fbpx
Таг: ДПИ

таг: ДПИ

Кривични пријави за шестмина инспектори зашто не пломбирале „диви“ менувачници на Бит пазар

Против шест лица С.Б.(32), Ј.Р.(54), В.М.(47), Б.С.(46),С.С.(61) и Р.Б.(37), државни пазарни инсектори, се поднесени кривични пријави за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“, информира Министерството за внатрешни работи (МВР). „Во текот на март и април лани, преземајќи службени дејствија и вршејќи контрола кај три објекти обележани како менувачници, лоцирани во близина на Бит Пазар, инспекторите не постапиле...

Од денеска не важат замрзнатите цени на дел од основните прехранбени продукти

Владината одлука за замрзнување на цените за дел од основните прехранбени продукти престанува да важи од денеска. Министерот за економија Крешник Бектеши пред два дена изјави дека нема да ја продолжи мерката, со оглед на тоа што инфлацијата во делот на прехранбените производи нагло се намалува. „Нема да продолжи мерката за замрзнување на цените на земјоделските производи, имајќи предвид дека цената...

Казни од 2,6 милиони денари за непочитувачи на замрзнатите цени

Над 600 надзори извршил Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) во текот на измината недела, при што констатирал низа неправилности, но издал и над 110 прекршочни платни налози во вредност од 2,6 милиони денари. Издадените казни биле по законите за трговија, за финансиска дисциплина, за заштита од пушење, за угостителска дејност, за туристичка дејност, за енергетика и други. Од ДПИ информираа дека...

Намалени цените на тестенините и млечните производи, се чека одлука за шеќерот, оризот и за јајцата

Министерот за економија Крешник Бектеши, кој денеска, заедно со премиерот Димитар Ковачевски и директорот на Државниот пазарен инспекторат Горан Трајковски беа во посета на маркети за да видат дали се почитува одлуката за намалување на цените на тестенините и на млечните производи, кажа дека на почетокот на наредната недела ќе се донесат одлуки и за цените на шеќерот, јајцата...

Трговци казнети со вкупно 15.000 евра оти не ја замрзнале цената на лебот

По одлуката на Владата за замрзнување на цената на лебот на 33 денари, Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) претходната недела извршил 300 контроли и издал прекршочни платни налози на трговски објекти во вредност од 960.000 денари, или над 15 илјади евра. Ова на својот профил на Фејсбук го објави директорот на ДПИ, Горан Трајковски. „Пазарниот инспекторат е на терен и интензивно спроведува...

Од 800 до 10.000 евра казна ако не се почитува одлуката за цената на тестенините и на млечните производи

Казните за непочитување на владината одлука за намалување на цените на тестенините и на млечните производи ќе изнесуваат од 800 до 10.000 евра, во зависност од видот и големината на економскиот оператор, соопшти Државниот пазарен инспекторат. Инаку, цената на тестенините ќе се намали за 8-9 денари, односно минимум за 15 отсто, а намалување на цените од најмалку 10 отсто ќе...

Казни од 13.000 евра за кичевската „Евротим ГДС“ поради продажба на токсичен мазут

Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) спроведе постапка на порамнување и издавање на прекршочни платни налози во износ од 10.000 евра за правното лице и 3.000 евра за одговорното лице за компанијата „Евротим ГДС“ од Кичево поради отстапувања на квалитетот на мазутот што бил пуштен во продажба. Истовремено, донесено е решение со кое на правниот субјект му е наредено да ги...

ДПИ изрече забрана за продажба на мазут од страна на фирмата „ЕВРОТИМ ДООЕЛ Кичево“

Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) по добивањето на резултатите од земените дополнителни мостри од складот за мазут во Ресен во сопственост на фирмата „Евротим ГДС ДООЕЛ Кичево“, донел забрана за промет. Според анализите, констатирано е дека параметрите вода и седименти и содржина на пепел, се повисоки од граничните вредности пропишани со стандардот МКС Б.Х2.430. Поради констатираните отстапувања на квалитетот на производот,...

Регулаторите и ДПИ ги анализираат податоците за увоз на штетниот мазут, конечните одлуки утре

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ја информира јавноста дека во тек е подготвителен состанок за состојбата со мазутот, на кој утринава присуствуваат и претставници од Државниот пазарен инспекторат (ДПИ). На состанокот е договорено ДПИ да достави дополнителни документи за да може РКЕ да има целосен пресек на состојбата во однос на мазутот. Во моментов на подготвителниот состанок комесарите...

Владата го разреши директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски

Владата на вчерашната седница го разреши директорот на Државниот пазарен инспекторат (ДПИ), Стојко Пауновски, согласно член 10, став 1 од Законот за Државен пазарен инспекторат според кој Владата го именува и разрешува директорот на ДПИ. Разрешувањето, според објаснување на Владата, е „поради неговото непрофесионално однесување.“ „Оваа консензуално донесена одлука е донесена според Кодексот за етичко однесување за членовите на Владата и...

МВР и ДПИ затвораат кафеани и чајџилници, дел од угостителите не го почитуваат работното време до 21 часот

Министерството за внатрешни работи (МВР) има полни раце работа со угостителските објекти кои не ги почитуваат мерките за ограничување на работното време до 21 часот. Според податоците од билтенот на МВР, само во текот на вчерашната ноќ се регистрирани неколку прекршувања. „На 05.03.2021 во временскиот период од 21.30 до 23.20 часот од полициски службеници од СВР Скопје во содејство со...

Новогодишната ноќ помина мирно, граѓаните ги почитувале мерките за заштита од ковид-19

Дочекот на 2021 година во земјава поминал мирно, покажуваат извештаите на здравствените власти и на МВР. Во Ургентниот хируршки центар за време на новогодишната ноќ извршени се десетина прегледи и приеми, споредбено со 30, 40 колку што имало во изминатите години, информираат од Министерството за здравство. Десетина прегледи и приеми се изведени и на Клиниката за токсикологија, исто така многу...

Инспекцијата синоќа изврши 742 контроли, затворен е објект во Гостивар

Од вчера вечер инспекциските служби почна да постапуваат според новите, поголеми овластувања, прецизирани во последните измени во Законот за заштита на здравјето на населението од заразни болести. Така, Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) во повеќе градови изврши 48 надзори и 742 контроли во угостителски објекти, казина и обложувалници, согласно Законот за угостителска дејност, Законот за заштита од пушењето и Здравствените...

Изминатиов викенд инспекторите изрекле 27 кривични и 8 прекршочни пријави за угостители

Во изминатите три дена од продолжениот викенд, од страна на Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) извршени се вкупно 1.366 контроли и 104 надзори во угостителски објекти согласно Законот за угостителска дејност, Законот за заштита од пушењето, здравствените протоколи, Законот за угостителска дејност, Уредбата со законска сила за примена на Законот за трговија и Законот за заштита на потрошувачи, информираат од...

Инспекторите по вчерашните контроли со 12 кривични пријави и четири прекршочни постапки против угостители

Во текот на вчерашниот ден Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) во повеќе градови во државaта извршил вкупно 36 надзори и 488 контроли во угостителски објекти согласно Законот за угостителска дејност, Законот за заштита од пушењето и здравствените протоколи (дозволено растојание, распоред и број на маси, итн) за отворање и работа на угостителски објекти. Притоа, во дел од угостителските објекти се утврдени...

Угостителски објекти во Скопје и Битола ќе добијат кривични пријави поради непочитување на здравствените протоколи

Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) вчера во повеќе градови во државата извршил вкупно 524 контроли и 26 надзори во угостителски објекти, информираат од кабинетот на заменик претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата, одржлив развој и човечки ресурси Контролите биле вршени по основ на придржување на објектите на пропишаните здравствени протоколи и пропишаното работно време. „При тоа, утврдени се неправилности во...

ДПИ вчера спроведе над 100 контроли во угостителски објекти, приведено одговорно лице за непочитување на здравствените протоколи 

Денеска, половина час после полноќ, полициски службеници го приведоа лицето М.Д. (41) од Скопје, поради постоење основано сомнение дека, како одговорно лице, управител на ланч бар „Мош“ во Скопје, сторил кривично дело – непостапување според здравствени прописи за време на епидемија, што е казниво по член 206, став 2 од Кривичниот законик. Како што соопштија од Владата, лицето М.Д....

Инспектори „ќе влегуваат“ на онлајн часови за да следат како работат наставниците

Со почетокот на новата учебна година, државните просветни инспектори ќе имаат ингеренции без најава да се приклучуваат на онлајн часовите со цел да ја следат работата на наставниците. Како што учениците ќе имаат кориснички имиња и лозинки, така ќе имаат и инспекторите, со што ќе имаат пристап до националната онлајн платформа (која е во фаза на изработка), на која...

Немаше кој да ги брани вакцините на антиваксерската конференција помогната од Владата

Антиваксерите, односно родителите кои се залагаат за правото на избор при медицинска интервенција, во два дена викендов одржаа конференција на тема „Вакцините во 21 век – предизвици со кои се соочуваме“. На настанот присуствуваа домашни странски доктори и правници, а она што не може да се заобиколи е фактот дека Здружението „Од нас за нас“, кое беше организатор на...

СДСМ: Да престанат акциите на затворање на објекти во Битола

„Граѓаните викендов беа сведоци на масовни акциски контроли на инспектори од УЈП и на Државниот пазарен инспекторат во повеќе кафулиња и угостителски објекти, изведени со помош на специјални полициски сили. Бараме надлежните органи веднаш да престанат со бруталните акции на затворања објекти, што викендов се случи и во Битола“, реагираше денеска СДСМ. - Инспекторите влегуваа во кафулињата, со, до заби,...

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...