fbpx
Таг: Бардил Јашари

таг: Бардил Јашари

Грковска-Јашари: Граѓанскиот сектор има суштинска улога во дигиталната трансформација на општеството

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска имаше средба со претставници од Фондацијата „Метаморфозис“, предводени од извршниот директор Бардил Јашари, со кого разговараа за важноста на процесот на дигитална трансформација на општеството, информираат од владината прес-служба. Вицепремиерката Грковска ја изрази важноста на вклученоста на граѓанскиот сектор во сите општествени процеси, вклучително и во делот на дигиталната трансформација...

Вештачката интелигенција и човековите права на интернет: Актуелна состојба, перспективи и ризици

Извршниот директор на Фондација Метаморфозис, Бардил Јашари, беше дел од панел дискусијата „Вештачката интелигенција и човековите права на интернет: состојба, ризици и предизвици“. Оваа панел-дискусија беше организирана од Фондација Метаморфозис во рамки на Регионалната конференција за слобода на интернет на АБА РОЛИ која се одржува во периодот од 5 до 7 септмври во Охрид и обединува повеќе од 60...

Граѓанското општество е од суштинско значење за напредно општество со помалку проблеми (ВИДЕО)

Само активно и упорно граѓанско општество е најдобриот коректор на погрешните и лошите политики за напредокот на државата. Затоа граѓанското општество треба да работи што е можно повеќе за да ги држи институциите одговорни и отчетни пред граѓаните. Ова се главните заклучоци што произлегоа од активностите на проектот на УСАИД за граѓанско учество во Северна Македонија. Во рамките на одбележувањето...

Јашари: Изворот на кампањата на евроскептицизам во земјава е Москва

Меѓу кампањите со лажни вести е таа што има за цел да го зголеми скептицизмот кај граѓаните во однос на Европската Унија, изјави директорот на Фондацијата „Метаморфозис“, Бардиљ Јашари во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21, во која се зборуваше за тоа како лажните вести ја поткопуваат демократијата, пишува „Порталб“. „Во Македонија поддршката за ЕУ во 2007 година била над 90...

Kонференцијата за справување со дезинформациите во земјава на 31 мај ќе ја отвори претседателот Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ќе ја отвори конференцијата „Справување со дезинформации во Република Северна Македонија“, која што Фондацијата Метаморфозис ја организира во хотелот „Панорамика“ на 31 мај, со почеток од 12 часот. Настанот има за цел градење на мулти-секторски пристап за решавање на овој важен проблем преку заеднички ангажман на државните институции, независните медиуми, граѓанските организации, академската заедница и приватниот...

Меѓународен ден на слободата на медиумите: Неказнивоста вознемирувачка и на македонско и меѓународно ниво

Неказнувањето за заканите и убиствата на новинари останува постојана грижа ширум светот, како пречка за обезбедување безбедност на новинарите и има застрашувачки придонес во авто-цензурата. Неказнувањето е проблем и кај нас. Ситуацијата со реформите во медиумскиот сектор остана непроменета во текот на 2021 година,  споредено со претходните години, освен во областа на законодавството, каде што има позитивен исчекор, но...

Лекции од Естонија: Од сиромашна посткомунистичка држава до дигитален рај

Естонија е земја која докажува дека дигитализацијата го подобрува квалитетот на животот на нејзините граѓани. Илјадници услуги, главно административни, Естонците ги вршат со неколку кликови од дома, а пак чекањето ред пред шалтерите е дел од некоја далечна историја, пишува Порталб.мк. Оваа балтичка земја со 1,3 милиони жители, во последните 25 години го замени својот постсоветски идентитет со оној на...

Интервју на Бардил Јашари за Академик.мк: Не треба да се плашиме и да создаваме отпор кон дигитализацијата

Директорот на Фондацијата Метаморфозис, Бардил Јашари во интервју за Академик.мк говори за заштитата на личните податоци и приватноста на интернет. Со дозвола на редакцијата на Академик.мк, интервјуто го пренесуваме во целост:   „Метаморфозис“ е невладина организација која веќе 15 години, меѓу другото, работи на заштита на човековите права на интернет и описменување на граѓаните за нивните права на интернет. Кои се Вашите...

ДЕБАТА: Дигитализацијата ќе донесе придобивки за граѓаните, но бара дополнителен напор и средства

Дигитализацијата би донела огромна предност и за граѓаните и за транспарентноста и отчетноста на локалните власти, но за да се достигне потребното ниво ќе бидат потребни многу напори и пари. Во меѓувреме, треба да се продолжи со работа на процесот на „дигитализирање“ на општините под контрола на некаков „центар“, оти самостојните обиди не донесуваат многу корист. Ова се дел од...

Конференција „GOT_DATA“: Дискусија за довербата во институциите што ги контролираат личните податоци

Во Приштина денеска започна меѓународната конференција „GOT_DATA“ организирана од организацијата „Опен дата Косово“ (ODK), на тема прифаќање на дигиталната трансформација во регионот, под насловот „Дигиталната агенда, заштита на податоци и доброто управување“. Конференцијата се одвива во хибриден формат, преку физички собир во салата „Вендум“ и преку интернет. Настанот започна со панел дискусија модерирана од извршната директорка на Опен дата Косово,...

Отворена 17-тата конференција е-општество.мк: Дигитализацијата да биде цел на општеството

Денеска започна меѓународната конференција е-општество.мк, која што годинава се одржува по 17-ти пат и ја третира темата „Демократијата во дигиталната ера: предизвици и можности“. На отворањето на е-општество.мк, свое обраќање имаа извршниот директор на Фондацијата Метаморфозис, Бардил Јашари, заменик-шефот на Делегацијата на ЕУ во земјава Џулијан Васало, министерот за информатичко општество и администрација Јетон Шаќири, претставникот на канцеларијата на УСАИД...

Онлајн настан на ИЦЕДА: Дигитализирани услуги од државата значат подобар живот за граѓаните и поволна деловна клима за бизнисите

Дигитализацијата е клучна компонента во борбата против корупцијата во општеството, бидејќи го елиминира човечкиот фактор и го намалува ризикот од корупција, истакна заменик министерот во Министерството за информатичко општество и администрација, Александар Бајдевски на онлајн настанот „Дијалози за Дигитална агенда: Презентација на Извештај за тековната состојба и патоказ за унапредување на Дигиталната агенда во Северна Македонија“ кој се одржа...

Порталб: Борбата против корупцијата не се води со изјави, потребен е конкретен ангажман и активности

Политичката волја и изјави немаат смисла ако нема конкретни активности. Без намалување на корупцијата и борба против неа, нема да има развој. Исто така, кризата поради пандемијата не треба и не може да се земе како изговор за бавната и неефикасна борба против корупцијата. Ова е мислењето на експертите за прашања поврзани со корупцијата во Македонија, во врска со последниот...

Пандемијата со ковид-19 покажа колку е важно услугите од институциите да се добиваат онлајн

Пандемијата со ковид-19 уште повеќе ја потенцираше важноста и потребата од дигатилизација на институционалните услуги, нивно поедноставување, како и описменување на граѓаните за онлајн користење на тие услуги, наместо традиционално чекање на шалтери. Ова е генералниот заклучок на настанот Регионални дијалози за Дигиталната агенда“, настан во рамки на проектот, „Зголемување на граѓанското учество во Дигиталната агенда – ИЦЕДА. Миша Бојовиќ од...

Директорот на Фондацијата Метаморфозис, Бардил Јашари ја претставува Македонија на Форумот за мир во Базел

Започна 5-тото издание на Форумот за мир што се одржува во Базел, Швајцарија. На овој форум каде што учествуваат познати политички личности, активисти на организации, академски експерти, бизнисмени од целиот свет, се дискутира за ефектите на пандемијата на коронавирусот врз нашите животи, известува Порталб.мк. На Форумот кој се одржува онлајн и ќе трае три дена се дискутира за тоа кои се...

МИОА и Фондацијата Метаморфозис ја промовираа онлајн платформата за отворено владино партнерство ovp.gov.mk

Министерство за информатичко општество и администрација МИОА во соработка со Фондацијата Метаморфозис, во рамките на проектот за граѓанско учество поддржан од УСАИД, ја развија онлајн платформата односно веб-порталот за отворено владино партнерство ovp.gov.mk. „Порталот за отворено владино партнерство (ОВП) има за цел да послужи како платформа за интеракција и размена на информациите во четири сегменти и тоа консултации за подготовка...

„е-Општество.мк“: Потребна е дигитална зрелост за да се постигне дигитална трансформација на општеството

Шеснаесеттото издание на меѓународната конференција „е-Општество.мк“ на тема „Вклученост и ефективност-доброто владеење и интернетот“ започна денеска и за прв пат поради ковид-19 пандемијата се организира целосно онлајн. Настанот е во организација на Фондацијата за Интернет и општество „Метаморфозис“, а нејзиниот извршен директор Бардил Јашари во воведното излагање на почетната сесија се задржа на последиците што ги донесе ковид-19 врз...

Јашари: Има скромен напредок во исполнувањето на политичките критериуми за влез во ЕУ, но и натаму недостигаат реформи

Ако треба да се даде општа оценка или пресек на ситуацијата за демократските институции, владеење на правото, борбата со корупција, слободата на говор и медиумите во Р.С.Македонија за периодот кој беше предмет на нашето истражување во рамки на овој проект, општата оценка би била дека сме во скромна позитива во однос на претходниот период, ова го истакна извршниот директор...

Фејсбук во партнерство со Метаморфозис и Вистиномер започна програма за проверка на факти во Северна Македонија

Денеска Фејсбук објави дека заедно со Фондацијата Метаморфозис и Вистиномер ќе започне со работа на програма за проверка на факти од трети страни во Северна Македонија. Покрај во земјава, Фејсбук започнува со работа на оваа програма и во други земји од регионот: Босна и Херцеговина, Црна Гора и Србија, додека веќе постоечката програма во Хрватска ќе биде проширена. Како дел од борбата против дезинформациите на...

Конституиран Советот за координација и следење на Отвореното владино партнерство

Преку видео-седница беше конституиран Советот за координација и следење на процесот на Отворено владино партнерство (ОВП на Република Северна Македонија) и Националниот Акциски план за ОВП 2018-2020. На он-лајн средбата учествуваа 36 претставници од институциите, граѓанските организации, меѓународните организации, меѓу кои членовите на Советот. Отворено владино партнерство е доброволна меѓународна иницијатива која цели кон обезбедување конкретни заложби од страна на...

Безбедноста на Интернет зависи од нас, заштитете ги вашите лични податоци

Интернетот ни дава брз пристап до информации од секој агол на светот, ни овозможува да останеме информирани за глобалните настани, обезбедувајќи подобро разбирање на светот и поврзувајќи нѐ на...