fbpx
Таг: народ

таг: народ

Мицкоски: Од денеска почнувам со посети на терен, да го чујам гласот на народот

Македонија тоне, а македонскиот граѓанин едвај врзува крај со крај. Тоа мораме да го промениме. Од денеска ќе бидам на терен, во непосредна комуникација и разговори со граѓаните, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. - Во периодот кој следува, почнувајќи од денес, огромен дел од моето време ќе го посветам на теренските посети, во непосредна комуникација и разговори со граѓаните....

ВМРО-ДПМНЕ: Џафери, надвор од Рамковниот, сака да ги води седниците на албански јазик

ВМРО-ДПМНЕ во денешното утринско соопштение повторно го обвини СДСМ дека продолжува да работи спротивно на волјата на народот, со, како што велат од партијата, обидот нелегално да се избере претседател на Собранието на Република Македонија. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека „нелегалниот претседател на Собранието уште првиот работен ден во својот кабинет постави албанско знаме и кабинетот го претвори во штаб на неговата...

ВМРО-ДПМНЕ: Политичкото насилство на СДС може да резултира само со физичко насилство

Незаконскиот обид, криминогените структури од СДС да си го самопрогласат Талат Џафери за парапретседател на Собранието, беше директна провокација кон македонскиот народ, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. „Газењето на Уставот, законите и на деловникот е директно газење на државата и на поредокот. Ограничувањето на демократското право на дискусија на пратениците е најбрутално ограничување и газење на граѓаните...

ВМРО-ДПМНЕ: Насилниот избор на претседател на Собранието е вовед во формирање параинституции

„Насилниот и криминален избор на претседател на Собранието ќе биде вовед во формирање параинституции, акт што го посакуваат сите негатори на македонската држава“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека „ќе ги употребат сите демократски средства за да се спротистават на ваквите црни, антидржавни сценарија на криминалецот Заев“. „Послушниците на криминалецот Зоран Заев немаат ниту еден аргумент...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните бараат нови избори за да го казнат СДСМ

Граѓаните на Република Македонија бараат предвремени парламентарни избори за СДСМ да си ја добие својата казна, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ во редовното утринско соопштение. Од партијата велат дека „СДС е однародена партија која секој миг е подготвена да ја продаде земјата, националните и државните интереси само за да дојде на власт“. „На Заев и на СДС никогаш не им беше битен народот....

ВМРО-ДПМНЕ: СДС мора да ја прифати волјата на народот

„СДС мора да ја прифати волјата на народот“ и мора да престане да води антимакедонска политика и да се пазари со националните и државни интереси, изјави денеска на прес-конференција пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Јовановски. - Граѓаните јасно кажуваат дека тиранската платформа врз која СДС сака да формира влада не смее да се реализира. Народот е против редефинирање и против разнебитување...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев молчи и се надева на влада која зависи од „радикалот Села“

Нема да се реализираат елементите од тиранската платформа затоа што граѓаните ја осудуваат и не гласаа за неа, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ во редовното утринско соопштение на партијата. Оттаму велат дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во надеж дека ќе се спаси себеси и „криминогената врхушка на СДС околу него од кривичен прогон“ е подготвен да направи влада врз основа на платформата...

ВМРО-ДПМНЕ: Народот бара избори, кризата наметната од СДСМ мора да заврши

Оваа криза наметната од СДС мора да заврши, народот бара избори, на кои ќе се изјасни и ќе знае за што гласа, стои во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Алудирајќи на премиерот на Албанија, Еди Рама, од партијата велат дека човекот што стои зад тиранската платформа продолжува да ја промовира соросовата политика на предизвикување на конфликти, со уште поопасни ставови како...

ВМРО-ДПМНЕ: Народот храбро реши да се спротивстави на СДСМ

Граѓаните не се должни да се дел од валканите игри на „криминогеното раководство на СДС“, кое е нервозно бидејќи не може да ги реализира ветувањата и да ги исполни уцените, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. „Нивната нервоза е сè поголема и поочигледна. Сè почна да излегува на површина, предавството, пазарењето со националните и со државните интереси. Сè...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните нема да дозволат Македонија да биде водена од тиранска влада

„Со секој изминат ден станува сè појасно дека граѓаните нема да дозволат Македонија да биде водена од тиранска влада која ќе реализира тирански платформи“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Во него се додава дека народот на 11 декември не гласал ниту за нов закон за јазици со кој албанскиот ќе стане официјален јазик на цела територија, ниту...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ го предизвикува гневот и револтот на народот

Народот се чувствува навреден и изигран од страна на СДСМ, кој пред изборите најавуваше план за живот, а по избори почна да реализира план за разнебитување на Македонија, базиран на тиранската платформа, изјави денеска на прес-конференција Ирена Попова од ВМРО-ДПМНЕ. - СДСМ со своето неодговорно однесување го предизвикува гневот и револтот на народот. Народот бара од аболираниот криминалец Зоран Заев и...

ЛП: Повикот на Груевски за „народот“ да ја брани државата е опасна манипулација

Повикот на Груевски за „народот“ да ја брани државата со излегување на улиците е неодговорна и опасна манипулација токму со народот, оценува Либералната партија, а во врска со синоќешното интервју на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за „Канал 5“. „Народот може да биде сигурен дека државата ќе опстане и ќе се развива само ако институциите добро и одговорно работат. Затоа...

Груевски најави политички документ – „платформа за зачувување на Македонија“

ВМРО-ДПМНЕ подготвува политички документ со кој ќе понуди начин за излез од кризата, најави лидерот на партијата, Никола Груевски, во вечерашното интервју за „Канал 5“. Груевски изјави дека очекува следените денови документот да биде финализиран и да им биде понуден на сите поголеми политички партии како решение за излез од политичката криза. - Ние подготвуваме документ за зачувување на Македонија, тоа...

МНР: Павлопулос да нè посети и да се запознае со постоењето на македонскиот народ

„Секоја земја и нејзиниот народ имаат неприкосновено право на самоопределување и суверено да одлучуваат за своето именување и идентитет. Провокација и неприфаќање на реалноста е кога одредени политичари не можат да се соочат со тој факт. Истото е во спротивност на општоприфатените меѓународни принципи и на вредностите на европската интеграција“, се вели во реакцијата на МНР на изјавата на...

Политичка стабилност за кризата да заврши, посака Груевски во новогодишната честитка

И светот и ние во Македонија поминавме низ една тешка и турбулентна годинa, но и покрај политичката криза добро е што ја зачувавме економската стабилност, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во новогодишната честитка до граѓаните. - Сите нам и на економијата потребна ни е политичка стабилност. Таквата политичка стабилност би гарантирала уште поголем број инвестиции, отворање на нови работни...

Папата Франциск во ненадејна посета на Аматриче

Папата Франциск денеска ненадејно го посети Аматриче, гратчето во Централна Италија што најтешко беше погодено во неодамнешниот земјотрес, во кој загинаа речиси 300 лица, објави Ватикан. Папата во неделата потврди дека ќе посети област погодена од земјотрес, но не прецизираше која. Тој изјави дека посетата сака да биде приватна и таму би заминал за да биде блиску до народот. По катастрофалниот земјотрес, кој...

СДСМ: Илинден не е за поделби!

ВМРО-ДПМНЕ и на Илинден не успеа да се надмине себеси и не се откажа од црните пропаганди, од туркањето на граѓаните кон поделби и од злоупотреба на државните функции и ресурси, реагираат од СДСМ на денешните говори на претставниците од власта, дадени на манифестациите со кои се чествуваше Илинден. Според опозициската партија, претседателот Ѓорѓе Иванов е последниот кој може да...

Ердоган предупреди дека е можен нов напад

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, преку официјалниот претседателски твитер-профил ги повика турските граѓани да бидат подготвени повторно да излезат на улица затоа што е можен нов напад на пучистите. „Овој напад може да дојде до уште една фаза, во која ќе мора повторно да излеземе на улица. Затоа што може да има ново движење“, напиша Ердоган на „Твитер“. https://twitter.com/tcbestepe/status/754217582601863168 Според неговите...

90 загинати, 1.150 повредени и 1.563 уапсени по обидот за пуч во Турција

Најмалку 90 лица загинаа во обидот за државен удар во Турција, а повеќе од 1.150 се повредени. Уапсени се повеќе од 1.563 војници кои учествувале во синоќешниот пуч, објави „Ројтерс“, повикувајќи се на анонимен претставник на власта. Борбите продолжуваат и утринава, а силни експлозии се слушаат во Анкара и во Истанбул, додека бомба ја погоди и зградата на турскиот парламент. Илјадници...

Велика сабота – ден пред Велигден

Православните верници вечерва на полноќ ќе го одбележат Христовото воскресение, кога почнува еден од најголемите христијански празници, Велигден. Вечерва се оди во црква, каде што се носи црвено јајце. Христијаните денеска ја слават Велика сабота, ден на свештен трепет пред Христовото воскресение. На полноќ сите присутни со песната „Христос воскресе” трипати ја обиколуваат црквата. Во црква се останува за големата литургија,...

Посебна комисија ќе одлучува дали ќе се повлече учебникот по социологија за втора година

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник - учебникот Социологија за втора година, гимназиско образование. Во...