fbpx
Таг: излез

таг: излез

Пендаровски: Закрепнувањето на економијата се одвива бавно, клучот е во имунизацијата

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на првата годишна конференција „Скопје економски и финансиски форум“ на тема „Економско заздравување и раст по Ковид“, организирана од Министерството за финансии. „Глобалната економија сè уште е многу фрагилна, а предизвиците се големи. За разлика од лани, општата економска прогноза е подобрена, иако, закрепнувањето, според очекувањата се одвива бавно“, изјави Пендаровски. Претседателот се осврна и...

Странските државјани ќе може непречено да транзитираат низ државата и максимум да се задржат пет часа

Владата на 66. седница го донесе Протоколот за непречен транзит на странски државјани низ територијата на државата, кој утврдува дека државјаните на други држави кои транзитираат низ територијата на Република Северна Македонија можат, до целосната либерализација на режимот за влез и излез во нашата држава, можат да ги користат следните гранични премини: Табановце, Деве Баир, Богородица, Ќафасан, Блаце и...

Влез и излез од Тетово има, организиран превоз нема

Насловот „Од утре: Нема влез и излез од Тетово“ дезинформира, бидејќи не е забранет влез и излез во Тетово, пишува „КриТинк“. Владата донесе одлука за забрана на организиран превоз во и од подрачјето на Општина Тетово, што не значи дека има целосна забрана за влез и излез од Тетово. Забраната за организиран превоз на патници во и од подрачјето на Општина...

ВМРО-ДПМНЕ: Народот храбро реши да се спротивстави на СДСМ

Граѓаните не се должни да се дел од валканите игри на „криминогеното раководство на СДС“, кое е нервозно бидејќи не може да ги реализира ветувањата и да ги исполни уцените, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. „Нивната нервоза е сè поголема и поочигледна. Сè почна да излегува на површина, предавството, пазарењето со националните и со државните интереси. Сè...

Иванов за ХРТ: Целта е да бидеме преодна фаза во создавање на трета албанска држава

Целта на платформата на албанските партии не е да се обедини Македонија, туку Македонија да биде преодна фаза во создавањето на трета албанска држава, изјави претседателот на државата во синоќешното интервју во емисијата „Еден на еден“, на Хрватската радиотелевизија (ХРТ). За платформата Иванов вели дека нејзината намера е албанскиот јазик да се изедначи со македонскиот и да се промени уставниот...

Кривични пријави за бугарски државјанки кои краделе во трговски центри во Скопје

СВР-Скопје поднесе кривична пријава до надлежното Основното јавно обвинителство против едно лице на возраст од 17 години, Н.Е.И. (23) и Р.Д.Г. (67), бугарски државјанки, поради постоење основан сомнеж дека извршиле три кражби, при што стекнале противправна имотна корист од околу 135.000 денари, информираат од МВР. Од страна на судија на претходна постапка на лицата Н.Е.И. и Р.Д.Г. одредена им е...

СДСМ: Документ веќе има, Груевски може да се подготви единствено за опозиција

Никола Груевски може да се подготви единствено за опозиција и за соочување со правдата, ефектите од неговите документи граѓаните ги почувствуваа, се вели во реакцијата на СДСМ на интервјуто на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за „Канал 5“. - Сега, пред целата домашна и меѓународна јавност има конкретен документ зад кој стојат околу 700.000 граѓани на Македонија. Тоа е програмата на новата...

Груевски најави политички документ – „платформа за зачувување на Македонија“

ВМРО-ДПМНЕ подготвува политички документ со кој ќе понуди начин за излез од кризата, најави лидерот на партијата, Никола Груевски, во вечерашното интервју за „Канал 5“. Груевски изјави дека очекува следените денови документот да биде финализиран и да им биде понуден на сите поголеми политички партии како решение за излез од политичката криза. - Ние подготвуваме документ за зачувување на Македонија, тоа...

Видливоста на Стража е намалена поради магла

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Поради појава на магла, видливоста на планинскиот премин Стража е намалена од 80 до 100 метри. Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово - Дебар - Струга,...

Груевски – Фрај: Изборите се излез за надминување на кризата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, се сретна со пратеникот во германскиот Бундестаг од редовите на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) и член на комисијата за надворешни работи на германскиот парламент, Торстен Фрај, информираат од владејачката партија. На средбата, како што се појаснува во партиското соопштение, тие разговарале за претстојните парламентарни избори, како и за надминувањето на политичката криза. Груевски истакнал дека се исполнети сите...

Чарлс Купчан „ги преслуша“ лидерите на четирите политички партии

Лидерите на четирите најголеми политички партии, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи денеска во одвоени средби се сретнаа со Чарлс Купчан, директор за европски прашања при Националниот совет за безбедност на САД. На средбите се разговарало за излез од политичката криза, политичките предизвици со кои се соочува државата, евроатланските интеграции и членството на Македонија во НАТО. Од владејачката...

Кучи на конференција за економска соработка меѓу земјите што немаат излез на море

Министерот за економија, Дритон Кучи, денеска и утре престојува во Женева, каде учествува на Петтата седница на министрите за трговија на земјите во развој без излез на море. Настанот се организира по повод новата Спогодба за олеснување на трговијата на Светска трговска организација (СТО), а меѓународните организации ќе понудат концепт на соработка со овие земји. - Како континентална земја со отворена пазарна...

Тачи не верува во одржување на лидерска средба

„На лидерската средба што се најавува за деновиве нема што да се понуди за излез од кризата. Таква средба би била несериозна и не верувам дека ќе се одржи“. Ова на брифинг со новинарите, го изјави лидерот на ДПА, Мендух Тачи, по синоќешната ифтарска вечера, која традицонално ДПА ја одржува во Тетово. Решението за излез од политичката криза, според Тачи, е...

ЕУ ќе ѝ се закани на Грција дека ќе ја исклучи од шенген-зоната

По заканата за напуштање на еврозоната, Грција се соочува со предупредувања и со закани за можен излез од шенгенската зоната. Ова го пренесуваат грчките весници „Катимерини“ и „Прото тема“, коментирајќи дека земјите-членки на Европската унија (ЕУ) веќе почнуваат да испраќаат сериозни предупредувања до Грција дека доколку не ги спроведе мерките за бегалската криза договорени на Самитот на ЕУ, може...

На Табановце се чека половина час за излез

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, соопштија од АМСМ. На граничниот премин Табановце има задржување од околу 30 минути, а на другите гранични премини, и покрај зголемената фреквенција, нема подолги задржувања за влез и за излез од земјава. Информацијата се однесува само за македонската страна на премините.

Петерле: Политичкиот договор за излез од кризата мора да се спроведе

Алојз Петерле, копретседавач на бирото на Мешовитиот парламентарен комитет - Република Македонија и ЕУ, денеска на прес-конференција порача дека одредбите од политичкиот договор за надминување на кризата мора да се исполнат за во октомври Македонија да добие позитивен извештај и да се приближи кон ЕУ и кон НАТО. Според него, сега не е време да се праша кој, туку што...

Намален бројот на Македонци кои викендов преку Богородица оделе во Грција

Во двата дена од викендот (сабота и недела) од земјава во Грција, преку граничниот премин Богородица, отпатувале само околу 6.200 македонски државјани, информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР) за „Мета“. Според статистиката на МВР, од четвртокот (2 јули) заклучно со неделата (5 јули) вкупно 10.694 македонски државјани заминале во Грција, додека во истиот период 9.200 граѓани на земјава преку...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...