Граѓаните не се должни да се дел од валканите игри на „криминогеното раководство на СДС“, кое е нервозно бидејќи не може да ги реализира ветувањата и да ги исполни уцените, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

„Нивната нервоза е сè поголема и поочигледна. Сè почна да излегува на површина, предавството, пазарењето со националните и со државните интереси. Сè што сакаа да сокријат од народот се дозна. Затоа народот на Република Македонија храбро реши да се спротивстави на мафијашите од СДС и јасно им порача дека со Македонија не можат да тргуваат. Македонија не може од мултиетничка да стане бинационална држава“, стои во соопштението.

Од партијата го повторуваат ставот дека единствен излез од кризата се нови парламентарни избори.

„Во Македонија нема да се реализираат туѓи платформи само за да се спасат криминалците од СДС. Затоа единствен излез од оваа криза во која СДС ја доведе државата се нови парламентарни избори. Преку нови избори, граѓаните јасно ќе се изјаснат дали се за реализирање на тиранска платформа или не“, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ.