fbpx
Таг: француски предлог

таг: француски предлог

Францускиот предлог не ја содржи бугарската негаторска резолуција

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски во интервју на Канал 5 телевизија изјави дека во францускиот предлог и во деловите од преговарачката рамка „ја има суштината на бугарската резолуција, во која се негираат македонскиот народ, нација, идентитет и историја“. Со преглед на јавно достапните документи што Владата и ЕУ ги има објавено за предлогот, лесно може да се види дека...

Објавени предложените учесници во работната група за уставните измени

Министерството за правда денеска ги објави имињата на учесниците во работната група за уставни измени, предложени од парламентарните политички партии и од институциите. Рокот што им беше даден од Министерството за правда на институциите и политичките партии за номинирање свој претставник во работната група истече ноќеска на полноќ. Според предложените имиња, евидентно е дека претставниците од опозицијата, и од македонските и...

Анти-ЕУ и про-руските наративи во РСМ се зајакнати поради поделбите околу уставните измени

Нејасно е како парламентот ќе го собере потребното двотретинско мнозинство за да ги усвои уставните измени што ги бара Бугарија или дали евентуален референдум ќе помогне да се надминат поделбите околу ова прашање во земјата. Анти-ЕУ, екстремно десничарските и проруските елементи во Северна Македонија се зајакнати поради оваа епизода и може да забележиме зголемување на изборната поддршка на претстојните...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено големото пријателство помеѓу Северна Македонија и Обединетото Кралство и е потенцирана заедничката определба за унапредување на соработката во економијата, во одбраната - како партнерски држави во НАТО, во борбата против...

Условни казни за инцидентите пред Собрание во јули добија уште шестмина обвинети

На денешното рочиште во Основниот кривичен суд во Скопје уште шестмина обвинети за инцидентите, кои на 5 јули се случија пред Собранието за време на протестите против францускиот предлог, добија условни казни. Тие признаа вина за настаните пред законодавниот дом и добија осуда за кривично дело „учество во толпа“. „Сите шест обвинети, своеволно, ја признаа вината за кривичното дело кое...

Потпишан вториот билатерален протокол меѓу Северна Македонија и Бугарија

Министрите за надворешни работи на Република Северна Македонија и Република Бугарија, Бујар Османи и Теодора Генчовска денес по одржувањето на вториот состанок на Заедничката меѓувладина комисија со Бугарија го потпишаа вториот билатерален протокол за исполнување на Договорот за добрососедство и пријателство од 2017. Протоколот е дел од преговарачката рамка за почеток на пристапните преговори на Македонија со ЕУ, истиот го...

Владата го одобри францускиот предлог за почеток на преговорите со ЕУ

На одржаната 60-та седница, Владата ги разгледа и усвои заклучоците кои денеска ги изгласа Собранието и врз основа на тие заклучоци донесе одлука за одобрување на предлогот на француското претседателство од 30 јуни, соопшти претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, по завршувањето на владината седница. „Со оваа одлука го отпочнуваме процесот на пристапни преговори на Северна Македонија...

Брисел го поздрави усвојувањето на заклучоците за францускиот предлог, Мицкоски вели дека „ништо не е завршено“

Информацијата која помина во Собранието нема никакво значење затоа што рамката ја усвојува Владата, но, затоа, обврските кои произлегуваат од преговарачката рамка, а тоа е промена на Уставот со цел внесување на Бугарите, нема да помине во македонското Собрание, порача лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција по изгласувањето на предложените заклучоци за францускиот предлог. Мицкоски рече дека пратениците...

Собранието ги изгласа прeдложените заклучоци за францускиот предлог

По три дена расправа во Собранието за Информацијата за содржината на Предлог преговарачката рамка за пристапните преговори со Европската Унија, предложена од страна на француското Претседателство со Советот на Европа, пратениците денеска ги изгласаа заклучоците поднесени од страна на СДСМ и ДУИ. За предложените заклучоци гласаа 68 пратеници, додека „против“ и „воздржани“ немаше. Непосредно пред гласањето за предлог-заклучоците, пратениците од опозициската...

Собраниската седница како трибина на фудбалски натпревар, дебатата е оневозможена

Продолжението на 81 седница на Собранието на која треба да се расправа за Информацијата на Владата за Европскиот предлог за почеток на преговорите за членство во ЕУ, најмалку наликува на плодна дебата меѓу пратениците. Всушност, денеска собраниската сала изгледа и звучи исто како трибина на фудбалски натпревар. Пратениците од опозиција не дозволуваат никој друг да зборува непречено освен тие...

На вчерашниот протест уапсени 10 лица, собраниската расправа за европскиот предлог продолжува денеска

Собраниската седница за европскиот предлог за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ продолжува денеска во 11 часот. Единствена точка на дневен ред е Информација за содржината на Предлог-преговарачката рамка за пристапните преговори на Северна Македонија со Европската Унија, а пријавени за збор се вкупно 42 пратеника. Првиот ден од собраниската расправа за европскиот предлог помина во тензична атмосфера, со...

Oпозицијата трубеше со вувузели додека премиерот Ковачевски говореше во Собранието

По тричасовно одложување на пленарната седница, во Собранието попладнево во тензична атмосфера започна разгледувањето на Информацијата за содржината на Предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на земјава со ЕУ, предложена од француското претседателство на 30 јуни. Откако пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојановска ја искина Информацијата за европскиот предлог што беше доставена од Владата на РСМ и побара едночасовна пауза, седницата...

Мицкоски на средбата со Лајен отишол со фотографии од злосторства од Втората светска војна и сомнеж за предлогот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по попладневната средба со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен изјави дека ги искажал сомнежите кои ги има неговата партија кон европскиот предлог за почетокот на преговорите на земјава со ЕУ. Мицкоски рече дека на средбата биле презентирани три позиции на ВМРО-ДПМНЕ, при што првата била за дилемата за член 11 од документот...

Анима Мунди: Мачење на животни никогаш не било ниту ќе биде досетливо, креативно, човечно

Здружението за заштита на правата на животните Анима Мунди денеска се огласи со остра реакција откако вчера демонстрантите пред Собрание донесоа врзана мисирка. „Почитуван македонски народе, не се бара правдина за себе со чин во кој на друго битие му создавате болка, траума, невиден стрес и го лишувате од сѐ што е за него природно. Мисирката е, исто како и...

Фон Дер Лајен пристигна во Скопје, Османи вели дека посетата доаѓа во вистинско време

Министерот за надворешни работи Бујар Османи претпладнево оствари средба со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, на самиот старт на нејзината денешна посета на Скопје, информираат од Министерството за надворешни работи. Изразувајќи благодарност за оваа посета, министерот Османи подвлече дека Европската комисија отсекогаш била докажан партнер на патот на евроинтеграциите на земјава, стриктно и објективно анализирајќи ги состојбите...

Европскиот предлог денеска во Собрание, закажани протести од ВМРО-ДПМНЕ и Левица

Европскиот предлог за почеток на преговорите на Северна Македонија со ЕУ денеска ќе се најде на пленарна седница пред пратениците во Собранието на РСМ. Седницата почнува во 13:30 часот, а половина час порано пред пратениците на посебна седница ќе се обрати претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. Таа денеска ќе се сретне и со премиерот Димитар Ковачевски,...

Германскиот канцелар Шолц: Драги Македонки и Македонци, ве сакаме зачленети во ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц во отворено писмо до Северна Македонија, кое го објави Германската амбасада во Скопје, посочува дека Германија сака Северна Македонија да стане членка на ЕУ. Шолц вели дека разбира оти на Северна Македонија ѝ беше предолго и премногу ветувано и го разбира сомнежот дали со прифаќањето на европскиот предлог навистина ќе се отвори патот за влез во...

Протестите во Скопје продолжуваат, денеска координација меѓу пратениците во Собранието

По два дена пауза, ВМРО-ДПМНЕ и Левица синоќа во центарот на Скопје протестираа против предлогот на ЕУ за деблокада на бугарското вето за почетокот на преговорите на земјава со ЕУ. На вчерашните протести немаше инциденти, но пораката која што ја упати опозицијата е идентична - тие нема да го прифатат европскиот предлог за почеток на преговорите со ЕУ. Од ВМРО-ДПМНЕ...

Пендаровски за „Етнос“: Русија ги продуцира најсериозните хибридни закани на Балканот

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за грчкиот весник „Етнос“ изјави дека Русија ги продуцира најсериозните хибридни закани на Балканот, вклучувајќи политичка пропаганда и кампањи на дезинформации. „Поточно, во Северна Македонија, комплексноста и интензитетот на хибридните закани се слични на оние од 2018 година во периодот на нашиот референдум за прашањето за името“, изјави претседателот Пендаровски. Тој додава дека на официјална Москва...

Денеска протест во Скопје, од МВР велат Мицкоски да не шири лаги за инцидентот кај Скендербег

Од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ денеска ги повикаа граѓаните да учествуваат на вечерашниот протест против европскиот предлог за почеток на преговорите со ЕУ, кој е планирано да се одвива од владиното седиште преку Министерството за правда до Собранието на РСМ. „Како што расте отпорот на народот за асимилаторскиот Предлог, така расте нервозата кај власта. Се обидуваат на секој можен начин да...

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...