fbpx

Утврден идентитетот на сопственикот на сомнителното возило пред Амбасадата на САД

-

Министерството за внатрешни работи го утврдило идентитетот на сопственикот на возилото, марка „застава“, што вчера ги мобилизираше тимовите за антитероризам на МВР откако од Амбасадата на САД во Скопје било пријавено дека е можно во возилото, кое било паркирано пред амбасадата, да има експлозив.

„Утврден е идентитетот на сопственикот, но во врска со тоа нема да излегуваме со понатамошни детали бидејќи станува збор за лични податоци“, изјавија за „Мета“ од МВР.

Оттаму утрово потврдија дека нивните тимови утврдиле дека во возилото нема траги од експлозив, како што биле првичните сомненија, а по проверката тоа било однесено на понатамошни испитувања.

Од Амбасадата на САД утрово го потврдија инцидентот.

„Во изолиран инцидентот, амбасадата може да потврди дека постоело сомневање за возило, кое синоќа било паркирано на улицата пред амбасадата. Побаравме помош од МВР и единиците на МВР одговорија соодветно. Возилото беше отстрането без инциденти. За понатамошни детали за тековната истрага, контактирајте со МВР и ова нема никаква поврзаност со проблемите што ги имаме со нашите телефонски линии“, стои во соопштението од Амбасадата на САД во Скопје.

Вчера, околу 18 часот, од Амбасадата на САД во МВР пријавиле дека има сомнително возило пикап, марка „застава“, оставено пред влезот на амбасадата.

Безбедносните служби на амбасадата со посебна опрема го провериле возилото, при што утврдиле дека истото е позитивно на траги од експлозив.

Припадници на единицата за антитероризам при МВР веднаш излегле на терен и направиле проверка на возилото, но во него не е пронајден експлозив.

Инцидентот се случува пет ден пред одржувањето на предвремените парламентарни избори, закажани за 11 декември, и неполни два и пол месеци откако ненајавена вежба на припадници на полициската единица „Алфи“, на 15 септември, го активираше безбедносниот систем на амбасадата на САД.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Free Download WordPress Themes
udemy free download
download xiomi firmware
Premium WordPress Themes Download
udemy course download free