fbpx
Таг: Африм Гаши

таг: Африм Гаши

Гаши лани се сретнал со Османи како лидер на партија, а не сега како претседател на Собранието

Тврдењето дека Гаши во својство на претседател на Собранието се сретнал со косовската претседателка не е точно. Тој се сретнал со Османи, но во 2023 година и тоа во својство на лидер на партија, поради што и македонското знаме не било истакнато, бидејќи не станувало збор за официјална посета на државно ниво. Ширењето на оваа манипулативна објава, веројатно била инспирирана...

Зеќирија Ибрахими ја пееше албанската химна во Собрание, а не новиот собраниски спикер Африм Гаши

Пратеникот којшто пееше албанска химна во Собранието не е Африм Гаши, ниту е пратеник на Алтернатива. Химната ја пееше Зеќирија Ибрахими од партијата Беса. Ибрахими беше дел од собранискиот состав 2016 – 2020 година. Тој не беше пратеник во претходниот состав на Собранието, ниту, пак, е дел од сегашниот состав, кој беше избран на парламентарните избори одржани на 8 мај 2024 година, пишува...

Верификувани мандатите на пратениците, Африм Гаши нов претседател на Собранието

Африм Гаши од коалицијата „ВЛЕН“ со 76 гласови „за“ беше избран за нов претседател на македонското Собрание. Пратениците од Левица гласаа против изборот на Гаши, додека пратениците од Европскиот фронт предводен од ДУИ не беа присутни во салата. Гаши даде свечена заклетва, која прво ја прочита на албански, а потоа на македонски јазик. Во своето прво обраќање по преземањето на функцијата,...

Вистиномер: Гаши не може да „пресуди“ дали Исмаили е чист како солза

Во продолжение ја пренесуваме анализата на „Вистиномер“ на изјавата на претседателот на „Алтернатива“, за поранешниот министер за култура, Хусни Исмаили: Лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, во телевизиско гостување на дневникот на ТВ Сител, даде недоследна изјава. На прашање на новинарот дали со кадри како поранешниот министер за култура, Хусни Исмаили, кого партијата го предложи за потпретседател на Собранието на РСМ,  а...

Шекеринска се повлекува од политиката, Мицкоски предлага Гаши да биде нов премиер

По најавата на Венко Филипче дека ќе се повлече од министерската позиција во идната влада и актуелната министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска најави дека нема да биде дел од новата влада предводена од СДСМ. „Единствената принципиелна и чесна одлука би била да кажам дека нема да учествувам во следната влада. Сметам дека во изминатиот период можевме да продуцираме резултати...

Алтернатива одлучи – влегува во владејачката коалиција

Алтернатива вчеравечер донела одлука да стане дел од владејачкото мнозинство. Како што соопштија од партијата чиј претседател е Африм Гаши, одлуката е донесена на седницата на Централното собрание, а повеќе детали ќе бидат соопштени денеска на прес-конференција со почеток во 13 часот, што ќе ја одржат Гаши и премиерот Зоран Заев. Алтернатива има четири пратеника. Посочи дека добива места во...

Алтернатива со начелна согласност за влез во владата, течат консултации за кадровски решенија

По вчерашната работна средба на премиерот Зоран Заев и претседателот на партијата Алтернатива Африм Гаши, постигната е начелна согласност за влегување на оваа политичка партија во владата. Алтернатива има четири пратеници во Собранието на РСМ, со што актуелната владејачка коалиција на СДСМ и ДУИ може да го обезбеди посакуваното мнозинство од 61 пратеник за формирање влада. На вчерашната средба се...

Нема договор меѓу Заев и Гаши, наредната недела следна средба околу можноста за коалицирање

Откако лидерите на СДСМ и Алтернатива, Зоран Заев и Африм Гаши се сретнаа, тие во своите партии ќе треба да разговараат околу можноста за идно коалицирање во новата влада. Наредната недела двете партии повторно ќе имаат разговори. Премиерот Заев изрази благодарност до претседателот на Алтернатива, Гаши и секретарот на партијата Сали што прифатија да дојдат на средба во која се...

СДСМ најави смена на седум министри, Алтернатива наредната недела ќе одлучи за влез во влада

По неуспешниот обид за изгласување на недоверба на владата во Собранието на РСМ минатата недела и по завршените локални избори, од владејачката партија СДСМ најавуваат владина реконструкција, додека од опозициската албанска партија Алтернатива излегоа со информација дека наредната недела ќе одлучат дали ќе влезат во реконструираната влада. Потпретседателот на СДСМ и вицепремиер за економски прашања Фатмир Битиќи во денешното гостување...

Алијанса на Албанците и Алтернатива се против одложување на пописот

Лидерите на Алијанса на Албанците и Алтернатива Зијадин Села и Африм Гаши, денеска на прес-конференција во Собранието истакнаа дека не го прифаќаат одложувањето на теренското попишување, кое требаше да почне на 1 април, а е одложено за на 5 септември. Тие најавија дека нивните 12 пратеници ќе гласаат против промена за Законот за попис. Гаши истакна дека ќе ги искористат...

Села-Гаши: ДУИ нема легитимитет, тие се само форма без содржина

Лидерите на коалиционите партии „Сега е време“, Зијадин Села од Алијансата за Албанците и Африм Гаши од „Алтернатива“, денеска одржаа прес-конференција во врска со постигнатиот договор меѓу СДСМ и ДУИ за формирање на влада. Тие овој договор го нарекоа погреб на демократијата и симболична форма без содржина, пишува Порталб.мк. Зијадин Села рече дека во овие моменти надежта е убиена, а...

Ниту еден од поканетите лидери на албанските политички партии не дојде на средбата кај Ахмети

Поканата на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, лидерите на албанските политички партии да ја одбележат со заедничка средба 19-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, беше неуспешна, бидејќи не се појави ниту еден лидер на албанските партии што влегоа во новиот состав на парламентот. Али Ахмети со Теута Арифи и Артан Груби во хотелот „Парк“ во Скопје беа само...

Села и Гаши побараа да не се признае легитимноста на ДУИ како претставник на Албанците

Kоалицијата на Алијанса за Албанците (АА) и Алтернатива на вчерашниот „Марш за демократија“ во Скопје порачаа дека ДУИ не е победник на овие избори и нема легитимитет да го застапува албанскиот народ во Северна Македонија. Оттука, лидерите на двете партии Зијадин Села и Африм Гаши во обраќањето пред делегацијата на ЕУ од маршот упатија две барања до земјите – членки...

Лидерите на албанските партии очекуваат победа, Села обвини за инциденти

Лидерите на албанските политички партии во земјава денеска го остварија своето право на глас, при што секој од нив изјави дека се надева на победа во албанскиот политички кампус. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети гласаше во Зајас, Кичево. Ахмети по гласањето изјави дека посакува регуларен процес и да се почитуваат здравствените препораки. Тој исто така рече дека земјата ја очекува...

БЕСА на Африм Гаши: Ние ќе гласаме за уставните измени

Тројцата пратеници од БЕСА кои припаѓаат на делот што за претседател го признава Африм Гаши, а не Биљал Касами, ќе гласаат за уставните измени. Како што соопшти Гаши, тие се цврсто решени за евроинтеграциите и ќе ги поддржат измените на Уставот заради исполнување на обврските од Преспанскиот договор. Тоа е од висок интерес за Албанците, нагласи тој. „БЕСА со своите три...

Алијанса за Албанците и БЕСА на Касами ќе поднесат амандмани за Албанците

Алијанса за Албанците (АА) и крилото на БЕСА предводено од Биљал Касами ќе поднесат амандмани за албанскиот јазик и за преамбулата, во текот на расправата за уставните измени кои се прават поради исполнување на обврските од Преспанскиот договор, јави „Порталб“. ДУИ, крилото на БЕСА предводено од Африм Гаши, НДП и ДПА сметаат дека сега не е време за поднесување амандмани,...

Не работевме против референдумот, го демантираат Коѕиас двете крила на БЕСА

И двете крила на движењето Беса реагираа на изјавата на грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас дека движењето БЕСА водело кампања против референдумот, порачувајќи дека тоа не е точно, јави „Порталб“. - Помалите албански партии, како партијата БЕСА, за која турскиот печат вели дека е финансирана од Турција, повика на бојкот на референдумот. Нашите граѓани треба да се запрашаат...

Апелација донела одлука во корист на Беса на Африм Гаши

Апелациониот суд донел одлука во корист на крилото на Беса предводено од Африм Гаши, од каде што велат дека правдата, конечно, се вратила и дека се потврдило дека Движењето Беса им припаѓа на своите основачи. – Апелациониот суд донесе одлука елаборирана на пет страници за поништување на првостепената судска одлука и предметот да се врати на разгледување во Основниот суд....

Касами бара Гаши да го врати пратеничкиот мандат

Билал Касами, претседател на тетовското крило на Беса, вчера од Струга му порача на Африм Гаши, претседател на скопското крило на Беса да формира нова партија доколку има барем малку достоинство. – Пратеникот Африм Гаши ако има минимално достоинство треба да го врати мандатот, да формира свој политички субјект, да се натпреварува на изборите и да ги бара гласовите од...

БЕСА: Ќе раководиме со Министерството за култура, името допрва ќе го соопштиме

Движењето БЕСА односно крилото на Африм Гаши потврди дека ќе стане дел од владината коалиција и дека го добила ресорот култура во новиот владин кабинет. По состанокот на Централното претседателство на Движењето БЕСА и Централното собрание беше соопштено дека е позитивно одговорено на понудата на премиерот да станат дел од парламентарното мнозинство и на извршната власт. Името на идниот министер за...

Излезе играта „Senua’s Saga: Hellblade 2“

Излезе играта „Senua's Saga: Hellblade 2“, изработена од фирмата Ninja Theory. Во играта контролирате женски лик со проблеми со менталното здравје. Сенуа има свое алтер его што ја води...