fbpx
Таг: филмски фестивал

таг: филмски фестивал

Фестивалот „Браќа Манаки“ со звучни имиња, отворањето со филм за социјални мрежи и адолесцентите

Битола од Од 16 до 21 септември ќе биде домаќин на најновото издание на ИФФК „Браќа Манаки“. Меѓународниот фестивал на филмската камера, кој е еден од елитните балкански филмски фестивали, годинава традиционално ќе понуди звучни имиња. Иако ќе се одржи хибридно, фестивалот сепак ќе понуди голем број филмски дела, со програма од 10 долгометражни филмови и 10 кратки филмови. Фестивалот ќе...

Филмот „Сестра“ на Дина Дума добитник на награда на престижниот фестивал во Карлови Вари

„Сестра“ - дебитанскиот долгометражен филм на младата режисерка Дина Дума, во продукција на Лист продукција ја освои престижната Специјална награда од жирито во програмата „Источно од Западот“ (East of the West) на 55. издание на престижниот филмски фестивал во Карлови Вари. Станува збор за еден од најстарите и најпознати филмски фестивали во Европа, заедно со фестивалите во Кан, Берлин,...

Филмови за Том Вејтс и за Брајан Ино на „Скопје синема сити Chill Out“

Филмскиот фестивал „Скопје синема сити“ организира дводневен летен филмски настан, Chill Out, во отворениот простор на Кинотека на Македонија, в четврток и в петок ( 27 и 28 август). Настанот ќе се отвори со изложба на визуелниот уметник Стефан Шашков „Мешање звуци“, која е инспирирана од музиката на авангардните амбиент-музичари Брајан и Роџер Ино, Џон Хасел, Харолд Бад и Роберт...

Ревијално прикажување на победниците на „Галичник Филм Фестивал“ во Скопје в петок

„Галичник Филм Фестивал“, кој се одржа од 5 до 8 август, ја возобнови филмската традиција во Галичник, стара дури еден век.  Во текот на четирите дена, публиката составена од староседелци и дојденци од сите генерации, можеше да следи краткометражни филмови и музичка програма на Упија. Оние кои не можеа да ги проследат фестивалските проекции, ќе може бесплатно да ја гледаат...

„МакеДокс“ почнува на 19 август во Куршумли-ан со документарецот „Луѓето од гаражите“

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржи од 19 до 26 август во Скопје, под мотото „Што сега?“, на четири локации, во Куршумли ан, Младинскиот културен центар, Музејот на современата уметност и Музејот на РСМ. Филмската програма на 12 издание на  „МакеДокс“ содржи над 70 документарни остварувања во пет натпреварувачки категории, Главна програма, Нови автори, Кратки документарни филмови,...

В петок почнува Фестивалот за краток филм „Астерфест“

В петок започнува шеснаесеттото издание на Фестивалот за краток филм „Астерфест“, кој ќе се одржи во Амфитеатарот во Струмица, под мотото „Нови мотивации“.  „Астерфест“ ќе биде затворен в недела. Организаторите на фестивалот соопштија дека во официјална интернационална конкуренција се 24 кусометражни играни, документарни и анимирани филмови. На отворањето на фестивалот в петок, 13 август, со почеток во 20 часот ќе бидат...

Второто издание на Галичник филм фестивал ќе се одржи од 5 до 8 август во преубавиот Галичник

Викендов, од 5 до 8 август 2021 година, со поддршка од Агенцијата за филм и Делегацијата на Европската Унија Скопје, ќе се одржи второто издание на Галичник Филм Фестивал. Амфитеатарот Упија во Галичник на 1.500 метри надморска височина ќе биде домаќин на филмските проекции под отворено небо, а доцните часови се резервирани за концерти со филмска музика, информираат организаторите...

Заврши четвртото издание на Beach Film Festival, доделени филмските награди

Заврши четвртото издание на Beach Film Festival кој годинава се одржа на плажата Горица 3 на Охридското Езеро, но и уште на две локации во Охрид: бродот Армада и Музејско-културниот центар Лапидариум, каде што имаше проекции на кратки студентски филмови. Фестивалот траеше 5 дена, од 21 до 25 јули, и во неговата програма посетителите имаа можност да видат низа долгометражни...

Ретроспектива на Андреј Тарковски во Кинотека

Во рамките на 11. Филозофски филмски фестивал, циклусот „Ретроспектива на авторот“ ќе се посвети на режисерот Андреј Тарковски. По главната програма на Философскиот филмски фестивал, којашто се одржа од 27 мај до 3 јуни во хибриден формат во Скопје, од организацијата на фестивалот најавуваат дека во следните денови ќе се прикажуваат филмови од советскиот режисер. Во периодот од вечерва до...

Од денеска до 6 декември ќе се одржи 11. Мобил филм фестивал преку Cinesquare.net

Деведесет филма од цел свет од денеска до 6 декември ќе бидат дел од програмата на Мобил филм фестивал, што ќе се реализира по 11.пат. Филмовите се поделени во три програми и ќе бидат бесплатно достапни на VoD платформата Cinesquare.net. Поради ковид-ситуацијата, годинава фестивалот ќе се реализира исклучиво со онлајн-програма. Мотото на фестивалот е „Размислувај поразлично“. Сите филмови на...

Филм за Леонард Коен и блок македонски филмови за затворање на 6. издание на Скопје синема сити

Вториот филмски викенд во рамките на 6. издание на Филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје синема сити“ ќе почне утре. Како и првиот викенд, така и овој ќе биде организиран во дворот на Кинотека на Северна Македонија. Утре со почеток од 19 часот, ќе бидат прикажани четири краткометражни македонски филмови, од кои три се анимираните филмови на режисерот Жарко...

Во тек е пријавувањето за Младинскиот Филмски Фестивал Скопје

Првото издание на Младинскиот филмски фестивал за кратки филмови на автори до 24 години, ќе се одржи на 28 и 29 август, во киното на отворено „Мирно лето“ во Кинотеката во Скопје. До сега овој настан беше дел од тридневната програма на најголемиот средношколски фестивал во Македонија „Три дена култура“, а годинава за прв пат се одвива самостојно. „На 28...

Дваесет филмски фестивали обединети во еден бесплатно ќе прикажуваат филмови

Почнувајќи од 29 мај до 7 јуни ќе се одржи фестивалот насловен „Сите сме едно: Глобален филмски фестивал“. Дваесет филмски фестивали, вклучувајќи ги Кан, Венеција, Берлин и Торонто, ќе учествуваат во виртуелна манифестација што ќе овозможи бесплатно гледање на филмови на Јутјуб, објави aмериканскиот филмски фестивал Tribeca. Ќе може да се гледаат играни филмови, кратки филмови, документарци и музички, како...

За „ФИЛМАЈ 2020“ се пријавиле 2.017 филма од 112 земји

Фото-кино клубот „Козјак“ од Куманово информираше дека на конкурсот за Вториот меѓународен фестивал на краток филм „ФИЛМАЈ 2020“ пристигнале вкупно 2.017 филма од 112 држави, меѓу кои и 15 од земјава. „Значајната бројност на пријавени учесници е благодарение на тоа што пријавувањето беше преку платформата FilmFreeway, која овозможува ефикасно поврзување и вмрежување на филмски творци и фестивалски организатори. За споредба,...

Македонскиот „Медена земја“ прогласен за најдобар документарец на „Санденс“

Со победа во три категории, македонскиот филм „Медена земја“ („Honeyland“), во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска, триумфираше во конкуренцијата за документарци од целиот свет на американскиот филмски фестивал „Санденс“ („Sundance“). На церемонијата што се одржа во саботата во Парк Сити, Јута, САД , „Honeyland“ ja доби големата награда на жирито за најдобар документарен филм, а на снимателите Фејми...

Два македонски филма во конкуренција на филмскиот фестивал „Санденс“

Два македонски филма, едниот документарен, а другиот детски и авантуристички, ќе се натпреваруваат во соодветните категории на следното издание на филмскиот фестивал „Санденс“, кој е дефинитивно најголемиот и најпрочуениот светски настан на независната филмска продукција. Во категоријата „Долготраен документарен филм“ на фестивалот, кој ќе се одржи од 24 јануари до 3 февруари 2019 година во државата Јута во САД, во...

Доделени наградите на „Македокс“

Со доделувањето на наградите за најдобрите филмови во пет категории синоќа заврши деветтото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“. Годинава фестивалот имаше рекордна посетеност, траеше најдолго од сите досегашни изданија, односно 8 дена, се прикажаа 71 документарен филм, дојдоа повеќе од 50 гости, се одржаа три работилници и една панел-дискусија. Фестивалските активности се случуваа во Куршумли-ан, на платото...

„Исцелител“ повторно во Кина

Филмот „Исцелител“ на младиот Ѓорче Ставрески ќе се прикажува на 21-то издание на Филмскиот фестивал во Шангај, Кина. Ова ќе биде трето прикажување на „Исцелител“ на фестивал од А категорија, покрај прикажувањата на „Црни Ноќи“ во Талин, Естонија и на интернационалниот филмски фестивал во Гоа, Индија. На фестивалот во Шангај, филмот ќе се прикаже во ревијалната програма Спектрум, која е дел...

Филмот „Исцелител“ на СЕЕ Фест во Лос Анџелес

Филмот „Исцелител“ на младиот режисер Ѓорче Ставрески ќе се прикажува во натпреварувачка програма на СЕЕ Фест во Лос Анџелес, САД. Фестивалот СЕЕ Фест е основан во 2002 година. Тој е посветен на филмови кои подлабоко ја раскажуваат приказната за Јужна и Источна Европа. Заедно со „Исцелител“ во натпреварувачката програма ќе се прикажат уште девет филма меѓу кои и словенскиот „Рудар“,...

Со три проекции вечерва завршува 21. Скопје филм фестивал

Со проекциите на филмовите „Самит“, „Диви момчиња“ и „Пеперутки“ вечерва завршува 21-то издание на Скопје филм фестивал. Во рамките на фестивалот публикaта можеше да гледа повеќе од 50 нови филмови, од кои голем број биле дел од големите светски фестивали или го свртеле вниманието на критиката со иновативниот израз и авторски пристап. Покрај тоа имаше и работилници и гостувања на...

Македонија ќе донира зимска опрема за украинските војници

Македонската влада на денешната седница донесе одлука за донација на зимска опрема кон Министерството за одбрана на Украина. Станува збор за ветровки, џемпери и ќебиња кои се донација од...