fbpx
Таг: градски автобуси

таг: градски автобуси

Автобусите во Скопје од утре до понеделник по неделен зимски возен ред

За време на божиќните празници, односно на 6, 7 и 8 јануари (сабота, недела и понеделник), јавниот автобуски превоз во Скопје ќе сообраќа по неделен возен ред, соопшти ЈСП. Од вторник (9 јануари), автобусите ќе продолжат да сообраќаат вообичаено, по редуциран делничен зимски возен ред, кој важи до крајот на зимскиот училиштен распуст. На 7 јануари (недела) нема да работи ниту...

Јавниот автобуски превоз во Скопје од утре со зголемен број автобуси

Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ (ЈСП Скопје) соопшти дека од утре јавниот автобуски превоз ќе се одвива според зимскиот возен ред. Тоа значи зголемен број автобуси на ЈСП Скопје и на приватните превозници на градско-приградските линии, со почести пристигнувања на автобуси на постојките. Возниот ред е достапен на веб страницата на ЈСП Скопје.

Постот произволно тврди дека во автобус биле претепани контролори на ЈСП

Инцидентот во автобус на ЈСП, во кој биле нападнати контролори на јавното претпријатие, ниту се случил предмалку, ниту пак, има потврда дека некој бил претепан, како што произволно се тврди во постот.  Во полицискиот билтен инцидентот е пријавен на 6 март 2023 година, значи тој не се случил предмалку, туку еден ден претходно. Исто така, според пријавеното, двајцата контролори...

ЈСП го објави возниот ред на автобусите за новогодишните празници

Јавното сообраќајно претпријатие - Скопје (ЈСП) соопшти дека в сабота, 31 декември, возилата од јавниот превоз ќе сообраќаат по саботен возен ред, а в недела, првиот ден на новата година, ќе возат по неделен возен ред, при што првите вклучувања на возилата ќе бидат подоцна од воообичаеното, а останатите согласно неделниот возен ред. В понеделник ќе се вози по неделен...

Приватниците не возат, денеска беа на протест пред Град Скопје, најавуваат и блокади

Возачите на приватните автобуски превозници „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ денеска ги паркираа автобусите пред седиштето на Град Скопје на булеварот „Илинден“, барајќи средба со скопската градоначалничка Данела Арсовска. Од денеска ниту еден приватен превозник не сообраќа на градските и приградските линии од јавниот превоз. Поради ова, на постојките и во автобусите на ЈСП се создава гужви, додека некои од...

Од утре ќе нема приватни автобуси на линиите 9, 12, 22, 23 и 45 ако денеска не се најде решение за долгот?

Од утре „Слобода Превоз“, претпријатието на приватните автобуски превозници во Скопје нема да вози на линиите 9, 12, 22, 23 и 45, кои целосно или во голем дел ги опслужуваат токму приватните автобуси, ако денеска до крајот на денот не се најде решение за долгот од отприлика милион евра. Ленин Јовановски го обвини ЈСП Скопје за неисплаќање на парите од...

Порталб: Автобуските постојки во Тетово останаа недовршени

Автобуските постојки во Тетово сè уште не се опремени со столчиња. Од претпријатието „Тетово Транспорт“ минатиот месец ветија дека првата работа што ќе ја направат по преземањето на сопственоста над постојките ќе биде нивното опремување со столчиња. Денес постојките се во сопственост на претпријатието, но и понатаму нема места каде патниците може да седнат. За да не чекаат стоејќи,...

Не се набавени 250 еколошки автобуси

Во продолжение ја пренесуваме проверката на „Вистиномер“ на исполнетост на изборно ветување на сегашната градоначалничка на Скопје, Данела Арсовска:   Ветување: 250 нови еколошки автобуси Заради намалување на загадувањето во главниот град, предвидуваме транзиција кон целосно еколошки јавен транспорт. Нашата цел е поефикасно извршување на јавниот превоз, како и заштита на животната средина. Во соработка со централната власт и меѓународни партнери,...

Нема бесплатен јавен превоз за сите граѓани

Во продолжение ја пренесуваме проверката на „Вистиномер“ на исполнетост на изборно ветување на сегашната градоначалничка на Скопје, Данела Арсовска:   Ветување: Бесплатен јавен автобуски превоз Сообраќајниот хаос во Скопје ќе биде минато доколку имаме лесно достапен и бесплатен јавен превоз. Предвидуваме ЦЕЛОСНО БЕСПЛАТЕН квалитетен јавен градски автобуски превоз што ќе се реализира етапно во период на прилагодување. Скопјани тогаш ќе имаат...

Автобусите во Рига немаат сегрегаторски седишта за Русите

Објава на Фејсбук дезинформира за наводна сегрегаторската политика на јавното транспортно претпријатие во Рига, кое како што неточно се тврди, на патниците кои говорат руски јазик им наложува да седат во задниот дел на автобусот.  Ова тврдење е демантирано од транспортната компанија „Rīgas satiksme“ (Рига превоз). Државната новинска агенција на Летонија, „ЛЕТА“, јави дека полиција започнала истрага за наводните налепници...

Поради реконструкција на две сообраќајници, линиите 4А, 5, 5А и 24 од утре по нови траси

Поради почеток на реконструкција на две важни сообраќајници во Скопје, од утре линиите 4А, 5, 5А и 24 ќе сообраќаат по нови траси. Измените се од времен карактер, односно по завршување на градежните работи, овие линии ќе продолжат да сообраќаат по досегашните траси, соопшти ЈСП Скопје. Поради градежни зафати и затворање на улицата „Митрополит Теодосиј Гологанов“, на потегот од кружниот...

Автобуските постојки во Тетово немаат столчиња, граѓаните импровизираат поставувајќи мебел од дома (ВИДЕО)

Тетовските автобуси по многу пречки и одложувања сега сообраќаат низ градот, а бројот на граѓани кои ги користат се зголемува редовно. Меѓутоа, граѓаните ги чекаат автобусите на нозе, бидејќи на постојките нема столчиња, пишува Порталб.мк. На некои станици, како на пример кај постојката во близина на тетовскиот Суд, граѓаните често самоиницијативно поставуваат столчиња од домашниот мебел. Недостатокот на столчиња директно го...

ЈСП: Ученичките бесплатни билети за јавен превоз важат до 10 јуни, а за средношколците до 20 јуни

Поради завршувањето на учебната година 2021/2022, од понеделник (13.06.2022 год), јавниот превоз ќе сообраќа по летен возен ред, а ученичките бесплатни билети нема да важат за време на летниот распуст, соопшти Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) - Скопје. Бесплатните билети на учениците од основните училишта ќе важат до 10 јуни, а на средношколците до 20 јуни. Основците/средношколците (не важи за средношколците кои...

ЈСП: Пензионерите од петок повторно ќе се возат бесплатно

Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) - Скопје соопшти дека од петок (25.03.2022) повторно започнува да важи одлуката за бесплатен јавен превоз за возрасни лица, односно жени со/над 62 години и мажи со/над 64 години за деновите вторник, петок, сабота и недела. По укинувањето на можноста пензионерите бесплатно да користат јавен градски превоз четири денови во неделата за време на пандемијата во...

Вистиномер: Вратени се во сообраќај ноќните линии на ЈСП

Во продолжение ја пренесуваме оценката на „Вистиномер“ за ветување дадено во изборниот циклус од сегашната градоначалничка на Скопје: Ветување: Во првите 82 дена од мојот мандат преку програмата за модерно Скопје со сите 15+1 проекти и мојот 82 акционен план ќе ги исчистиме дивите депонии во градот. Ќе го промениме линискиот ред на градскиот сообраќај, а редовни ноќни линии ќе...

Новата година ќе почне со помалку автобуси во јавниот превоз во Скопје

Поради новогодишното празнување и поради зимскиот распуст за учениците, јавниот автобуски превоз во Скопје ќе биде редуциран од полноќ до 20 јануари, соопшти Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ - ЈСП. Измените ќе ги опфатат и автобусите на градското превозно претпријатие и на приватните превозници. Поради Нова Година, утре, првиот ден на 2022 година, автобусите ќе почнат да сообраќаат најрано во 7.05 часот...

Од денеска повторно е во функција жичницата до врвот на Водно

Жичницата на Водно, по речиси две години пауза, од денеска е повторно во функција. Исто така, повторно сообраќаат и автобусите на линиите 25, 25А и 25Б, соопшти Град Скопје. „Во изминатиов период направен е редовен годишен преглед од овластена институција, мониторинг од Државен инспектор за жичници, како и редовен технички преглед. Жичницата е повторно функционална и скопјани можат да ја...

Од утре повеќе градски автобуси во Скопје, пензионерите и понатаму не може да се возат бесплатно

Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) - Скопје соопшти дека од утре, 1 септември, поради почетокот на учебната година и очекуваната поголема фрекфенција на корисници на јавниот превоз, во сообраќај ќе бидат вклучени зголемен број автобуси на градските и приградските линии. Автобусите ќе сообраќаат по делничен возен ред, односно јавниот превоз ќе го опслужуваат зголемен број на возила во споредба со изминатите...

Тетовските автобуси имаат слободен ден во недела

Иако поминаа осум месеци откако пет автобуси за јавен превоз пристигнаа во Тетово, тие започнаа да сообраќаат низ Тетово дури минатата седмица, поточно два месеца пред локалните избори. Иако требаше многу време тетовци да ги дочекаат одамна ветуваните автобуси, тие во неделата не сообраќаа низ градот. Од Јавното претпријатие „Тетово транспорт“ соопштија дека во недела не работат, пишува Порталб.мк. Новинарот на...

Порталб: Градските автобуси за Тетово шест месеци „спијат“ на паркинг

Додека директорот на ЈП „Тетово Транспорт“, Дарко Спировски, чека нов сообраќаен режим во Тетово за автобусите да започнат да сообраќаат, бидејќи, според него, во моментов нема услови за тоа, Секторот за сообраќај во Тетово не размислува за такво нешто. Од таму нагласуваат дека режимот е подготвен пред две децении, а, иако признаваат дека ќе има проблем со точноста на...

Коалицијата ВЛЕН им зеде еден пратеник на ДУИ [инфографик]

Првичните неофицијални резултати од денешното прегласување на парламентарните избори на седум изборни места покажуваат дека ДУИ изгуби еден пратенички мандат, а коалицијата ВЛЕН (Вреди), доби еден пратеник плус во...