fbpx
Таг: амбасада на САД

таг: амбасада на САД

Канческа-Милевска и Бејли ја претставија реставрираната „Св. Богородица Перивлепта“

Со свеченост на која присуствуваа министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, амбасадорот на САД во земјава, Џес Бејли, како и митрополитот дебарско-кичевски, г. Тимотеј, денеска во Охрид беше претставен на јавноста комплетно конзервираниот и реставриран фрескоживопис во црквата „Св. Богородица Перивлепта“. Конзервацијата траеше точно три години, додека истражувачките работи на архитектурата и на фрескоживописот се почнати уште во 2010 година. Во овој период,...

Амбасада на САД: Стејт департментот може да им забрани влез во САД на корумпирани функционери

Американскиот Стејт департмент може да им забрани влез во САД на корумпираните функционери, во согласност со претседателската декларација 7750. Ова било наведено во одговорот од Амбасадата на САД во земјава на прашањето на „24 Вести“ дали на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески му е одбиено барањато за американска виза. Од амбасадата не одговориле директно на прашањето, но...

Амбасада на САД: Иванов предизвика сериозна загриженост за владеењето на правото

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Македонија изрази загриженост поради последната одлука на претседателот Ѓорге Иванов да ги запре сите судски процеси што се водат против политичари во Македонија. „Чекаме понатамошни детали и појаснувања. Меѓутоа, изјавата на претседателот предизвикува сериозна загриженост за посветеноста на Македонија на вледеењето на правото“, стои во реакцијата на Амбасадата на САД. Иванов, во својот говор, објасни дека...

Амбасадата на САД твитна, ДУИ се предомисли и нема да гласа за измените на ЗКП

Демократската унија за интергарција (ДУИ) нема да гласа за измените на Законот за кривична постапка (ЗКП) ако не биде постигнат политички конзенсуз меѓу најголемите политички партии. Ова го најави потретседателот на Собранието Рафиз Алити со што се намалуваат шансите овие измени да се изгласаат во Парламентот пред неговото распуштање. Од ДУИ велат дека ако измените на ЗКП не ја...

Уапсен маж пред американската амбасада во Берлин поради закани

Германската полиција утринава уапсила маж кој, наводно, се обидел со бомба во куфер да влезе во американската амбасада во Берлин. Припадниците на обезбедувањето на амбасадата соопштија дека мажот се оддалечил од влезот по што се обидел да удри еден од чуварите и тврдел дека во куферот носи бомба, соопшти портпаролот на берлинската полиција, Јенс Бергер. Полицијата го уапсила, а полициски робот...

Амбасада на САД: Да не се врши политички притисок врз Специјалното обвинителство

Амбасадата на САД во Македонија денеска повторно ѝ изрази поддршка за работата на специјалната обвинителка Катица Јанева и на нејзиниот тим и побара од властите целосно да ги спроведат највисоките стандарди на владеење на правото. „САД целосно го поддржуваат Специјалното јавно обвинителство и неговата улога во истражувањето и во покревањето обвиненија за криминалните дејства што произлегуваат од прислушуваните разговори. Нејзиното назначување...

Јанева со дел од тимот на семинар за финансиски истраги во Будва

Специјалната обвинителка, Катица Јанева, заедно со обвинителите Љубомир Лапе, Марија Ѓорѓева и Бирум Рустеми и со истражителот Атанас Гинев, вчера и завчера учествувала на семинар кој се одржал во Будва, Црна Гора, соопштија од Специјалното обвинителство. Семинарот, кој се одржал под покровителство на Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Подгорица, бил на тема „Финансиски истраги и меѓународна соработка“. „На семинарот се...

Презентиран извештајот и насоките за унапредување на Дигиталната агенда во Северна Македонија

Постојниот одлив на кадар на високо административно ниво, недостатокот на ажурирање и имплементација на стратегиите, ограничениот пристап до електронските услуги, но и нискиот степен на интерес на граѓаните за...