fbpx

ЈСП: Пензионерите од петок повторно ќе се возат бесплатно

-

Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) – Скопје соопшти дека од петок (25.03.2022) повторно започнува да важи одлуката за бесплатен јавен превоз за возрасни лица, односно жени со/над 62 години и мажи со/над 64 години за деновите вторник, петок, сабота и недела.

По укинувањето на можноста пензионерите бесплатно да користат јавен градски превоз четири денови во неделата за време на пандемијата во јуни 2020 година, истата повторно се враќа во важност.

Сите кои сакаат да бидат корисници на бесплатниот јавен превоз потребно е да поседуваат персонализирана електронска картичка „Скопска“. Персонализирањето на картичките се врши во некои од седумте центри за персонализација на ЈСП Скопје.

Директорот на јавното сообраќајно претпријатије на прес-конференцијата каде ја соопшти одлуката нагласи дека претпријатието се соочува со големи предизвици во одонос на поскапувањето на нафтените деривати, но се обидува да прозилезе со најдобри исходи за да се задоволат потребите на граѓаните.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Not a living soul“ – лингвистичка и политичка манипулација од руската кујна

Објава на Фејсбук шири невистина дека во англискиот јазик нема еквивалент за рускиот израз „ни души“, односно за нашиот „ни жива душа“, па Англичаните и Американците за тоа го...