fbpx
Таг: Суд

таг: Суд

Рајчев останува обвинител во предметот за Марјан Стаменковски

По обвинувањата од обвинетиот Марјан Стаменковски, сопственик на порталот „ДоказМ“, дека тој соработувал со обвинителот Сашо Рајчев од Вишото јавно, тој сепак останува обвинител во предметот за Стаменковски. Рајчев утрово се појави на јавната седница во Апелацискиот суд откако републичкото обвинителство донело такво решение, со оглед дека првиот човек на скопското Вишо јавно обвинителство Мустафа Хајрулахи, кој првично требаше...

Дојави за бомби испразнија неколку објекти во Загреб

Неколку дојави за бомби денеска имало во објекти во Загреб. Станува збор за трговскиот центар „Avenue Mall“, во два суда и загрепскиот велесаем. Објектите се евакуирани, а полицијата ги пребарува просториите, пренесе ХРТ. Полицијата дојавите ги примила околу 9 и 50 утрово, по што полициски службеници веднаш излегле на терен. Вработените и посетителите ги напуштиле објектите. „Се вклучи противпожарниот аларм, така...

Вратено од почеток судењето за Мухамед Зеќири поради промена на членови на Судечкиот совет

Основниот кривичен суд Скопје денеска го врати од почеток судењето против поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири поради тоа што изминал подолг период и поради промена на членови на Судечкиот совет. Зекири се товари за „злоупотреба на службена положба и овластување“. Обвинетиот повторно се изјасни за невин. Постапката продолжи со доказна постапка во која обвинителката формално ги изведе материјалните...

Трамп обвинет за давање мито на порно актерка

Доналд Трамп е на пат да биде првиот поранешен американски претседател кој ќе се соочи со кривичен прогон. Доцна синоќа беше објавено дека поранешниот американски претседател е обвинет за тајни плаќања на порно ѕвезди непосредно пред претседателските избори во 2016 година, пренесе Би-би-си. Њујоршките обвинители ја истражувале исплатата на пари на порно актерката Сторми Даниелс, која тврди дека имала прељубничка...

ЕУ основа трибунал за гонење на руските злосторства во Украина

Европската Унија (ЕУ) основа Центар за судско гонење на руските злосторства на агресија врз Украина (ICPA) – нов трибунал специјализиран за истраги и процесуирање на руските злосторства извршени за време на агресијата врз Украина. Новиот центар ќе биде ќе биде составен дел од Европравда и веќе формираниот заедничкиот истражен тим за Украина, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го...

Гевгеличанец осомничен дека силувал, тепал и ѝ ја запалил облеката на девојка што го одбила

Притвор од 30 дена доби 24 годишен гевгеличаниец што повеќе пати силувал и до онесвестување тепал девојка која го одбила. Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против  Д.П. кој е осомичен за кривично дело – Силување од член 186 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Тој, како што соопшти Обвинителството,...

Судењето за пожарот во модуларната болница во Тетово закажано за 6 септември

Судењето за пожарот во модуларната болница во Тетово, кој се случи пред речиси една година и во кој загинаа 14 лица, е закажано за 6 септември 2022 година во 10 часот кај судијата Јордан Велковски, објави Основен суд Тетово на веб-страната во календарот на судења. Судењето е закажано откако на 16 август предметот за модуларната болница согласно Информацискиот систем за...

Судот го штити сторителот, а не жртвата: Итна заштита за мајката од Гостивар од екс партнерот – полицаец

Граѓанските организации членки на Платформата за родова еднаквост остро реагираат на непостапувањето од страна на надлежните институции во однос на лицата кои се соочуваат и справуваат со семејно насилство. „Станува збор за Елена Јовицоска од Гостивар, на возраст од 27 години, мајка на едно малолетно дете, која 5 (пет) години се соочуваа и трпи семејно насилство од страна на нејзиниот...

Шест години затворска казна за Груевски за случајот „Талир 2“, судот ќе ја конфискува Белата палата

За виновни се прогласени поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и поранешниот генерален секретар на партијата и на тогашната Влада Кирил Божиновски, за незаконската изградба на Белата палата - седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во центарот на Скопје. Основниот кривичен суд Скопје го осуди Груевски на затворска казна од шест години, додека Божиновски доби условна казна од 2 години затвор која...

Судот во Москва го прогласи Навални за виновен за измама од големи размери, го очекува 13 години затвор

Рускиот суд денеска повторно го прогласи за виновен Алексеј Навални, лидер на опозицијата и главен критичар на Владимир Путин, за измама од големи размери, пренесе Ројтерс. Руските обвинители бараат да го преместат Навални во казнена установа со максимална безбедност на 13 години под обвинение за измама и непочитување на судот. Навални, кој издржува казна од две и пол години за претходна...

Руски суд ги забрани Фејсбук и Инстаграм и ја прогласи платформата Мета за „екстремистичка“ организација

Судот во Москва ја прогласи компанијата Мета, во чија сопственост се Фејсбук, Инстаграм и Ватсап, за „екстремистичка“ организација и ја забрани нејзината работа во Русија, пренесе Ројтерс. Русија веќе го забрани Фејсбук поради ограничување на пристапот до руските медиуми, додека Инстаграм беше блокиран откако Мета рече дека ќе им овозможи на корисниците на социјалните мрежи во Украина да објавуваат пораки...

Публикација на Метаморфозис: На правосудството му е потребна финансиска „бустер“ доза

Во издание на Фондацијата Метаморофозис е објавен извештај за дел од реформските процеси во РСМ во однос на ЕУ аспирациите, кој се однесува на моменталните реформски перформанси во секторот правосудство, дел од кластерите што ги оценува ЕУ за исполнување на условите за преговори за членство. Во документот насловен „На правосудството му е потребна финансиска „бустер“ доза“ опфатени се неколку сегменти...

Сојузниот суд на Австралија објави 106 причини за депортацијата на Ѓоковиќ

Сојузниот суд на Австралија објави документ во кој се наведени 106 точки за конечната пресуда по што Новак Ѓоковиќ беше депортиран од земјата. Во документот се нагласени сите контроверзни постапки на тенисерот од моментот кога го добил позитивниот тест на 16 декември, неговото соочување со царинската полиција, првата позитивна пресуда и практично целата приказна, а наведени се и членови...

Уште 30 дена притвор за Јордан Камчев за случајот „Плацеви на Водно“

Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје донесе решение со кое ја продолжи за 30 дена мерката притвор за лицето Јордан Камчев поради опасност од дбегство. „Заради интерес на медиумите кои ја следат работата на судот, ја информираме јавноста дека Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје, донесе решение со кое ја продолжи...

Мијалков останува во притвор, бидејќи судот ја одби понудената гаранција од 10 милиони евра

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот Кривичен суд – Скопје го одби како неоснован предлогот на одбраната на Сашо Мијалков за укинување на мерката притвор со понудена гаранција од 10,871,170,00 евра. Кривичниот суд соопшти дека Советот, по проучување на списите во предметот, смета дека сè уште постојат причини поради кои била определена мерката притвор имајќи...

Продолжен притворот на Камчев за уште 30 дена

Основниот кривичен суд денеска му одреди нови 30 дена притвор на бизнисменот Јордан Камчев за случајот „Плацеви на Водно“. „Заради интерес на медиумите кои ја следат работата на судот, ја информираме јавноста дека Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за продолжување на мерката притвор за Ј.К.,...

Обвинителот Ајро побара затворски казни, конфискација на имот и да се плати штетата во случајот „Трезор“

Oбвинителот Артан Ајро во завршните зборови за случајот „Трезор“ денеска побара судијката Џенета Бектовиќ на обвинетите лица да им изрече казни затвор но и конфискација на имот, бидејќи како што истакна тој, обвинетите кривичните дела ги сториле од лукративен карактер. Покрај затворски казни во пресудата, Обвинителството од Основниот кривичен суд-Скопје побара обвинетиот Сашо Мијалков да го задолжи да надомести износ...

Одбраната на обвинетите во „Монструм“ смета дека случајот е исконструиран и нема доволно докази

Денеска во Кривичен суд, одбраната во завршни зборови за „Монструм“ изјави дека  обвинителството не обезбедило доволно докази за овој случај и има само голи индиции и не ги докажува претпоставките за можен мотив. „Дека ова е целосно ксонструиран слуачај не е наша констатација, туку тоа е констатирано и во извештајот на Прибе, а се зборува и во американскиот Стејт департмент,“...

Мицкоски: 27 април е чисто политички монтиран случај

Ниту Извршниот комитет ниту било кој член на ВМРО-ДПМНЕ е дел од организацијата на ова самоорганизирање на народот кој што се случуваше во тој период, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по сведочењето за нападите кои се случија во Собранието на 27 април. „Ова е очигледно дека станува збор за сериозен и жестоко монтиран политички процес. Политички процес кој што...

Случајот „Таргет-Тврдина“ одложен за 16 октомври, Мијалков бил со симптоми на ковид-19

Поранешниот прв човек на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков денеска не се појави на рочиштето за случајот „Таргет-Тврдина“, бидејќи развил симптоми на корона вирусот, извести неговиот адвокат Љупчо Шврговски на денешното рочиште кое се одложи за 16 октомври. .„Вчера доцна бев известен од Сашо Мијалков, дека неговата сопруга Александра Мијалкова е позитивна на тестот на корона вирус....

Во супермаркети, пекари, сендвичарници – студентите од денеска купуваат оброк субвенциониран од државата

Покрај стартот на новата академска година, денеска започна со примена и новиот систем на исплата на субвенционираниот студентски оброк. Студентите во земјава кои ги исполниле условите, од денеска па...