексовски

Утре во 19 часот во просториите на издавачката куќа „Прајват принт“ („PrivatePrint“) ќе се отвори првата самостојна изложба на уметницата Невена Алексовски, насловена „Земјата во нашите џебови“. На изложбата ќе се промовира и нејзината нова книга со наслов „Меланхолија на напуштените краишта“. Изложбата се случува во рамки на јубилејното издание на фестивалот за феминистичка култура „Прво па женско“, организиран од...

На 14 октомври ќе се отвори студентската изложба за дизајн „Децениум“

На 14 октомври во пет изложбени простории во центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“ ќе се отвори студентската изложба за дизајн „Децениум“, информираат од Школата за дизајн, уметност и технологија. Станува збор за завршна изложба на студентите од Академиите за графички дизајн, моден дизајн, ентериер и продукт дизајн, визуелни уметности (мултимедија) и веб дизајн (UX/UI+). Публиката ќе има можност да...

Светски познати уметници бираат дела од Музејот на современа уметност за изложба во Кунстхале, Виена

На почетокот на следната година, во престижниот изложбен простор Кунстхале во срцето на Виена на 1.000 метри квадратни за првпат ќе биде претставена селекција на дела од вредната уметничка колекција на Музејот на современата уметност-Скопје (МСУ). „Концептот предвидува 8 меѓународни уметници да направат своја селекција од колекцијата и да осмислат поставка со која ќе воспостават дијалог помеѓу овие дела и...

„Доаѓаме со поклон“ изложба со феминистички наратив од Шејла Камериќ

Уметницата Шејла Камериќ утре (27 септември) во просториите на Чифте амам ќе ја претстави самостојната изложба насловена „Доаѓаме со поклон“. Отворањето ќе започне во 19:00 часот, а притоа ова е прв пат Камериќ да изложи свои дела во С. Македонија. Претставувањето на делото на Шејла Камериќ во Скопје го разгледува долгогодишното портретирање на жените како вештерки и/или предмети. „Алудирајќи на добро познатите...

„Ретро: телесни перспективи“ – изложба за премолчените телесни аспекти на жената утре во МСУ

Мултимедијалната изложба „Ретро: телесни перспективи“ од уметницата Јана Јакимовска ќе биде отворена утре во 20 часот во Музејот на современа уметност (МСУ) - Скопје. „Ретро: телесни ретроспективи“ е поглед фрлен наназад кон самата себе како човечко суштество, општествено битие, жена, мајка, уметница. Во фокусот на изложбата е телото, но како метафора за човечкото, профаното, нелагодното: телото старее, се дебелее; телото...

Изложба на македонска еколошка мода и дизајн „Slowscapes“ 5

Најновото издание на изложбата на македонска мода и дизајн „Slowscapes" ќе се одржи следната недела во Kултурно-социјалниот простор „Центар - Јадро“ во Скопје. Посетителите, како што најави организаторот, ќе имаат можност да видат приказ во работата на современите македонски дизајнери, истакнувајќи ги нивните практитки што придонесуваат кон заштита на нашата средина и подобра иднина. Ќе бидат претставени најновите колекции на...

Изложбата на фотографот Иван Блажев „Сето време е сето време“ поставена во Кинотека

Во Галеријата на Кинотеката на Македонија синоќа беше поставена изложбата на фотографии „Сето време е сето време“ на фотографот Иван Блажев. Оваа изложба е заокружување на истоимениот циклус фотографии снимени во Дрезден во 2018 и 2020 година. Првично, избор од фотографиите беше прикажан во Скопје на изложбата „Дрезден: време/простор/лица“, како заедничко претставување на Иван Блажев, Александар Кондев и Матијас Шуман...

Изложба и проекција на филм во МКЦ за одбележување на 59 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје

Со изложбата „За Скопје со срце од целиот свет“ на авторката Зоја Богдановска, која ја подготви Музејот на град Скопје, вечерва во Младинскиот културен центар (МКЦ) ќе се одбележи 59-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје. Како што велат од МКЦ, основната идеја на изложбата е пред публиката да се презентира хуманоста и солидарноста на народите од целиот свет, кои не...

„Скопски колажи“ – претставување на поетесата Валентина Бакти утре во Буква

Во кафе-книжарницата Буква, утре (27 јули), со почеток во 20 часот ќе се одржи настанот „Скопски колажи, претставување на Валентина Бакти“, каде српската поетеса ќе се претстави со изложба. „'Скопски колажи' е еден вид омаж на Валентина Бакти посветен на Скопје. Се состои од изложба на колажи и писма. Писмата се разменувани за време на нејзиниот резиденцијален престој во Скопје...

„Полска школа на колаж“ – утре се отвора изложбата на Жмијевски и Алтхамер во МСУ

Во Музејот на современа уметност (МСУ), утре со почеток од 20:30 часот, ќе биде отворена изложбата „Полска школа на колаж“ со дела на светски познатите уметници Артур Жмијевски и Павел Алтхамер, информираат од МСУ. Полскиот уметнички тандем Алтхамер и Жмијевски, изминативе две недели беа ексклузивни гости на Музејот на современа уметност во Скопје, каде во една од салите на музејот...

Развивањето еко-туризам во фокус на новата епизода на „Шорткат“

Можностите за еколошки туризам во земјава се огромни. Во новата епизода на „Шорткат“ зборуваме за развивањето бизнис во националните паркови и заштитените подрачја со што се придонесува за економски развој на локалните заедници, но и за уште поголема заштита на природата и биодиверзитетот. Ве носиме во хостелот „Китка“ во селото Вратница во подножјето на врвот Љуботен на Шара. Во новата...

Вечерва отворање на изложбата „Сизифов пат“ од карикатуристот Лука Лагатор

Вечерва со почеток во 20:00 часот во галеријата „Остен“ ќе се отвори изложбата на карикактури на познатиот карикатурист од Црна Гора, Лука Лагатор. Изложбата именувана „Сизифов пат“ ќе биде отворена со перформанс од карикатуристот. Притоа, како што информираат од галеријата, ќе бидат изложени 30 дела од неговиот доживотен циклус. „Преку „Сизифов пат“, Лагатор мајсторски игра со атрибутите на овој извонреден визуелен,...

„Слобода?!“ – заедничка изложба на македонски и бугарски ликовни уметници во Ловеч

Во организација на КИЦ на Република Северна Македонија во Софија и Уметничката галерија „Проф. Теофан Сокеров“, денеска, со почеток од 18:00 часот за прв пат во град Ловеч ќе биде претставен проектот „Поврзување“ и изложбата „Слобода?!“. Оваа групна изложба на 15 современи македонски и бугарски ликовни уметници претходно имаше своја успешна премиера во Созопол. Со ова гостување, како што истакнаа...

Изложба „Сенките на занаетите“ на Билал Јилмаз утре на програмата на фестивалот „КРИК“

Во рамки на програмата на седмото издание на „КРИК“, фестивалот за критичка култура, утревевечер (четврток, 30 јуни) во КСП Центар – Јадро, во 20 часот ќе биде отворена изложбата „Сенките на занаетите: инсталација на светлина-сенка-звук“ од турскиот уметник Билал Јилмаз. „Изложбата е резултат на партиципативно истражување за занаетчиската култура во Скопје, реализирано за време на едномесечениот престој на уметникот Билал...

Зоран Попоски со свое дело на меѓународен фестивал за дигитална уметност во Париз

Македонскиот дигитален уметник Зоран Попоски изложува на едномесечниот меѓународен фестивал - Месец на дигиталната уметност во Париз, Франција кој трае до 30 јуни. Темата на фестивалот е мирот, слободата и ставањето крај на агресијата. Уметникот Попоски ќе се претстави со видео арт делото „Парче мир“ што воедно е застапено и во посебниот осврт кон фестивалот објавен во Артилери Магазин, реномирано...

„Децата најмногу ја разбираат екологијата преку уметноста“ – посета на изложбата „Розеви тигри, златни гуштери и што уште не“

„Преку уметноста децата го изразуваат тоа што го чувствуваат и тоа што го размислуваат. Темата е многу значајна. Децата најмногу ја разбираат екологијата преку уметноста. Кога треба да нацртаат колку е загадена околината, тие користат темни бои, меѓутоа, кога треба да цртаат чиста природа, тие уживаат во плејада убави бои. Децата од мали нозе можат да научат како треба...

Кацарска: Добивав закани на секои два-три дена, а бев и физички нападната

Претседателката на Уставниот суд во заминување Добрила Кацарска вели дека за време на нејзиниот мандат не поминувало недела без да добие некоја закана. Таа вели дека била и физички...