fbpx
Таг: ИРЛ

таг: ИРЛ

Меѓународни организации за медиумска слобода излегуваат со поддршка за ИРЛ

Европската организација Media Freedom Rapid Response (Брз одговор за медиумска слобода), во координација со други организации како Европскиот центар медиумска слобода, Европската федерација на новинари, SafeJournalists Network и други, објавија соопштение со кое даваат поддршка на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ) при пресудата на граѓанскиот суд во случајот Кочо Анѓушев и компанијата „Брако“ против ИРЛ и главниот и одговорен уредник...

Антикорупциска бара Судскиот совет да ја разгледа пресудата против ИРЛ

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска го повика Судскиот совет Македонија во рамки на законските надлежности што ги има да го разгледа случајот со судската одлука донесена од судијката Јованка Спировска Панева против со ИРЛ и новинарката Сашка Цветковска. Антикорупционерите укажуваат на неопходноста да се почитува независното истражувачко новинарство и слободата на говорот како темели на демократијата, а...

Маричиќ: Владата нема намера да регулира кој е новинар, а кој не, слободата на медиумите е апсолутна

Да немате дилеми дека Владата целосно стои зад заштита на медиумските слободи. Слободата на медиумите е апсолутна и не смее да биде загрозена. Владата нема намера да регулира кој е новинар, а кој не. Тоа е целосно препуштено на новинарската фела, а правото на протест е сосема легитимно, особено кога новинарите се чувствуваат загрозено, рече денеска вицепремиерот за европски...

Новинарите на протест: НЕ на цензурата

Десетици новинари од повеќе медиуми денеска излегоа на мирен протест пред Граѓанскиот суд во Скопје, искажувајќи револт од пресудата против Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ), која е закана за цензура, обид за замолчување и контрола врз новинарството. Во организација на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) од протестот беа упатени повици властите...

Метаморфозис со поддршка на новинарскиот протест против судската одлука за ИРЛ: Одлуката ги загрозува слободата на изразување и слободата на медиумите

Фондацијата Метаморфозис го поддржува протестот на новинарите што треба да се одржи утре, 17.11.2023 година, пред Граѓанскиот суд во Скопје поради судската одлука против главниот уредник на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ), Сашка Цветковска и Здружението на граѓани ИРЛ во случајот со тужбата на Кочо Анѓушев и на компанијата Брако за клевета. Метаморфозис ја смета судската одлука за опасен преседан, особено...

ЗНМ и ССНМ утре со протест поради срамната пресуда против новинарите на ИРЛ

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) утре (петок, 17 ноември), со почеток од 11 часот, ќе организираат протест пред Граѓанскиот суд во Скопје, за да реагираат против срамната пресуда против новинарите на ИРЛ, во чие писмено образложение е наведена поука дека Министерството за правда може на ИРЛ да ѝ изрече...

ССНМ: Судот не смее да кажува кој е новинар

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) смета дека образложението на пресудата на граѓанскиот суд во случајот Кочо Анѓушев и компанијата „Брако“ против Истражувачка репортерска лабораторија (ИРЛ) и новинарката Сашка Цветковска е скандалозно, неприфатливо и незамисливо за едно демократско општество. „Со оваа пресуда која беше објавена вчера не се навлегува во суштината на тужбата за наводната клевета кон поранешниот...

Пендаровски за случајот ИРЛ: Не на етикетирањето и дискредитирањето новинари и медиуми

Претседателот на државата се огласи со став во врска со судскиот спор на ИРЛ, повикувајќи на почитување на основните темели на демократијата. Претседателот Стево Пендаровски повикува на почитување на слободата на говорот и на почитување на институцијата „саморегулација на медиумите“. „Слободата на медиумите е директно поврзана со степенот на демократијата во едно општество и со заштитата на јавниот интерес. Новинарството...

ЗНМ: Пресудата против ИРЛ е срамна, судијката оценила дека новинарите на ИРЛ всушност не се новинари

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска остро реагира на објавеното писмено образложение на пресудата на судијката Јованка Спировска Панева, која одлучуваше во случајот „Фероинвест против ИРЛ“. „ИРЛ не е медиум и може да се соочи со забрана за работа“, се парафразираните цитати во дел од писменото образложение на пресудата на судијката. Пресудата за сторијата „Заговор против воздухот“ беше објавена...

ЗНМ, ССНМ и СЕММ: Скандалозна пресуда на судијката Спировска Панева за новинарите на ИРЛ

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Советот за етика во медиумите (СЕММ) сметаат дека вчерашната судска пресуда против ИРЛ е поткопување на достоинството на новинарската професија, напад врз интегритетот на новинарите и на слободата на изразување во Македонија. На вчерашното судско рочиште во Основниот граѓански суд Скопје, судијата Јованка Спировска Панева...

ЗНМ: Претставка до Судски совет за судијата Спировска Панева за неправедно исклучување од рочиште

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) поднесе барање до Судски совет за поведување на постапка за утврдување на одговорност на судијата Јованка Спировска Панева од Основен граѓански суд Скопје за сторена дисциплинска повреда - нестручно и несовесно вршење на судиската функција, информираат од ЗНМ. На 13-ти октомври се одржа рочиште за постапка поведена по поднесена тужба за утврдување на граѓанска...

Реакции по документарецот на ИРЛ за пожарот во тетовската модуларна болница

Откако ИРЛ објави документарен филм со нови документи добиени од „свиркачи" за пожарот во тетовската модуларна болница, не стивнуваат реакциите за објавените сознанија. Истражувањето покажа нови сознанија, при што во документарецот се тврди дека модуларните болници се граделе без елаборат за електрична инсталација, без елаборат за противпожарна заштита, без надзор на изградбата и имало низа други законски пропусти. Документарецот открива...

ЗНМ и ССНМ: „Фероинвест“ да престане со етикетирање и притисоци врз новинарите од ИРЛ

Компанијата „Фероинвест” чиј сопственик е поранешниот вицепремиер за економија - Кочо Анѓушев, прави обид за јавна дискредитација на трудот на работата на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ), по најавата на нивната нова емисија за компанијата „Брако“ и модуларните болници, се вели во реакцијата на новинарските здруженија ЗНМ и ССНМ. Емисијата, како што велат, е поврзана и со трагедијата, односно пожарот во...

ЗНМ: Апелациониот суд донесе срамна одлука на штета на новинарството

Советот на Апелациониот суд - Скопје, ја укина пресудата на Основниот граѓански суд во корист на новинарите и повторно го врати на судење предметот во кој поранешниот вицепремиер Кочо Анѓушев ги тужи Сашка Цветковска и Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ). Оваа одлука е срамна, оцени Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ). „Советот на Апелациониот суд составен од судиите Гордана Ѓорчева, претседател...

Судењето против Жан Митрев закажано за 28 февруари

Основниот кривичен суд – Скопје соопшти дека во целост го одобрил обвинението против лекарот Жан Митрев и неговата клиника, а првото рочиште е закажано за 28 февруари овој месец. Тие се товарат за измама на пациентите за вкупен износ од 97.461.600 денари, за што е предвидена казна затвор од 1 до 10 години. „Советот за оценка на обвинителен акт, постапувајќи...

Обвинителството го гони Жан Митрев и неговата клиника за измама со хемофилтрацијата

Скопското Основно јавно обвинителство (ОЈО) поднесе обвинение против хирургот Жан Митрев и обвинителен предлог против истоимената клиника за продолжено кривично дело – Измама од член 247 од Кривичниот законик. Измамените семејства, според ОЈО, имаше штета на својот имот во вкупен износ од речиси 1,6 милиони евра. Иако во официјалното соопштение на ОЈО Скопје воопшто не се наведени идентитетите, од текстот...

ЗНМ ја поздрави судската одлука против обидот за цензура на „Нечиста крв“

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја поздрави одлуката на Основниот граѓански суд-Скопје за донесеното решение со кое се одбива барањето за одредување привремена судска мерка со кое се бараше да се наложи на тужените од страна на Судот веднаш да ги отстранат објавените содржини со наслов „Нечиста крв“, односно објавите на документарниот видео запис со истоимениот наслов на...

ССНМ: Медиумите ќе бидат изложени на брутална цензура ако судот го прифати барањето на Жан Митрев

Целата медиумска индустрија ќе биде изложена на брутална цензура ако судот го прифати барањето на доктор Жан Митрев за примена на вонредни судски мерки, односно за повлекување на истражувањето на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ) со наслов „Нечиста крв“, предупреди денес Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ). ССНМ јавно инсистира Судот да не го прифати барањето Митрев потсетувајќи за...

Сали: 560 ковид-пациенти биле третирани со хемофилтрација во „Жан Митрев“, ќе ни треба време за анализа

Министерот за здравство Беким Сали денеска изјави дека од клиниката „Жан Митрев“ ги добиле сите побарани материјали и најави дека дека за детален извештај ќе треба повеќе време. „Се работи за 560 ковид-пациенти кои биле третирани со хемофилтрација. Ќе ни треба време за анализа на тие 560 досиеја коишто се обемни. Да бидеме реални 560 предмети ќе ни одземат доволно...

ИРЛ, ХК и МЗМП: Надлежните институции сами ја зголемуваат недовербата на граѓаните во нив по пресот за „Нечиста крв“

„Надлежните лица од Министерството за здравство, Државниот санитарен и здравствен инспекторат и Лекарската комора и Агенцијата за лекови, кои се обратија на прес конференцијата, надлежноста за одговори, како и што е веќе вообичаено, ја префрлија на други институции и упатија молба до јавноста и медиумите за повеќе време, за надлежните институции да ја утврдат фактичката состојба“, се наведува во...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...