fbpx
Таг: амбасада на САД

таг: амбасада на САД

САД ќе продолжат да соработуваат со Владата по оставката на Заев

САД очекуваат да ја продолжат соработката со Северна Македонија во областите од заеднички интерес, соопшти Стејт департментот за Гласот на Америка на македонски јазик, одговарајќи на прашањето за коментар по најавата за оставка на премиерот Зоран Заев по вториот круг на локалните избори во неделата. „Американската амбасада ги следи настаните по вториот круг локални избори, вклучувајќи ја и најавата за...

Пропустот на Тамара со химната ги зовре и бугарските медиуми

Голем број бугарски медиуми денеска интензивно ја следеа целата ситуација со вчерашното исполнување на македонската химна од Тамара Тодевска во Амбасадата на САД, на прославата на националниот празник на САД, 4 Јули, кога таа не ја испеа строфата со имињата на Гоце Делчев, Питу Гули, Даме Груев и Јане Сандански. Најголемиот дел ја пренесоа основната вест што ја објави бугарската...

В.Д. заменик-помошникот државен секретар на САД Палмер во Македонија

Метју Палмер, Вршител на должноста (В.Д.) Заменик-помошник Државен секретар на САД за Европа и Евроазија, ќе ја посети Република Македонија од 1 до 3 август, за да ја искаже поддршката на САД за Договорот од Преспа што земјата го постигна со Грција, како и за прогресот на земјата кон членството во НАТО и во ЕУ, соопшти амбасадата на САД...

Амбасадата на САД му понудила експертска помош на Судскиот совет за реформите

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски вчера имал средба со претставниците на Амбасадата на САД во земјава, Дејвид Стивенсон - шеф на политичкиот и економскиот сектор и со Џон Т. Мекнил - правен советник. На состанокот, како што информираат денеска од Советот, било разговарано за начинот на избор на судиите, како и за одговорноста на сите субјекти во судството,...

Бејли: Нема твитер-војна, но уште еден руски цевковод нема да донесе чист воздух

Откако претседателот на Обединета македонска дијаспора, Мето Колоски денеска на својот Твитер профил ги предизвика Амбасадата на САД во Македонија и Амбасадорот Џес Бејли, наведувајќи дека се случува „Твитер војна меѓу амбасадите на САД и Русија поради загадувањето на воздухот во Македонија, набргу доби одговор од Бејли. Twitter war between U.S. and #Russian Embassies in #Macedonia over air pollution problem...

Амбасадата на САД загрижено праша: Има ли идеи за намалување на загадувањето?

Амбасадата на САД во Македонија денеска изрази загриженост поради големата загаденост на воздухот во Скопје и во земјава. Во својата објава на социјалните мрежи „Фејсбук“ и „Твитер“ од aмбасадата прашаа „кои се вашите идеи за почист воздух во Македонија“. „Загадувањето на воздухот во Скопје денеска беше толку големо што едвај можеше да се види амбасадата! Кои се вашите идеи за почист...

Амбасадорот Бејли ги следел изборите како акредитиран набљудувач

Амбасадорот Џес Бејли беше акредитиран да ги следи изборите, во рамки на меѓународната набљудувачка мисија на изборниот процес, соопштија за „Мета“ од Амбасадата на САД во Скопје, по обвинувањата дека американскиот амбасадор посетувал избирачки места и се фотографирал со активисти и со членови на СДСМ. „Како и во минатото, Амбасадата на САД и другите дипломатски мисии, вчера на терен имаа...

Американската амбасада ги охрабри граѓаните в недела да излезат и да гласаат

Претстојните локални избори на 15 октомври се важни за иднината на Македонија како просперитетна, стабилна демократија, целосно интегрирана во евроатлантските институции, соопшти денеска Амбасадата на САД во Македонија и ги повикаа граѓаните да излезат и да гласаат. - Ги охрабруваме сите граѓани да го искористат своето право на глас, да ги изразат своите погледи за прашањата од нивната општина и...

Сирени и затворање раскрсници кај амбасадата на САД утре поради вежба

Сирени за тревога ќе се огласат утре претпладне во Скопје, а раскрсниците кај амбасадата на САД ќе бидат затворени, поради заедничката вежба што ќе ја вршат припадници на Министерството за внатрешни работи (МВР) и персоналот од амбасадата на САД во рамките на амбасадата. Како што соопшти МВР, сирените ќе може да ги чујат граѓаните на Скопје, а со затворањето на...

Граничната полиција доби квадроцикли за тешко пристапни терени од САД

Амбасадата на САД во земјава денеска на Министерството за внатрешни работи му ја предаде донацијата наменета за потребите на одделот за гранични работи. Покрај техничката опрема наменета за контрола на товари и возила, владата на САД донираше и пет теренски квадроцикли, кои за прв пат ќе бидат во составот на граничната полиција за контрола и надзор на тешко пристапни терени...

Ахмети разговарал со Швајцер Блум и со Жбогар за формирањето на новата влада

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска во амбасадата на Соединетите Американски Држави во Скопје, имал работна средба со заменик-амбасадорката на САД во земјава, Микаела Швајцер Блум и со амбасадорот на Европската Унија, Самуел Жбогар. Како што соопштија од партијата, на средбата било разговарано за натамошните активности во однос на формирањето на новата влада. Ахмети пред Швајцер Блум и Жбогар го...

Амбасада на САД: Насилството не е начин за решавање на разликите

Амбaсадата на Соединетите Американски Држави вечерва го осуди насилството во Собранието, во кое беа повредени неколку пратеници, меѓу кои и лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Од амбасадата порачаа дека насилството не е во согласност со демократијата и е неприфатлив начин за решавање на разликите. „Најостро го осудуваме насилството во Собранието. Тоа не е во согласност со демократијата и е неприфатлив начин...

Македонија го одбележува Светскиот ден на водите

Денеска, според календарот на Обединетите нации, се одбележува Светскиот ден на водите. Обединетите нации го признаа правото на вода како елементарно човеково право. Со повеќе манифестации, Светскиот ден на водите ќе биде одбележан и кај нас. Министерството за животна средина и просторно планирање организира конференција на тема „Водата и отпадните води“, на која ќе се обратат министерот за животна средина и...

Морнаричките „фоки“ на САД ги обучуваат специјалците на АРМ и на МВР

Денеска во базата на Единиците за брзо распоредување на МВР во касарната „Ѓорче Петров“ се одржа завршната вежба од обуката на припадниците на специјалните единици на Министерството за внатрешни работи и на Армијата на Република Македонија, што до 31 јануари до денеска ја спроведуваа тимови на специјалната едница на САД - „Фоки“. На вежбата присуствуваа министрите за внатрешни работи и...

ВМРО-ДПМНЕ: Одговорот кажа сè – Вашингтон не е против нови избори

ВМРО-ДПМНЕ ѝ се заблагодари за одговорот на Амбасадата на САД на нивното барање да се изјаснат за евентуалното одржување нови избори, соопштија денеска од партијата. „Одговорот е краток и кажува сè. Очигледно е дека нема потврда дека станува збор за официјален став и сугестија на новата администрација во Вашингтон дека не треба да има нови избори, односно дека партиите во...

Амбасадата на САД не го коментира повикот од ВМРО-ДПМНЕ да се изјаснат за нови избори

Амбасадата на САД денеска соопшти дека нема да ги коментираат повиците на ВМРО-ДПМНЕ да се изјаснат за евентуалното одржување на нови избори. - Немаме ништо да додадеме на нашата изјава - велат од Амбасадата на САД во Македонија на прашањето на „Мета“ за реакција на вчерашното соопштение од ВМРО-ДПМНЕ, во кое се бара американската амбасада јасно да каже дали е против...

Амбасада на САД: Го следиме процесот на формирање и ќе работиме со идната влада

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Македонија го набљудува процесот на формирање на нова влада и очекува, откако ќе биде формирана, да соработува со неа, во контекст на напредокот на земјата во евроатлантските интеграции, велат од Амбасадата. „Очекуваме да работиме со македонската влада, кога ќе се формира, за напредување во евроатланската интеграција преку спроведување на реформите предвидени со Договорот од Пржино,...

Малтретирањето на дипломатите е редовна разузнавачка забава од Москва до Македонија

Дипломатите на САД, персоналот во амбасадите и нивните семејства во Москва и во уште неколку други европски држави изминатиов период биле цел на малтретирања и на заплашувања, како дел од организирана кампања, оркестрирана и систематски спроведувана од руските разузнавачки и безбедносни служби, пишуваше во јуни угледниот американски весник „Вашингтон пост“. Неодамна и кај нас се појавија и „некролози“ на актуелни...

Амбасадата на САД соопшти дека телефонските линии им функционираат нормално

Телефонските линии на Амбасадата на САД во Македонија работат нормално, соопштија од амбасадата преку официјалните профили на „Фејсбук“ и на „Твитер“. https://twitter.com/usembassymkd/status/806085865449594880 Синоќа американската амбасада во Македонија преку социјалните мрежи соопшти дека телефонските линии ѝ се надвор од употреба и во итни случаи, граѓаните на САД во Македонија да го контактираат американскиот Стејт департмент. „Телефонските линии на амбасадата во моментот не се оперативни....

Утврден идентитетот на сопственикот на сомнителното возило пред Амбасадата на САД

Министерството за внатрешни работи го утврдило идентитетот на сопственикот на возилото, марка „застава“, што вчера ги мобилизираше тимовите за антитероризам на МВР откако од Амбасадата на САД во Скопје било пријавено дека е можно во возилото, кое било паркирано пред амбасадата, да има експлозив. „Утврден е идентитетот на сопственикот, но во врска со тоа нема да излегуваме со понатамошни детали бидејќи...

Во првиот Фаб Лаб на Технолошко-металуршкиот факултет младите иноватори ќе може да развиваат свои продукти

Млади иноватори на возраст од 15 до 29 години ќе можат да развиваат и тестираат иновативни идеи до создавање продукт-прототип во првата лабораторијата за производство и прототипирање Ино Фаб...