fbpx
Таг: ЈСП Скопје

таг: ЈСП Скопје

Од четврток ќе сообраќаат автобуските линии „100“ и „200“ за полесен пристап до Саемот на книгата

Од четврток, во редовниот линиски превоз на ЈСП Скопје ќе бидат вклучени линиите „100“ и „200“ со кои ќе се овозможи полесен пристап на посетителите до Меѓународниот саем на книгата што се одржува во Спортскиот центар „Борис Трајковски“, соопшти јавното претпријатие. Линијата 100 ќе поаѓа од Ново Лисиче, а 200 од Дексион. И двете ќе сообраќаат до среда, 24 април,...

Јавниот превоз во Скопје денеска функционира, вработените ќе земат плата

Автобусите на ЈСП Скопје утрово сообраќаат на улиците, и покрај вчерашната најава на синдикатот на претпријатието дека јавниот превоз денес нема да функционира поради неисплатени плати. Претседателот на синдикатот Миќо Стојановски вчера рече дека вработените не ги добиле јануарските плати заклучно со 15 во месецот, според законскиот рок. „Чекавме до 14:30 часот кога е последниот миг да се префрлат парите во...

Автобусите на ЈСП утре и в сабота по неделен возен ред, со исклучок на неколку линии

Поради верскиот празник Богојавление (Водици), јавниот превоз во Скопје утре ќе функционира по неделен возен ред, соопштија од ЈСП Скопје. Исклучок ќе бидат линиите 18А, 32, 51, 56, 56А, 70, 74, 81, 118 и 180 кои ќе сообраќаат по саботен возен ред. По неделен возен ред ќе се вози и в сабота, на 20 јануари, со исклучок на посочените линии...

ЈСП: Билетите за бесплатен превоз за 2024 мора да се продолжат

ЈСП-Скопје ги потсетува возрасните лица кои се корисници на бесплатен превоз во вторник, петок, сабота и недела, да ги заверат билетите за наредната година, ако сакаат да го користат правото на бесплатно возење во посочените денови и во 2024 година. Од ЈСП информираат дека процедурата се врши во било кој центар за персонализација, со лично присуство и лична карта на...

Градскиот совет Ќосето го постави кај Ист Гејт, други одлуки не можат да донесат

Нова редица од деструктивни одлуки донесоа денеска советниците во Советот на град Скопје. Набавката на еколошки автобуси за ЈСП-Скопје не се изгласа, исто како што не помина ниту одлуката за изградба на брзиот автобуски систем - БРТ во Скопје. Не поминаа ниту предложените измени кај субвенциите што треба да се издвојат за јавните претпријатија во 2024 година, а ретко...

Како да ги продолжите студентските билети за бесплатен превоз во ЈСП за 2024?

Студентите – корисници на студентски годишен билет за бесплатно користење на јавен превоз потребно е да го продолжат истиот, односно да го заверат за 2024 година, доколку сакаат да користат јавен превоз и во текот на наредната година. Билетите треба да ги продолжат студентите од втора и повисоките години, односно оние студенти чии билети имаат важност до 31 декември 2023...

Автобусите на ЈСП утре ќе сообраќаат по неделен возен ред

Поради државниот празник Св. Климент Охридски, јавниот превоз во Скопје утре, петок, 8 декември, ќе сообраќа по неделен возен ред, информираше денеска Јавното сообраќајно претпријатие Скопје (ЈСП Скопје). Дежурна ќе биде билетарницата на Транспортен центар, која утре ќе работи во периодот од 6 до 13 часот. Жичарницата, пак, утре ќе работи од 10 до 17 часот.  

Изменет режим на јавен превоз поради Министерскиот самит во Скопје

Поради одржување на Министерскиот самит на ОБСЕ, јавниот превоз ќе функционира со изменет режим од вообичаениот, а продажните места на ЈСП ќе имаат изменето работно време од редовното, информираат од ЈСП Скопје. В петок јавниот превоз ќе продолжи да функционира вообичаено, а истото се однесува и на билетарниците и центрите за персонализација на ЈСП Скопје. Жичарницата сите денови ќе функционира вообичаено,...

Автобусите на ЈСП в среда по вообичаен, а в четврток по саботен возен ред

Јавното сообраќајно претпријатие Скопје (ЈСП Скопје) денеска соопшти како ќе се одвива јавниот градски и приградски превоз за време на одржувањето на Министерскиот самит на ОБСЕ. Во среда (29 ноември), јавниот превоз ќе сообраќа вообичаено, по зимен делничен возен ред, додека во четврток (30 ноември), автобусите ќе возат по саботен возен ред. Од ЈСП информираат и оти сите билетарници и центри...

ЈСП ќе добие дополнителни субвенции, советниците на ВМРО-ДПМНЕ бесни

Со многу кавги и префрлувања помина денешната седница на Советот на Град Скопје, на кој на крајот беа усвоени дополнителните субвенции за ЈСП-Скопје во висина од 110 милиони денари. Со 24 советници коишто гласаа „ЗА“ и двајца против, Советот на Град Скопје попладнево ја донесe одлуката за субвенции. Од ВМРО-ДПМНЕ, чии советници денеска присуствуваа на седницата и не гласаа за...

ЈСП со обвинување до градските советници и до владата – бараат субвенции и нови автобуси

Советот на град Скопје да изгласа одлука за дополнителни субвенции за нормално функционирање на јавниот превоз и за набавка на нови автобуси. Оваа порака денеска ја упати директорот на ЈСП-Скопје, Крсте Петревски. Тој ги критикуваше советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на град Скопје, но и македонската влада. Петревски изјави дека втора година по ред, советниците во Советот на Град Скопје...

На Скопје му се заканува прекин на јавниот превоз, ЈСП не доби нови субвенции

Ќе има ли повторно застој во скопскиот јавен превоз и неисплатени плати на вработените во ЈСП-Скопје? Советот на Град Скопје денеска не ја усвои одлуката за издвојување на дополнителни субвенции за ЈСП во висина од 110 милиони денари, поради тоа што советниците на ВМРО-ДПМНЕ иако беа присутни на седницата, не гласаа за оваа одлука и овозможија истата да не...

Од денеска 35 нови возачи започнуваат со работа во ЈСП Скопје

Од денеска 35 нови возачи започнуваат со работа во ЈСП Скопје, со што бројот на возачи изнесува 623, што е гаранција за секојдневно непречено функционирање на јавниот превоз. Од претпријатието до овој момент нема заминати возачи, освен лицата кои под редовни услови заминуваат во пензија, соопшти ЈСП Скопје. Од претпријатието апелираат корисниците на јавниот превоз да не потклекнуваат на обидите...

Утре, за време на „Виз Ер Скопски маратон 2023“, дел од линиите на ЈСП Скопје ќе бидат со изменети траси

Заради одржување на „Виз Ер Скопски маратон 2023“, утре од дел од 7 до 14 часот дел од линиите на ЈСП „Скопје“ ќе сообраќаат по изменет режим од вообичаениот, а дел воопшто нема да се вклучат во сообраќај. Како што информираат од јавното сообраќајно претпријатие во тој период нема да сообраќаат линиите: 3, 3Б, 4, 4А, 9, 16, 22А,...

ЈСП: Бруцошите имаат право на бесплатен јавен превоз

ЈСП Скопје извести дека во пресрет на почетокот на академската 2023/2024 година, право на студентски годишен билет за бесплатно користење на јавен превоз имаат сите редовни студенти на некој од државните факултети во Скопје на додипломски студии (прв циклус), без ограничување на возраста. Од ЈСП Скопје велат дека процедурата за обезбедување на билет може да се врши во некој од...

Работно време на јавниот превоз и паркинзите за државниот празник 8 Септември

Од ЈП Градски паркинг известуваат дека утре, на државниот празник 8 Септември, по повод Денот на независноста, јавните паркиралишта Народен фронт, АМСМ, Дом на печат, ЗОИЛ, Тутунски комбинат и 8 Септември, ќе бидат слободни за паркирање, односно нема да се врши наплата на истите. Јавните површини наменети за паркирање (зонските паркиралишта), исто така ќе бидат слободни за паркирање, освен зона...

ЈСП: Линијата 63А во наредните девет месеци ќе сообраќа по изменета траса

Приградската линија 63А која сообраќа на релација Транспортен центар – Ајватовци, во наредниов период ќе сообраќа по изменета траса од вообичаената, поради изградба на надвозник на патот Марино – Бунарџик, информираа денеска од ЈСП Скопје. Од ЈСП соопштуваат дека трасата на движење од Транспортен центар до Ајватовци е следна: „Од Транспортен центар до кружен тек во населба Илинден ќе се движи...

ЈСП за Илинден со неделен возен ред, Жичарницата ќе работи до 20 часот

Поради државниот празник 2 Август – Илинден, јавниот превоз во главниот град утре, среда, ќе сообраќа по неделен возен ред, информира Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ (ЈСП Скопје). Оттаму велат дека сите продажни места на ЈСП утре ќе бидат затворени. Жичарницата, пак, ќе работи вообичаено – од 10 до 20 часот, при што во периодот од 19 до 19:30 е предвидено последно...

Средношколците можат да се возат бесплатно во ЈСП и за време на летниот распуст

Средношколците кои ги исполнуваат условите за користење на бесплатен јавен превоз и оваа година ќе имаат право бесплатно да се возат во автобусите за време на летниот распуст, информираше ЈСП Скопје. Како што велат од ова претпријатие, правото на бесплатен превоз за време на претстојниот распуст е согласно Програмата за активностите на Град Скопје од областа на средното образование во...

Приватните превозници од утре се вклучуваат во јавниот превоз

Денеска в.д. директорот на ЈСП Скопје, Крсте Петревски, го потпиша договорот со приватните превозници, и од утре 105 автобуси ќе сообраќаат на скопските улици. Од ЈСП Скопје информираат дека приватните превозници ќе ги опслужуваат линиите 23, 45, 61, 63, 73, 9, 11, 11A, 12, 47A, 55, 19, 20, 22, 52, 54, со 105 модерни автобуси кои ги исполнуваат еколошките стандарди...

Бислимоски: Изненадување е и за мене дека ЕСМ ќе ја продава струјата за 60 евра за мегават час

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски изјави дека за него е „изненадување“ дека Електрани на Северна Македонија (ЕСМ), почнувајќи од 1 јули, ќе ја продава струјата...