fbpx
Таг: филмски фестивал

таг: филмски фестивал

Ретроспектива на Андреј Тарковски во Кинотека

Во рамките на 11. Филозофски филмски фестивал, циклусот „Ретроспектива на авторот“ ќе се посвети на режисерот Андреј Тарковски. По главната програма на Философскиот филмски фестивал, којашто се одржа од 27 мај до 3 јуни во хибриден формат во Скопје, од организацијата на фестивалот најавуваат дека во следните денови ќе се прикажуваат филмови од советскиот режисер. Во периодот од вечерва до...

Од денеска до 6 декември ќе се одржи 11. Мобил филм фестивал преку Cinesquare.net

Деведесет филма од цел свет од денеска до 6 декември ќе бидат дел од програмата на Мобил филм фестивал, што ќе се реализира по 11.пат. Филмовите се поделени во три програми и ќе бидат бесплатно достапни на VoD платформата Cinesquare.net. Поради ковид-ситуацијата, годинава фестивалот ќе се реализира исклучиво со онлајн-програма. Мотото на фестивалот е „Размислувај поразлично“. Сите филмови на...

Филм за Леонард Коен и блок македонски филмови за затворање на 6. издание на Скопје синема сити

Вториот филмски викенд во рамките на 6. издание на Филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје синема сити“ ќе почне утре. Како и првиот викенд, така и овој ќе биде организиран во дворот на Кинотека на Северна Македонија. Утре со почеток од 19 часот, ќе бидат прикажани четири краткометражни македонски филмови, од кои три се анимираните филмови на режисерот Жарко...

Во тек е пријавувањето за Младинскиот Филмски Фестивал Скопје

Првото издание на Младинскиот филмски фестивал за кратки филмови на автори до 24 години, ќе се одржи на 28 и 29 август, во киното на отворено „Мирно лето“ во Кинотеката во Скопје. До сега овој настан беше дел од тридневната програма на најголемиот средношколски фестивал во Македонија „Три дена култура“, а годинава за прв пат се одвива самостојно. „На 28...

Дваесет филмски фестивали обединети во еден бесплатно ќе прикажуваат филмови

Почнувајќи од 29 мај до 7 јуни ќе се одржи фестивалот насловен „Сите сме едно: Глобален филмски фестивал“. Дваесет филмски фестивали, вклучувајќи ги Кан, Венеција, Берлин и Торонто, ќе учествуваат во виртуелна манифестација што ќе овозможи бесплатно гледање на филмови на Јутјуб, објави aмериканскиот филмски фестивал Tribeca. Ќе може да се гледаат играни филмови, кратки филмови, документарци и музички, како...

За „ФИЛМАЈ 2020“ се пријавиле 2.017 филма од 112 земји

Фото-кино клубот „Козјак“ од Куманово информираше дека на конкурсот за Вториот меѓународен фестивал на краток филм „ФИЛМАЈ 2020“ пристигнале вкупно 2.017 филма од 112 држави, меѓу кои и 15 од земјава. „Значајната бројност на пријавени учесници е благодарение на тоа што пријавувањето беше преку платформата FilmFreeway, која овозможува ефикасно поврзување и вмрежување на филмски творци и фестивалски организатори. За споредба,...

Македонскиот „Медена земја“ прогласен за најдобар документарец на „Санденс“

Со победа во три категории, македонскиот филм „Медена земја“ („Honeyland“), во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска, триумфираше во конкуренцијата за документарци од целиот свет на американскиот филмски фестивал „Санденс“ („Sundance“). На церемонијата што се одржа во саботата во Парк Сити, Јута, САД , „Honeyland“ ja доби големата награда на жирито за најдобар документарен филм, а на снимателите Фејми...

Два македонски филма во конкуренција на филмскиот фестивал „Санденс“

Два македонски филма, едниот документарен, а другиот детски и авантуристички, ќе се натпреваруваат во соодветните категории на следното издание на филмскиот фестивал „Санденс“, кој е дефинитивно најголемиот и најпрочуениот светски настан на независната филмска продукција. Во категоријата „Долготраен документарен филм“ на фестивалот, кој ќе се одржи од 24 јануари до 3 февруари 2019 година во државата Јута во САД, во...

Доделени наградите на „Македокс“

Со доделувањето на наградите за најдобрите филмови во пет категории синоќа заврши деветтото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“. Годинава фестивалот имаше рекордна посетеност, траеше најдолго од сите досегашни изданија, односно 8 дена, се прикажаа 71 документарен филм, дојдоа повеќе од 50 гости, се одржаа три работилници и една панел-дискусија. Фестивалските активности се случуваа во Куршумли-ан, на платото...

„Исцелител“ повторно во Кина

Филмот „Исцелител“ на младиот Ѓорче Ставрески ќе се прикажува на 21-то издание на Филмскиот фестивал во Шангај, Кина. Ова ќе биде трето прикажување на „Исцелител“ на фестивал од А категорија, покрај прикажувањата на „Црни Ноќи“ во Талин, Естонија и на интернационалниот филмски фестивал во Гоа, Индија. На фестивалот во Шангај, филмот ќе се прикаже во ревијалната програма Спектрум, која е дел...

Филмот „Исцелител“ на СЕЕ Фест во Лос Анџелес

Филмот „Исцелител“ на младиот режисер Ѓорче Ставрески ќе се прикажува во натпреварувачка програма на СЕЕ Фест во Лос Анџелес, САД. Фестивалот СЕЕ Фест е основан во 2002 година. Тој е посветен на филмови кои подлабоко ја раскажуваат приказната за Јужна и Источна Европа. Заедно со „Исцелител“ во натпреварувачката програма ќе се прикажат уште девет филма меѓу кои и словенскиот „Рудар“,...

Со три проекции вечерва завршува 21. Скопје филм фестивал

Со проекциите на филмовите „Самит“, „Диви момчиња“ и „Пеперутки“ вечерва завршува 21-то издание на Скопје филм фестивал. Во рамките на фестивалот публикaта можеше да гледа повеќе од 50 нови филмови, од кои голем број биле дел од големите светски фестивали или го свртеле вниманието на критиката со иновативниот израз и авторски пристап. Покрај тоа имаше и работилници и гостувања на...

Филмот „Исцелител“ по наградите во Бергамо и Софија, на фестивал во Обањ

Филмот „Исцелител“, кој минатата недела освои две значајни награди на два престижни меѓународни филмски фестивали, утре ќе биде дел од  натпреварувачката програма на фестивалот во Обањ, Франција, каде е во конкуренција за награда со девет други филмови. На филмскиот фестивал во Бергамо, Италија минатата недела „Исцелител“ на младиот режисер Ѓорче Ставрески беше избран за најдобар филм во главната натпреварувачка конкуренција,...

Филмот „Исцелител“ на Ѓорче Ставрески награден на фестивалот во Санта Барбара

Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески, ја освои наградата за најдобар филм во меѓународната селекција на фестивалот во Санта Барбара, Калифорнија, една од најзначајните смотри на независен авторски филм во САД. Ова е трета фестивалска награда за „Исцелител“, по признанието од публиката во Солун, и онаа за најдобро сценарио на Фестивалот на медитерански филм во Брисел.

Филмот „Исцелител“ на Ѓорче Ставрески ја освои наградата на солунската публика

Дебитантскиот филм на Ставрески ја освои наградата на публиката „Фишер“ во рамки на популарната програма „Балкански преглед“ на 58-тиот Интернационален филмски фестивал во Солун, кој заврши вечерва со доделување на наградите и проекција на британскиот филм „Забава“ на Сели Потер. Македонско-грчката копродукција на Ставрески ја имаше светската премиера на солунскиот фестивал под интернационалниот наслов „Тајната состојка“ („Secret ingredient“). Сторијата на...

„Тајната состојка“ на Ставрески го зачини филмскиот фестивал во Солун

Ако задачата на филмот како уметност, во духот на најславната парола на париската револуционерна 1968 година, „Да бидеме реални, да го бараме невозмозното!“, е да го најавува духот на новото време, тогаш не треба да му се лутиме за сите тие депресивни и црни слики што ни ги нуди?! И кој ја има формулата на онаа тајна состојка што ветува добар филм и добар фестивал? Веќе...

Фестивал на новиот германски филм во Прилеп

Од 12 до 14 октомври во киното „Мис Стон“ во Прилеп ќе се одржи Фестивал на новиот германски филм, во соорганизација на Центарот за култура „Марко Цепенков“ и на Амбасадата на Германија. Свеченото отворање е в четврток, во 20 часот, а на него ќе присуствуваат и претставници на Амбасадата на Германија. Ќе се прикажува филмот „Чик“, кој е од жанрот...

Французинот Пиер Лом е добитник на наградата за животно дело на „Браќа Манаки“

Францускиот кинематографер од светски глас Пјер Лом е добитникот на наградата Златна камера 300 за животно дело на годинашното 38. издание на меѓународниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Фестивалот ќе се одржи од 23 до 30 септември во Битола, а Лом, иако е во поодминати години, ќе присуствува на фестивалот. - Пиер Лом е легенда на француската и европската...

Завршува Меѓународниот студентски филмски фестивал „Филмоција“ во Охрид

Во Охрид денеска завршува Меѓународниот студентски филмски фестивал „Филмоција“, во организација на Институтот за филм – Филмска академија. Во 11 часот ќе биде прикажан анимираниот филм „Тор и легендата за Валхала“, синхронизиран на македонски јазик. Проекцијата за  љубителите на анимирани филмови ја овозможија „Узенгија дистрибуција“ и Агенција за филм на Република Македонија . Од 12 часот ќе има средба на филмски...

Премиерата на новиот македонски филм „Кога денот немаше име“ на Берлинале

Новиот македoнски филм „Кога денот немаше име“ на Теона Стругар-Митевска, премиерата ќе ја има на престижниот филмски фестивал во Берлин, соопшти продуцентската куќа „Сестри и брат Митевски“. „Кога денот немаше име“ ќе биде претставен во програмата „Панорама специјал“ на Берлинале, на 14 февруари, во 19 часот, во киното „Зоо палас“. Во филмот улогите ги толкуваат актерките Ратка Радмановиќ, Николина Кујача, Ана Костовска и...

Сајберпанк играта „Ghostrunner“ до утре е бесплатна на „Epic Games“

Играта „Ghostrunner“ со сајберпанк тематика, паркур скокање и прекачување каде играте „уличен самурај” што користи надградена катана и кибернетски импланти, е достапна за бесплатно преземање од „Epic Games“ до...