fbpx
Таг: добитници

таг: добитници

Активисти за човекови права од Украина, Белорусија и Русија добитници на Нобеловата награда за мир

Нобеловата награда за мир за 2022 година им е доделена на белорускиот активист за човекови права Алес Бјалијацки, украинската организација за човекови права Центар за граѓански слободи и руската организација за човекови права „Меморијал“, соопшти денеска Нобеловиот комитет, пренесува весникот „Гардијан“. Активистот Бјалијацки во моментов се наоѓа во затвор поради политички мотивирани обвиненија за затајување на данок, а Нобеловиот комитет...

Тројца научници се добитници на овогодишната Нобелова награда за физика

Научниците Сјукуро Манабе (Јапонија/САД), Клаус Хаселман (Германија) и Џорџо Паризи (Италија) се тројцата добитници на овогодишната Нобелова награда за физика, соопшти Нобеловиот комитет. „Нобеловата награда за физика за 2021 година беше доделена за 'извонредниот придонес во нашето разбирање на сложените системи', со една половина доделена на Сјукуро Манабе и Клаус Хаселман за физичкото моделирање на климата на Земјината топка, квантифицирање...

Пендаровски за прв пат го додели признанието „Успешни млади“ на 8 добитници

Претседателот Стево Пендаровски денеска за прв пат го додели признанието „Успешни млади“ на 8 добитници, во рамки на проектот инициран за поттикнување на научната, истражувачката и креативна работа на младите луѓе од земјава. Во своето обраќање тој изрази уверување дека преку оваа иницијатива ќе се придонесе кон вреднување на трудот и знаењето на младите, зголемувајќи ја мотивацијата за нови достигнувања...

НМСМ ги објави добитниците на Наградата за младинско учество

Националниот младински совет на Македонија ги објави добитниците на Наградата за младинско учество, која ја доделува во рамки на проектот на УСАИД за граѓанско учество. Ивана Балабанова и Сибел Бајрам се добитнички на наградата во индивидуалната категорија. Во категоријата за младински организации добитници се организациите Флуктус и My Life. Додека пак, 3D Print Medical Equipment и SHARE – Speak Honestly...

Кои компании се најголеми добитници, а кои најголеми губитници на Македонската берза?

Од вкупно 101 компанија што котираат на Македонската берза заклучно со септември, годинава добивка оствариле 72, а загуба 29 компании. Овие 72 компании оствариле вкупна добивка од 213 милиони евра, што е зголемување во однос на истиот период минатата година кога добивка оствариле 75 компании, но таа изнесувала 151 милион евра. Загубата на 29-те компании во првите девет месеци од...

Свечено врачени наградите „13 Ноември“ за 2017 година

Синоќа, во Македонската опера и балет, се одржа свеченоста по повод одбележување на 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје, на која градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, на годинешните добитници им ги врачи наградите „13 Ноември“ за 2017 година. - Денеска одбележуваме 73 години од ослободувањето на градот од фашистичките окупатори, победа којашто со пожртвувана борба ја извојуваа...

Денеска во Собранието ќе биде доделена државната награда „Св. Климент Охридски“

Денеска напладне во Собранието на Република Македонија ќе биде доделена државната награда „Свети Климент Охридски“ за 2016 година. Наградата е највисоко признание за долгогодишни остварувања и придонес во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, заштитата и на унапредувањето на човековата околина и социјалната дејност од јавен интерес. Наградата, во областа на воспитанието и образованието, годинава ќе му биде доделена...

„Дипан“, добитник на „Златна палма“ на Кански филмски фестивал

Филмот „Дипан“ на францускиот режисер Жак Одијар е добитник на „Златната палма“ на годинашниот Меѓународен филмски фестивал во Кан. Филмот говори за тројца граѓани на Шри Ланка, кои се преправаат дека се семејство за да избегаат од земјата зафатена со војна и да се преселат во Франција. Втората награда, жирито предводено од Итан и Џоел Коен, ја додели на драмата за...

МИМ го објави конкурсот за новинарските награди „Никола Младенов 2022“

Македонскиот институт за медиуми го објави конкурсот за новинарските награди „Никола Младенов 2022“ во кој ќе бидат доделени три годишни награди во категориите најдобра истражувачка сторија, најиновативен новинарски производ...