fbpx
Таг: барања

таг: барања

Христијан Мицкоски со потписи ќе се обиде да го одложи пописот, од СДСМ не прифаќаат уцени

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека нема да ги признае резултатите од пописот ако тој се одржи според Предлог-Законот за попис кој денеска влезе во собраниска процедура. Претседателот на партијата Христијан Мицкоски на прес конференција изјави дека партијата ќе започне со акција за собирање на потписи за донесување на нов предлог-закон, со кој ќе се поништи сегашниот. Според Мицкоски, Извршниот комитет на...

ССКМ: Угостителско туристичкиот сектор најмногу страда во ковид кризата, потребна континуирана поддршка

Туризмот и угостителството кои имаат значителен придонес во домашната економија се најпогоден сектор во актуелната ковид криза, каде загубите кај голем број правни субјекти беа и се уште се 100 процентни, соопштија од Сојузот на стопански комори на Македонија (ССКМ).  „Овој сектор влезе во период на рестрикции и мало подобрување на состојбите имаше во летниот период кога некои субјекти ја...

Поради состојбата со ковид-19, Сојузот на средношколци одлучи засега да не ја бојкотира онлајн наставата

Викендов Сојузот на средношколци донесе одлука да не организира бојкот на онлајн настава во моментов. Иако уште од пред почетокот на учебната година Сојузот бараше настава со физичко присуство, овој пат го сменија својот став бидејќи како што велат тие, “сегашната ситуација со пандемијата тоа го направи невозможно, барем за овој момент“. Претходно, од Сојузот на средношколци најавија дека ќе...

ВМРО-ДПМНЕ утре на протест со автомобили од х. Русија во Аеродром до РКЕ во Центар

Утре со почеток во 18 часот од паркингот на СЦ Јане Сандански, ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе на протест со автомобили против поскапувањето на струјата. Во најавата за протестот од партијата велат дека за претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски има 120.000 денари плата, а за граѓаните повисока цена на струјата. Од партијата информираат дека протестот ќе заврши пред просториите...

„Платформа за родова еднаквост“: Министерството за здравство да ги усвои протоколите за абортус со лекови

Во итните напори да се справат со пандемијата, владите во светот заборавија на абортусот, како есенцијална здравствена услуга. Во голем број на земји пандемијата беше изговор за докторите да не го нудат абортусот, опишувајќи го како „неесенцијален“, „неитен“ или „рутински“. Владите мора да им го олеснат пристапот до безбеден абортус на сите оние девојки и жени на кои им...

Младите во државата денес ќе протестираат за справување со климатската криза

По повод глобалниот ден на климатската акција, денеска пред Владата во 16 часот ќе се организира sit-in протест на кој ќе се приклучат македонскиот огранок на „Петоци за Иднината“ заедно со Сојузот на средношколци и Универзитетското студентско собрание при УКИМ. Целта на овој протест е вршење притисок врз политичките елити да почнат да спроведуваат политики за справување со климатската криза,...

ВМРО-ДПМНЕ бара можност да избере јавен обвинител

На синоќешниот протест на опозициската ВМРО-ДПМНЕ против „неправдите, реваншизамот и политичкото насилство“ претседателот Христијан Мицкоски упати четири барања од партијата. Поради тоа што, како што рече:„судството и обвинителството се инструменти на мафијата и се клекнати на колена“, се бара да биде исполнето претходно даденото ветување до ВМРО-ДПМНЕ и да и се даде можност на опозицијата да предложи независен и...

„Скапа струја, сиромашен народ“ е пораката од протестот на ВМРО-ДПМНЕ против поскапувањето на струјата (галерија)

Со транспарент „Скапа струја, сиромашен народ“ попладнево се одржа протестот на ВМРО-ДПМНЕ против поскапувањето на струјата кој во понеделникот го најави лидерот на партијата, Христијан Мицкоски. Протестниот марш, на кој присуствуваа неколку стотици граѓани, започна пред Министерството за правда, а заврши пред Регулаторната комисија за енергетика, каде и Мицкоски имаше говор. „Добредојдовте на овој прв од серијата протести кои што...

Ефтимов: Секој вид на активизам е ефикасен доколку младите се истрајни и искрени во барањата

Пред три дена се одржа средношколскиот протест против одлуката за целосна онлајн настава. Сојузот на средношколци заедно со своите соученици, но и родители излегоа пред Министерството за образование и наука и јасно го кажаа својот став дека се за комбинирана настава во новата учебна година. Тие и натаму ќе продолжат со активностите сè додека надлежните институции не ги исполнат...

По протестот на средношколците, министерката Царовска понуди комбиниран модел за настава (ГАЛЕРИЈА)

По одржувањето на вчерашниот протест на средношколците кои се против целосна онлајн настава, младите се сретнаа со новата министерка за образование и наука, Мила Царовска, која на двата состаноци со учениците и родителите понуди комбиниран модел за настава. „Врвен приоритет е започнувањето на училишната година на први октомври, за што како Влада нудиме комбиниран модел за настава. Во училиштата каде...

Бизнис секторот бара брзо формирање на влада и нови антикризни мерки

Организацијата на работовачи на Македонија, ОРМ,  бара што побрзо да се формира новата влада, со цел да се донесе нов сет антикризни мерки, посебно за текстилната индустрија која е на удар. Според претседателот на ОРМ, Ангел Димитров, производството на заштитна опрема и маски стагнира, а работодавачите алармираат дека на голем број конфекции им се заканува насокоро затворање поради намалената...

Хелсиншки и „Гласен текстилец“: Владата да забрани работа за текстилните работнички додека трае полицискиот час

Хелсиншкиот комитет за човекови права и здружението на граѓани „Гласен Текстилец“ остро реагираат на најавите дека повеќе текстилни фабрики во Штип ќе работат за време на полицискиот час, во викендот што следи. „Согласно информациите од терен, фабриките веќе извадиле или се во процес на вадење дозволи за работа, а работодавачите им најавиле на своите вработени дека ќе работат за време...

Вработените во „Еурокомпозит“ бараат помош од Владата за да преживеат

Половина од шеесетмината вработени во прилепскиот загубар „Еурокомпозит“ вчера повторно се собраа пред фабриката да побараат одговор од директорот Милан Тоцев, зошто не биле дел од владините мерки за помош на граѓаните кои трпат големи штети во време на пандемија. „Бараме оставка од директорот Тоцев. Тој денеска повторно изјави дека ќе прател писмо до Владата за да ни биде исплатена...

Хелсишки: Продолжуваме активно со заштитата на работничките права

Хелсиншкиот комитет за човекови права ќе продолжи да ја следи состојбата со работничките права во државата и во секое време конструктивно ќе се вклучи во сите процеси за да се обезбеди почитување на трудот, стои во нивната порака по повод Меѓународниот ден на трудот, 1 Мај. Се потсетува дека по последните 6 месеци се регистрирани 214 пријави кои опфатија повеќе...

Во првиот квартал поднесени 109 жалби од баратели на информации од јавен карактер, десетина се од новинари

Покрај тоа што во изминатиов период ги реши сите заостанати предмети, Агенцијата за заштита на правото на слободен пристап до информации од јавен карактер во предвидениот рок ги решава и жалбите кои пристигнуваат во моментов, информираат за „Мета.мк“ од Агенцијата. Во првиот квартал од 2020 година до Агенцијата биле поднесени 109 жалби од страна на барателите на информации од јавен...

Расте бројот на неодговорени и одбиени барања за пристап до информации од јавен карактер (инфографик)

Лани пораснал бројот на неодговорени, одбиени и пренесени барања за слободен пристап до информации од јавен карактер од страна на институциите, покажува Годишниот извештај за работењето на Агенцијата за заштита на правото на слободен пристап до информации од јавен карактер за 2019 година. Правните и физичките лица лани поднеле вкупно 8.752 вакви барања, и тоа најчесто до државните институции,...

ТрансФормА: Управата за водење на матични книги да одговори на нашите барања

По повод меѓународниот ден на видливоста на трансродовите луѓе, ТрансФормА – Иницијативата за заштита и унапредување на правата на трансродовите лица во Република Северна Македонија денес ја започува кампањата под мотото „Постоиме!“ за одбележување на овој ден, која има за цел да го предизвика системот да обезбеди еднаквост. „Видливоста на трансродовите луѓе значи еднаков пристап до здравствени услуги во овој...

Занаетчиите и транспортерите бараат дополнителни мерки за помош од владата

Предлози за усвојување на нови мерки до владата испратија занаетчиите и транспортерите како едни од најпогодените од кризата со корона вирусот во земјава. Од Занаетчиската комора бараат ослободување од плаќање придонеси додека трае пандемијата со корона вирусот, субвенционирање на платите за сите занаетчии, ослободување од плаќањето аконтација на данокот за личен доход, како и вклучување на занаетчиите во кредитните...

Владата реализирала само 10 проценти од барањата на странските инвеститори, 60 отсто се во процедура

Владата и другите државни органи реализирале околу 10 проценти од барањата на странските инвеститори објавени во „Белата книга“, а околу 60 проценти се во процедура, рече денеска вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска на средбата со Советот на странски инвеститори. „Голем дел од барањата и предлозите се поврзани со законска регулатива што е дел од трудовото законодавство, здравје и безбедност...

„Зелена револуција“ со порака до Министерство за животна средина и до Владата: Доста ЌЕ, акција сега!

Граѓански протест под мотото Марш за чист воздух - #ЗеленаРеволуција ќе се одржи денес во 17 часот пред Министерството за животна средина, соопштија 29 еколошки здруженија од Скопје, Битола, Тетово, Гостивар, Струмица, Ново Село, Струга, Охрид и други градови и населени места, за исполнување на барањата за спречување на загадувањето и против уништувањето на животната средина. Протестот, кој организаторите...

Видеото од руската фрегата во Куба е снимено пред пет години

Во деновите пред пристигнувањето на руските воени бродови, на интернет кружеа слики и видеа, кои наводно го покажуваат пристигнувањето на фрегатата „Адмирал Горшков“ во пристаништето во Хавана. Таков е...