fbpx
Таг: Елизабета Наумовска

таг: Елизабета Наумовска

Утре на пладне ќе се објават резултатите од матурскиот испит, успехот подобар од лани

Утре во средните училишта низ државата ќе бидат објавени прелиминарните резултати од полагањето на државната матура, информираат во Државниот испитен центар. Оттаму велат дека резултатите годинава се подобри од оние од минатата година, иако критериумите годинава беа построги, односно прагот на освоени минимум поени е повисок. „Во вторникот се состанаа членовите на државниот матурски одбор. На предлог на оценувачите беше...

За прв пат во државата ќе се испитува работата на наставниците и на директорите на училиштата

С. Македонија за прв пат ќе учествува во ТАЛИС, меѓународното истражување на ОЕЦД за настава и учење. Во рамки на истражувањето ќе се испитува како работат наставниците и директорите на училиштата во државата, со цел да се подобри квалитетот на нивната работа. Директорката на Државниот испитен центар Елизабета Наумовска, за Мета вели дека државата досега никогаш не била вклучена...

Нема повеќе „копи-пејст“ проектни задачи за матурскиот испит

Учениците што се во завршна година ќе полагаат државна матура во јуни. Во Државниот испитен центар (ДИЦ) информираат дека веќе се при крај со организациските подготовки за испитот на зрелоста. Како што објаснува директорката Елизабета Наумовска, годинава ќе има новини само во однос на изработката на проектната задача, а по останатите предмети полагањето ќе остане исто. „Прашањата се направени, учениците...

Се подготвуваат неколку различни матури за средношколците, ќе се полага и академски тест на знаење

Нова предлог-концепција за државна матура сработила работната група изминатиов период, која сега е на потпис кај министерката за образование и наука Мила Царовска. Клучната промена е во тоа што од идната учебна година, учениците во завршна година ќе имаат различни матури, односно матурата во гимназија нема да иста со онаа во средното стручно образование. - Кај министерката веќе е пратена...

Наумовска: Матурантите препишувале на државната матура

Делови од текстови или цели текстови препишувале матурантите посебно по предметот англиски јазик, а тоа го евидентирале оценувачите на тестовите, рече денеска  Елизабета Наумовска, директорката на Државниот испитен центар. Додека се чекаат официјалните извештаи на оценувачите кои треба да напишат што сè регистрирале, Наумовска рече дека тие нотирале препишани текстови. Инаку вкупниот среден успех кој го постигнале матурантите оваа година...

Матурантите што ќе бидат во изолација ќе полагаат матура во друг испитен рок на крајот на јуни

Учениците во завршна година од средното образование, кои поради болест нема да стасаат да полагаат државна матура на 5 и на 11 јуни, ќе можат тоа да го направат на крајот на јуни, а за точните датуми од Државниот испитен центар (ДИЦ) најавуваат дека ќе информираат дополнително. Елизабета Наумовска, директорката на ДИЦ, институција која го организира полагањето на испитот на...

Наумовска: Мора да се самооцениме за да знаеме каде сме „слаби“ и што да менуваме

Четири илјади третоодделенци во мај ќе полагаат тестови кои ќе ги подготват државните образовни институции, а резултатите треба да покажат кои се грешките во системот што ќе треба во иднина да се поправаат. Ова сега ќе биде пилот-тестирање, а од идната година вакви тестови ќе полагаат учениците во трето, петто и во деветто одделение. Елизабета Наумовска, директорката на Државниот...

Наумовска: Учебната година да почне од 15 септември, а наставниот час да трае 30 минути

Министерството за образование и наука предлага наставниот час во основно образование да трае 30 минути, а во средно образование - 35 минути, вели заменичката-министерка за образование и наука Елизабета Наумовска во интервјуто за Мета во кое ги објаснува новите предлози на ова министерство. Сите овие предлози се веќе во завршна фаза и сега за нив треба да се усогласат...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...