fbpx
Таг: исчезнато девојче

таг: исчезнато девојче

Текот на настаните за двојното убиство: подготвено барањето за екстрадиција на Палевски, пријава има и за возачот

Двојното убиство, на 14-годишната Вања Ѓорчевска и на 74-годишниот Панче Жежовски, предизвика поплава од шпекулации и дезинформации. За само 12 дена (22 ноември - 3 декември) - период во кој се случија двете убиства и во кој на петмина осомничени им беше определен притвор, се размножија толку верзии за трагичниот настан што можат во сериозна заблуда да ја доведат...

Спасовски: Монструмот е фатен, Љупчо Палевски уапсен во Турција

На 30 ноември, три дена по убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, која е грабната од нејзиниот влез кога тргнува на училиште од скопско Дебар Маало и една недела по убиството на 74-годишниот Панче Жежовски од Велес, осомничениот за убиствата, Љупчо Палевски Палчо тргнува за Србија. Го вози неговиот адвокат, на кој Палевски му кажува дека треба да...

Притвор за таткото на убиената Вања, за Палевски истрага за убиство и грабнување

Вечерва 48-часовен притвор доби петтоосомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска од Скопје, потврдија од Основниот кривичен суд Скопје. „Поради опасност од бегство, влијание врз сведоци и уништување докази, судијата на претходна постапка го прифати предлогот на надлежниот обвинител и на четвртиот приведен му определи мерка притвор од 48 часа“, изјавија од судот. Од она што го кажале...

Двете убиства во Македонија го потресоа регионот – странските медиуми објавуваат детали

Убиствата на 14-годишната Вања и 74-годишниот Панче Жежовски не ја потресоа само Македонија, туку и целиот Балкан. Странските медиуми тековно известуваат за новости во врска со случајот, а регионот бара сторителите соодветно да се казнат. Српските медиуми објавуваат за бегството на првоосомничениот Љупчо Палевски во Белргад а потоа и наводно во Бугарија. Весникот Данас ја пренесува изјавата на адвокатот на...

Љупчо Палевски осомничен за убиство на 14-годишната Вања, вмешан бил и таткото

Љупчо Палевски Палчо е организатор и извршител на двете убиства, на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и на 74-годишниот Панче Жежовски од Велес. Нему, според министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, му се следи трагата и тој е заминат заедно со неговиот адвокат за Белград, а од таму, следниот ден, за Бугарија. За Палевски ќе биде распишана меѓународна потерница. „Ќе сторам...

Првоосомничениот Љ.П. поврзан со убиството на Вања е во бегство, тројца вечерва ќе бидат спроведени во „Шутка“

Во околината на Скопје денеска беше пронајдено безживотното тело на 14-годишната Вања Ѓорчевска, додека во околината на Велес е пронајдено телото на 74-годишниот Панче Жежовски кој беше пријавен за исчезнат на 24 ноември. Жежовски беше претседател на Унијата на ветерани на партијата Единствена Македонија. Неодамна излезе на прес-конференција, со поддршка до пензионерите за нивните барања за линеарно зголемување на пензиите....

Пронајдено безживотното тело на 14-годишната Вања Ѓорчевска

По преземени опсежни мерки и активности од страна на полициски службеници од СВР Скопје, денеска (03.12.2023) во околината на Скопје е пронајдено безживотното тело на малолетната В.Ѓ., која беше пријавена за исчезната на 27.11.2023, соопштија МВР и обвинителството. Воедно, во околината на Велес е пронајдено и телото на Панче Жежовски (74) од Велес, кој на 24.11.2023 беше пријавен за исчезнат,...

Обвинителството бара притвор за тројца од петмината приведени за исчезувањето на Вања

Основното јавно обвинителство бара притвор за тројца од петмината кои беа приведени вчера, а се поврзани со случајот за исчезнувањето на четиринаесетгодишната Вања Ѓорчевска, информираат оттаму. „Во текот на целиот ден се преземаат дејствија за обезбедување докази. За тројца од петмината приведени во текот на вчерашниот ден, јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување 48-часовен притвор...

Приведени се пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14-годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок, но во интерес на истрагата не може повеќе да се дадат информации, изјави денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, додавајќи дека предвременото соопштување на детали носи големи проблеми. „Синоќа доцна во ноќта се работеше исто така интензивно, имаме приведено 5 лица...

Полицијата има податоци од прегледаните електронски уреди кои можат да помогнат во истрагата за Вања

Петти ден полицијата трага по 14-годишната Вања која исчезна во понеделникот околу 7.30 часот, откако се упати накај основното училиште „Ј. Х. Песталоци“ во центарот на Скопје. Според македонскиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, од електронските уреди кои се прегледани во истрагата, полицијата добила корисни податоци кои може да помогнат во решавањето на овој случај. Како што рече Спасовски,...

Краткиот пат на една лажна вест – долг пат на еден општествен хаос

Publish („објави“) е копчето кое е најлесно да се притисне. Да се притисне е лесно, но дали се исто така лесни и последиците што тоа може да ги донесе? Доволни се пет зборови кои ќе ја привлечат публиката и текст од десетина реда кои ќе ја шокираат јавноста или ќе предизвикаат наплив од чувства, без разлика дали се позитивни...

ЗНМ и СЕММ: Апелираме на крајна внимателност и етички баланс во вестите за исчезнатото девојче

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Советот на честа при ЗНМ и Советот за Етика во медиумите (СЕММ), како дел од саморегулацијата во Македонија, најостро го осудуваат начинот на кој известуваат одредени медиуми за исчезнувањето на 14 годишно девојче од Скопје, со што на груб начин го кршат Етичкиот кодекс на новинарите, пласирајќи неточни и непроверени информации, најчесто преземени...

МВР: Лажна е веста објавена на „Курир“ дека исчезнатото девојче е пронајдено во друга држава

Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите објавени на порталот „Курир“ дека 14-годишната В.Ѓ., за која на 27 овој месец беше пријавено дека исчезнала, наводно е пронајдена во соседна држава. "Станува збор за комплетно лажна вест во која непознатиот автор се повикува на наводни „извори од истрагата“, а притоа со Одделот за односи со јавност при Министерството за внатрешни работи...

Мајката на исчезнатата Вања: Три дена се прашувам зошто баш нам ни се случи ова?!

Зорица Ѓорчевска, мајката на исчезнатата 14-годишна Вања Ѓорчевска, веќе трет ден чека одговор каде и како ја снема нејзината ќерка, откако во понеделникот околу 7.20 часот изутрина се упати накај училиштето „Песталоци“, а потоа ѝ се изгуби трагата. Целата јавност е на нозе, а масовно се споделуваат и апели за барање на ученичката од деветто одделение. Од МВР сè уште...

Ни трага ни глас од исчезнатото 14-годишно девојче, лоциран е само последниот сигнал од телефонот

Цела вечер родителите на 14-годишната Вања, која вчера исчезна околу 7.30 часот изутрина, кога се упатила накај училиштето „Јохан Хајнрих Песталоци“, ја поминале во полициската станица „Беко“. И за медиумите мајката Зорица потврдува, а и од Министерството за внатрешни работи (МВР) додаваат дека се вложуваат сите напори да се најде девојчето. Досега е разговарано со нејзините пријатели, роднини, извршен е...

Полицијата и во текот на ноќта ќе трага по исчезнатото 14-годишно девојче

Министерството за внатешни работи сè уште трага по 14-годишното девојче, ученичка во деветто одделенио во ОУ „Јохан Хајнрих Песталоци“, кое утринава околу 7 часот изутрина тргнало на училиште, а потоа му се губи трагата. „МВР ја известува јавноста дека се преземаат интензивни мерки и активности за пронаоѓање на В.Ѓ. (14) откако денеска (27.11.2023) во 08.35 часот З.Ѓ. од Скопје пријави...

По девет часа, сè уште се трага по исчезнатото 14-годишно девојче од Скопје

Полицијата сè уште трага по 14-годишното девојче, на кое денеска му се изгуби трагата, откако во 7 часот изутрина заминало во училиште, во Општина Центар. За исчезнувањето на девојчето на социјалните мрежи информираше неговата мајка Зорица, која побара помош од граѓаните да се најде нејзината ќерка Вања. „Девојчето е облечено во црни панталони со странични џебови, светло плав џемпер, црна...

Малечката Наде пронајдена жива во дол длабок околу 20 метри

Повеќе од 24 часа по нејзиното исчезнување, двегодишната Наде од селото Кленоец, денеска е пронајдена жива во дол длабок околу 20 метри во месноста Вртиште, на тромеѓето меѓу атарите на селата Кленоец, Извор и Иванчиште, изјави за „Мета“ портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. Девојчето било преплашено, откако ноќта ја минало само и без храна, а било пронајдено денеска околу...

Перформанс „Мачката Елеонора“ на 15 и 16 овој месец во МКЦ

н На 15 и 16 овој месец, ќе има две нови изведби на перформансот „Мачката Елеонора“, со почеток од 20 часот, информираат од организацијата „Тииииит! Инк.“. Перформансот, како што...