fbpx
Таг: Договорот од Преспа

таг: Договорот од Преспа

Во личните карти кај Македонците и кај Албанците нема различно државјанство

Во новите лични карти кои го содржат уставното име Северна Македонија, државјанството и за Македонците и за Албанците е „македонско/граѓанин на Северна Македонија“. Во новите лични карти на Албанците никаде не стои етничката припадност, односно националноста. Таков предлог постоел, но тој не бил усвоен. Очигледно е дека објавата намерно споделува лажни и манипулативни информации, со цел да побуди меѓуетничка...

Не е вистина дека кодот MKD премолчено е заменет со NMK

Кодовите на нашата држава се MK и MKD и тие кодови се употребуваат секаде, па и во личните документи и не се сменети премолчено. Единствениот исклучок се регистарските таблички на возилата каде што се користи кодот NMK, но и тоа не е одлучено премолчено, туку е транспарентно објавено со Договорот од Преспа, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го...

Не е вистина дека патните исправи на Република Северна Македонија нема да важат ако го содржат новото име

Преспанскиот договор уредува кодот за нашата земја на регистарските таблички на возилата да биде НМ или НМК. За сите други намени, кодот на земјата останува да биде МК и МКД, како што е официјално определено од Меѓународната организација на стандардизација (ИСО). Затоа, патните исправи кои содржат Северна Македонија и код МКД се валидни и нема никаков проблем со нивното...

Кратенката МКД останува на личните документи, НМК е само за регистарски таблички

Според Договорот од Преспа кодот за земјата на регистарските таблички на возилата ќе биде НМ или НМК. За сите други намени, кодот на земјата останува да биде МК и МКД, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Објави на социјалните мрежи невистинито тврдат дека личните документи кои се издадени со новото име Северна Македонија нема да важат затоа...

Контраспин: Жалењето на Ковачевски е задоцнето и бескорисно, зијанот е голем

Изјавата на Ковачевски дека „мора да се биде реален“ и „тоа е процес кој мора сите заедно да го изодиме“ е спин. Министрите на СДСМ во техничката влада не го предложиле и не го изгласале ова со бесплатните возачки поради висока свест и затоа што „патот треба да го изодиме заеднички“, туку поради претстојните избори, но и уште повеќе,...

Контраспин: Несериозностa во примената на договорот од Нивице нема да се избрише со промена на законите

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ спинуваат кога велат дека со промена на два-три закона ќе се решеле проблемите и маките на граѓаните со вадење на нови документи. Таквиот предлог е само покривање на пропустите што се направени досега, посебно на СДСМ, а обврската за нови документи останува, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Најпрво ВМРО-ДПМНЕ, а денеска и СДСМ комуницираат со...

Преспанскиот договор погрешно се толкува, личните документи треба да се сменат до февруари 2024 година

Граѓаните, согласно Договорот од Преспа, треба да ги сменат личните документи со новото име на државата до февруари 2024 година. Владата не го измислила овој датум, како што се наведува во објавата, туку тој произлегува до Договорот кој го потпишаа Северна Македонија и Грција. Покрај пасошот, граѓаните треба да ги сменат и личните карти и возачките дозволи, бидејќи тие...

ДВ: Преспанскиот договор е новата реалност и за ВМРО-ДПМНЕ тоа е завршена работа?

Во изјава за Дојче веле, повеќе партиски функционери навестуваат дека новите градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ ќе го почитуваат Преспанскиот договор со кој уставното име на земјата се промени во Република Северна Македонија. Како што објави Дојче веле во текст со наслов „Дали ВМРО-ДПМНЕ на мала врата го 'проголта' Преспанскиот договор?“, двајца функционери на опозициската партија посочиле дека за ВМРО-ДПМНЕ Преспанскиот договор...

Вистиномер: Придобивките и компромисите во Преспанскиот договор – грчки поглед (IV дел)

Како на дилемите околу Преспанскиот договор се гледа од другата, грчката, страна? Еве што пишуваше на овие теми весникот „Катимерини“ (февруари 2019), систематизирани како „најчесто поставуваните прашања“ во врска со Преспанскиот договор и нивните одговори, пренесува „Вистиномер“.   ДАЛИ РУСИЈА МОЖЕ ДА ГО ОСПОРИ ДОГОВОРОТ СО ВЕТО ВО СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ НА ОН? Според одредбите од Договорот, од Советот за безбедност и од генералниот...

Вистиномер: Економските придобивки за Северна Македонија од Преспанскиот договор (III дел)

Придобивките кои ги добивме со потпишувањето на Преспанскиот договор на економски план, можеме да ги поделиме на такви кои ги подигнуваат потенцијалите во самата земја, потоа на такви кои се дел од регионалниот развој и, секако, такви кои доаѓаат со фактот дека влегуваме во две големи асоцијации на држави како НАТО и ЕУ, односно даваат можност да бидеме во...

Вистиномер: Две години подоцна – Преспанскиот договор и македонскиот идентитет (II дел)

Како и колку е заштитен македонскиот идентитет во Преспанскиот договор и можно ли е негово поништување во Обединетите нации, или, пак, од некоја идна власт во земјава?, пишува Вистиномер во својата нова анализа. ШТО ПРЕДВИДУВА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА Лидерот на СДСМ и во тоа време преимер, Зоран Заев, образложувајќи ги четирите амандмани пред собраниската Комисија за уставни прашања (07.11.2018), кажа дека со...

Вистиномер: Две години подоцна – Политичките придобивки за Северна Македонија од Преспанскиот договор (I дел)

Зад и над сите сомнежи и евентуални релативизирања на Преспанскиот договор, тој е недвојбено признат од практично целата светска заедница и посочуван како пример кој треба да се следи од земјите кои имаат проблеми со соседите. Никому, засега, не му успева да го повтори тој чекор, иако меѓусоседски проблеми има многу, пишува Вистиномер.мк во својата нова анализа. Две години од...

Јелинчич со невистина: Во договорите со Атина и Софија нема откажување од идентитетот!

Словенечкиот политичар и пратеник, Змаго Јелинчич - Племенити, даде изјава поврзана со состојбите во Република Северна Македонија, во која се содржат и невистинити тврдења - дека со Договорот од Преспа, Заев се откажал од сè македонско, а со потписот на Договорот за добрососедство со Бугарија се откажал од идентитетот и историјата на македонскиот народ, како и дека со усвојувањето...

Сервер: По Преспанскиот договор, останаа два проблеми на Балканот

Имаше три безбедносни проблеми на Балканот, а сега, по решението на спорот за името на Македонија, останати се само два: Нормализацијата на односите меѓу Косово и Србија и средување на дисфункционалното владеење во Босна и Херцеговина, сметаа Даниел Сервер од Школата за напредни меѓународни студии на американскиот универзитет „Џонс Хопкинс“. Тој беше еден од говорниците на вчерашната дебата „Западен Балкан:...

Ципрас ја отфрли можноста за предвремени парламентарни избори

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за грчката телевизија „Антена“ порача дека нема да има предвремени парламентарни избори во Грција, односно ќе бидат одржани според планот, во октомври, пренесе „АНА-МПА“. Ципрас изрази оптимизам дека неговата левичарска коалиција СИРИЗА ќе победи на претстојните избори за Европскиот парламент закажани за 26 мај. – Целта на СИРИЗА и на формираната прогресивна алијанса е да...

Ципрас: Лажните вести ескалираа со спроведувањето на Договорот од Преспа

На прес конференцијата во Скопје, освен за градењето мостови и придобивките од приближувањето на двете земји, грчкиот премиер Алексис Ципрас, зборуваше и за проблемот со лажните вести околу Договорот од Преспа, Според Ципрас „во изминативе месеци на спроведување на договорот стана забележлив проблемот со лажните вести“. - Во изминатите месеци додека бевме многу конструктивни во градењето односи, се занимававме со лажните...

Владата одлучи да ја отстрани оградата, новиот Клинички ќе се гради во Ѓорче Петров

На својата вчерашна 118-та седница, Владата ја одредила најповолната локација за новиот Клинички центар, а тоа е месноста Веле Поле во Ѓорче Петров, а донела и одлука да ја отстрани железната ограда околу владиното седиште. Исто така е донесена одлука да се отворат амбасада во Атина и генерален конзулат во Солун. Владиниот кабинет го прифатил извештајот на работната група во...

Јункер, Могерини и Хан го поздравија ратификувањето на Преспанскиот договор

Со заедничка изјава, претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за заедничка надворешна политика Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан ја поздравија ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот парламент. „Со радост го поздравуваме најновиот клучен чекор во ратификацијата на Преспанскиот договор, со денешното гласање во грчкиот парламент. Од самиот почеток Европската Унија силно го поддржуваше историскиот договор...

Во Солун се делат „некролози“ за Македонија

Малубројни противници на Договорот од Преспа денеска во Солун, пред Министерството за Македонија и Тракија, на минувачите им делеа „некролози“ со името „Македонија“, изразувајќи го на тој начин својот протест против, како што велат „предавството кон грчка Македонија“. „Денеска ја погребуваме Македонија“ стои во текстот, а како потписници се „Мајка Грција, децата Македонки и Македонци“. Во 14.30 часот денеска грчкиот парламент...

Грчкиот парламент во жешка атмосфера попладнево гласа за договорот за името

Иако во грчкиот парламент требаше да се гласа ноќеска за ратификација на Преспанскиот договор, постапката се развлече поради огромниот број пријавени пратеници за збор, поради што најверојатно за ратификацијата ќе се гласа денеска околу 14.30 часот по локално време. Сè уште е неизвесно каков ќе биде исходот, оти последните анкети во Грција покажуваат сериозна предност на опозициската Нова Демократија, која...

Крајната десница на европските национални терени – кон и во власта

Анализа за Порталб.мк на Малинка Ристевска Јорданова, Институт за европска политика   Предизборните прогнози за Европскиот парламент не се изненадување ако се земат предвид трендовите од националните избори во европските земји. Трендот...