fbpx
Таг: барања

таг: барања

Од 1 јануари цената на струјата да поскапи за 27%, бараат енергетските компании

Ако се прифатат барањата на енергетските компании, тогаш цената на струјата од 1 јануари ќе треба да се зголеми за 27 отсто. Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) ги доби барањата за определување на нови тарифи на АД МЕПСО Скопје, Електродистрибуција ДООЕЛ Скопје и МЕМО ДООЕЛ Скопје. Станува збор за три од пет елементи што ја сочинуваат крајната цена и...

Протест во Скопје: роднините на загинатите од тетовската модуларна болница бараат правда

Граѓани и членови на семејствата на загинатите во пожарот во модуларната болница во Тетово што се случи пред две години денеска протестираа во Скопје. Со транспаренти во рацете, денеска побараа правда за случајот, во кој животот го загубија 14 лица на 8 септември 2021 година. Роднините бараат да се разрешат петмина обвинители, но и бараат судска разрешница и казни за...

Протест во Тетово: 14 жртви, нула дена затвор за пожарот во модуларната болница

„Денеска цела земја слави, а ние се собравме да им оддадеме спомен на членовите на нашите семејства кои беа изгорени пред две години овде во модуларната болница“, со овие зборови денеска започна протестот што го иницираа роднините на 14-те загинати лица во пожарот во тетовската модуларна болница што се случи пред две години. „Корупцијата убива! Сите политичари зборуваат за интеграција...

Матура да се полага на 3 јуни наместо на 27 мај, бара Средношколскиот сојуз

Полагањето на првиот екстерен испит да се одржи на 3 јуни наместо на 27 мај, бараат претставниците на Сојузот на средношколци. Оттаму сметаат дека оваа промена треба да се однесува само на првиот екстерен испит, односно сите останати испити да си останат во веќе предвидените датуми. Денеска се одржала седница на Генералното собрание на Сојузот, на кое биле усвоени...

Надлежните поскоро да ни кажат што да учиме за матурата, бараат средношколците

Организацијата за дијалог и афирмација на средношколците и студентите (ОДАС) најави дека ќе организира предупредувачки протест в петок, во 12.30 часот пред Министерството за образование и наука (МОН). Тие бараат од надлежните поскоро да решат и да кажат што треба матурантите да учат за претстојниот матурски испит, бидејќи времето за учење и подготовка се скусува. „Ќе побараме брзо изнаоѓање на...

Самохраните мајки и еднородителските семејства на протест: „Не сакаме сожалување, сакаме права“

Дефинирање на термините „самохран родител“ и „еднородителско семејство“ во соодветните закони на соодветно инклузивен начин, решавање на станбеното прашање и квалитетно вработување на самохраните родители, како и зголемување на учеството на жените-самохрани мајки во општеството преку квоти, се дел од барањата кои беа упатени на првиот протестен марш во историјата на Северна Македонија посветен на самохраните родители. Во организација на...

Јавна расправа за измените на Законот за урбанистичко планирање бараат 35 организации

Министерството за транспорт и врски да организира јавна расправа за предложените измени и дополнувања на Законот за урбанистичко планирање, бидејќи дел од предложеното може да предизвика долгорочни штетни последици врз природата и животната средина. Ова е барањето на 35 невладини организации, граѓански иницијативи, академски и научни институции од земјава, кое е испратено во дописот до надлежното министерство. Повикувајќи се на...

Дијабетичарите бараат хронично болните да се ослободат од работни и училиштни обрвски

Сојузот на здруженија на дијабетичари денеска побара од Владата и Министерството за здравство да ги ослободат од работни и училиштни обврски сите лица кои се хронично болни, посебно лицата со тип 1 и тип 2 дијабетес, заради загрижувачката состојба со ковид во земјата. Како што стои во нивното барање со надлежните, се надеваат дека ќе бидат прифатено како итно...

Студентите на УКИМ упатија „новогодишни“ барања до институциите

На еден ден пред крајот на 2021 година, Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (УСС УКИМ) упати неколку барања до државните институции и локалните власти. Освен новогодишни честитки, на своите адреси Владата, Град Скопје, Министерствата за здравство, за образование и наука и за транспорт и врски, како и Државниот студентски дом „Скопје“, добија и...

„НаТочак“ бара: Ако нема вело-патека, брзината на возилата да се ограничи на 30 км на час

Граѓанската иницијатива „НаТочак“ во пресрет на одржувањето на локалните избори ги потсетува кандидатите за градоначалници низ земјава на нивното барање за воведување на „Зона 30“. Оваа мерка би значела ограничување на брзината на движење на возилата на 30 километри на час на сите улици каде што нема велосипедски и пешачки патеки. Од „НаТочак“ реагираат дека безбедноста на сите учесници треба...

МЗ: Две нови комисии за туѓа нега за првпат формирани за Прилеп, Гевгелија и oколните општини

Министерството за здравство ја информира јавноста дека за првпат формирани се две нови Комисии за туѓа нега (Комисија за издавање на конзилијарно мислење за корисниците на правото за надоместок за помош и нега од друго лице и надоместок за попреченост), за граѓаните на Прилеп, Гевгелија и околните општини. „Покрај постоечките комисии, во државата, новоформираните ќе одговорат на потребите на пациентите...

Град Скопје одби да расправа за трите предлози на „МојГрад“ кои скопјани ги оцениле за важни

Советот на Град Скопје вчера одбил да ги стави на дневен ред на 72-та седница трите најгласани предлози на платформата „МојГрад“, реагираат од Иницијативата „Зелен Хуман Град“. Во нивното соопштение се вели дека советниците од владејачката коалиција ги отфрлиле барањата, а советниците од ВМРО-ДПМНЕ биле воздржани. Инаку предлозите предвидуваат да се доделат субвенции за стерилизација на миленици, да се подобри...

ССМ бара ковид-19 да биде професионално заболување и да се исплаќа 100 отсто од платата при заболување

фото: ССМ
На Светскиот ден за безбедност и здравје при работа, 28 април, Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) побара ковид-19 да се признае како професионално заболување за сите работници. На вработените, пак, кои отсуствуваат од работа поради заболување со ковид-19, да им бидат исплатени 100 проценти од законската основица на плата. „Последиците од пандемијата можат да бидат катастрофални. Апелираме на брзо...

Протест на угостителско-туристичките работници, под мотото: „Ќе можете ли?“ се бара еднократна финансиска помош

протест на ТУК
Денеска напладне пред Министерството за финансии започна протестот на членови на Туристичко-угостителската комора (ТУК), претставници на угостителски објекти, ноќни клубови, ресторани за свадби, игротеки, туристички агенции, туристички водичи и превозници, кои бараат континуирана финансиска поддршка за спас на дејностите. Под мотото „Ќе можете ли“, тие ги повикуваа надлежните институции итно да ја обезбедат бараната финансиска поддршка, соопштија од Сојузот...

Протест на организаторите на настани, бараат од Владата покрај за платите да им помогне и за загубите

Асоцијација на ивент индустрија фото: ИВАП
Организаторите на настани денеска започнаа со протести пред Владата, кои, како што претходно беше најавено од Асоцијација на компании од индустријата за организации на настани (ИВАП), ќе се одржуваат секој ден, сè додека Владата не им понуди соодветна помош во ситуацијата во која се наоѓаат како последица од пандемијата на ковид-19. Ангажираните во ИВАП бараат од Владата поддршка и...

Протест против “монтираните случаи”, демонстрантите од пред влада побараа европска правда за осудените

Од паркот во населбата Чаир до владиното седиште, денеска се протестираше против досудените пресуди за случајот „Монструм“ и за другите "монтирани случаи" досудени од македонското правосудство. За разлика од нередите на претходните протести, денешниот настан помина мирно, а полициските службеници им дозволија на демонстрантите да протестираат пред владината зграда. Пред владата, помеѓу другите соговорници, се обрати и Бедри Ајдари, роднина...

ССКМ бара формирање на посебен фонд за заздравување на женското претприемништво во услови на пандемија

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССКМ), Здружението на бизнис жени и Федерацијата на фармери покренуваат иницијатива за формирање на посебен фонд за финансиска поддршка на женското претприемништво, со барање да се изготват родово поделени статистики за проблемите од кризата и да се креираат мерки за заздравување на женското претприемништво. На жените им е потребна поголема поддршка преку пристапот...

Матурантите го прифатија предлогот на Владата на државната матура да се полагаат два екстерни и два интерни испити

Сојузот на средношколци го прифати решението за државната матура за кое разговараa на средбата со премиерот Зоран Заев, пратеничката Зајкова и советникот на премиерот Тасев, а кое подразбира да се полагаат два екстерни и два интерни испити, односно третиот екстерен испит да се организира интерно, соопштија денеска од Сојузот, откако претходно беше најавено дека викендов ќе ја донесат одлуката. Овој...

Угостителите бараат протоколи за работа и итно донесување на петтиот пакет мерки за помош

Туристичко-угостителската комора (ТУК) при Сојузот на стопански комори на Македонија (ССКМ) бара финансиската помош за поддршка на реалниот сектор да има континуитет и да се обезбедат протоколи за работа за сите дејности дефинирани во Националната класификација на дејности, како и што побрзо донесување на петтиот пакет мерки од Владата заради спас и опстанок на туристичко - угостителскиот сектор. „Неопходен е...

СКСЗМ: Новиот пакет мерки да се фокусира на ликвидноста и на зачувување на работните места

За петтиот пакет антикризни мерки Стопанската комора на Северозападна Македонија, СКСЗМ, испорача до Владата повеќе барања. Пред сѐ, од Комората оценуваат дека, за да се врати економијата во нормална траекторија, Владата во претстојниот период треба да се фокусира на започнување на процесот на вакцинација против ковид-19, со цел отворањето на економијата да се случи што е можно побрзо. Исто...

САД објавија нов пакет воена помош за Украина од 275 милиони долари

Американското Министерство за одбрана објави значителен пакет безбедносна помош од 275 милиони долари за Украина да ги задоволи безбедносните и одбранбените потреби на украинските вооружени сили, објави Пентагон во...