fbpx
Таг: сопственик

таг: сопственик

Сопственикот на „Дурмо турс“ пуштен да се брани од слобода за Ласкарци

Сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, кој е обвинет во судскиот случај што се води за несреќата кај Ласкарци, е пуштен да се брани од слобода со гаранција. Тој бил пуштен од притвор уште минатата недела, но за неговото ослободување се дозна на почетокот на денешното судско рочиште за несреќата во која загинаа 16 лица, а десетици беа повредени. На...

„Анима мунди“: Oдговорност за сопственикот на кучето што нападна деца во Аеродром

Здружението за заштита на животните, „Анима Мунди“ вели дека шесте лица, меѓу кои и четири деца, во општина Аеродром биле нападнати од расно куче. Од здружениеето бараат одговорност од сопственикот кој го пуштил кучето на слобода. „Вината за овој настан е во неодговорните сопственици, во тие што го воспитале, односно го научиле кучето да напаѓа, а кои го пуштаат слободно да шета и на тој начин...

Избеган затвореник и баран криминалец од Србија, биле убиените од менувачницата

Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека во соработка со МВР е идентификуван и вториот разбојник што беше убиен во средата минатата недела, при обид да ограби менувачница во скопската населба Кисела Вода. Тој е  граѓанин на Србија, по кого поради претходно сторени кривични дела била распишана потерница. Според првичните сознанија на јавното обвинителство, македонскиот државјанин, кој вршејќи разбојништво настрада во менувачницата,...

Заев за случајот „Фероинвест“: Покрај законите, важен е и етичкиот однос

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, денеска не одговори на новинарско прашање дали ќе се повлече од сопствеништвото на неговите компании, во кои се и фирмата „Фероинвест“ која учествува на државен тендер на компанијата ЕЛЕМ и на компанијата ЕДС,, еден од најголемите трговци со струја. - Стојам тука исправен пред вас и пред јавноста да ги разјаснам политиките на Владата....

Со германски, грчки и со француски капитал ќе се приватизира солунското пристаниште

Нов сопственик на солунското пристаниште ќе биде конзорциум од германска, грчка и од француска компанија, во кој е вклучен и рускиот бизнисмен со грчко потекло, Иван Савидис. Грчкиот фонд за приватизација ја избра понудата на конзорциумот составен од германската „Дојче инвест еквити партнерс“, „Белтера инвестментс“ на Савидис и од француската „Терминал линк САС“, кој понуди 231,9 милиони евра за преземање на...

Утврден идентитетот на сопственикот на сомнителното возило пред Амбасадата на САД

Министерството за внатрешни работи го утврдило идентитетот на сопственикот на возилото, марка „застава“, што вчера ги мобилизираше тимовите за антитероризам на МВР откако од Амбасадата на САД во Скопје било пријавено дека е можно во возилото, кое било паркирано пред амбасадата, да има експлозив. „Утврден е идентитетот на сопственикот, но во врска со тоа нема да излегуваме со понатамошни детали бидејќи...

Српската „Адриа медиа груп“ го купи „Слободен печат“

Компанијата „Адриа медиа груп“ (Adria Media Group) го откупила контролниот удел во весникот „Слободен печат“ и со тоа стана доминантен сопственик во новата издавачка компанија „Адриа медиа Балкан“, која од денеска го издава дневниот весник „Слободен печат“, соопшти Бранко Героски, главен и одговорен уредник на весникот. „Разговорите и преговорите со сопствениците на издавачкото претпријатие „Слободен печат ДОО“, кои се водеа...

Скопски бизнисмен осомничен за даночно затајување на околу 715.000 евра

Основното јавно обвинителство Скопје, по добиено известување од Управата за финансиска полиција, оформило предмет и издало наредба за спроведување истражна постапка против скопјанецот Ф.С., сопственик и управител на фирмата „Фарком инженеринг“, осомничен дека затаил данок од околу 44 милиони денари или околу 715.000 евра, соопшти Јавното обвинителство. „Според добиеното известување, во периодот од 2010 до 2015 година лицето Ф.С. од Скопје, како сопственик...

Сопственикот на „Велково меанче“ и на „Кул“ тврди дека не добивал закани

Сопственикот на кафеаната „Велково меанче“ и на кафулето „Кул“ , кои изгореа во пожар, во разговор со полицијата рекол дека не добивал закани или дека некој се обидувал да изнуди пари од него, пренесува телевизија „Телма“, повикувајќи се на информации од МВР. Од МВР велат дека бил извршен увид и засега е рано да се кажат причините и да се претпоставува...

Музика и омраза: Како една песна предизвика етнички тензии на студентска забава во Скопје

Студентска забава во Скопје пролетва доби неочекуван пресврт кога пуштањето на албанска песна при крајот на настанот предизвика полемики и говор на омраза на социјалните мрежи. И покрај инклузивниот...