fbpx
Таг: Дамјан Манчевски

таг: Дамјан Манчевски

Дефинитивно нема да има трансфер на администрацијата од јавниот во приватниот сектор

Тројцата министри на Министерството за информатичко општество од 2017 година, Дамјан Манчевски - Јетон Шаќири - Адмирим Алити
Владата на Северна Македонија се откажа од планот за трансфер на вработените од јавниот  во приватниот сектор како мерка за намалување на бројот на вработените во администрацијата. Оваа иницијатива која во 2019 година ја започна тогашниот министер за информатичко општество, Дамјан Манчевски, почна да се гаси по неговото заминување и именувањето на Јетон Шаќири за министер, за на крај...

Утре започнува ПОИНТ Конференцијата, со дискусија за изборите на Балканот во време на пандемијата

Поради ковид-19 пандемијата, водечката регионална годишна конференција за политичка одговорност и нови технологии - ПОИНТ се враќа во нов, онлајн, формат: POINT Talks. Утре (5 февруари), со почеток од 15 часот, ќе се одржи првиот од серијата настани, односно онлајн панел-дискусија на тема „Изборите за време на пандемија на Балканот“. Настанот ќе биде посветен на изборните процеси што се одржаа...

МИОА изработи нов систем за непречена размена на документи помеѓу институциите по електронски пат

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на денешната прес-конференција го претстави новиот Националниот систем за управување со документи-ДМС. Станува збор за унифициран систем наменет за подобрување на работењето на државните институции. Со овој систем процесирањето на документите и спроведувањето на работните процеси во институциите може да се одвива целосно електронски. „Со имплементација на ДМС и дигитализацијата на работните процеси...

Министерот Дамјан Манчевски повторно во самоизолација

Министерот за информатичко општество и администрација информираше дека е во самоизолација откако неговиот заменик министер и возач се позитивни на корона вирус. „Откако пројавија симптоми, заменик министерот за информатичко општество и администрација Александар Бајдевски и мојот возач денес се тестираа и се покажаа позитивни на ковид-19. Согласно препораките на епидемиолозите во следните тринаесет дена ќе бидам во самоизолација“, напиша синоќа...

Промовирана салата „Една точка за услуги“ со која ќе се надминат долгите шалтерски редови

Денеска официјално беше промовиран новиот изглед на салата „Една точка за услуги“ во Скопје. Како што посочи министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, станува збор за целосно нов принцип и култура на работа во јавната администрација. - Шалтерите конечно се минато, вработените работат во пријатна атмосфера, а граѓаните веќе нема да бидат дел од долги шалтерски редови -...

Владата ќе обезбеди ваучери за млади до 29 години за дигитални вештини

Владата ќе доделува ваучери на млади лица до 29 години за обуки за дигитални вештини, ова го соопштија министерот за образование и наука Арбер Адеми и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски на денешната прес-конференција. Предвидено е финансирање обуки од најосновни до напредни дигитални вештини, со цел да им се помогне на младите во справувањето со предизвиците кои...

Кај власта има расположение да се укине предизборното рекламирање од државен буџет, но не за овие избори

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во интервју за порталот „Призма“ вели дека во владејачката партија СДСМ има расположение во целост да се укинат изборните реклами, за чија изработка политичките партии добиваат финансии од државниот буџет. Манчевски изјави дека сепак промената не може да се направи пред овие избори, затоа што не може да се смени Изборниот...

Царовска, Манчевски и Забрчанец во самоизолација бидејќи имале средби со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска, министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и националниот координатор за стратегиски комуникации Марјан Забрчанец се во самоизолација откако имале средби со потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири. Иако на средбите биле почитувани сите протоколи, сепак според препораките на епидемиолозите, тие ќе бидат во самоизолација. Инаку, поради гостување на Зекири на ТВ „24“ во самоизолација...

Новинарската заедница реагира: Фондот за поддршка на медиумите мириса на корупција

Новинарските организации и кабелските оператори се вознемирени од владината најава за формирање фонд за помош на медиумите поради кризата со корона-вирусот, бидејќи таквата мерка може да влијае врз независноста на медиумите. Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) во принцип се против јавни пари во медиумите, особено ако тоа се прави...

Конституиран Советот за координација и следење на Отвореното владино партнерство

Преку видео-седница беше конституиран Советот за координација и следење на процесот на Отворено владино партнерство (ОВП на Република Северна Македонија) и Националниот Акциски план за ОВП 2018-2020. На он-лајн средбата учествуваа 36 претставници од институциите, граѓанските организации, меѓународните организации, меѓу кои членовите на Советот. Отворено владино партнерство е доброволна меѓународна иницијатива која цели кон обезбедување конкретни заложби од страна на...

60-тина студенти ќе учествуваат на меѓународниот натпревар по роботика – RoboMac 2020

На Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) денес почна меѓународниот натпревар за роботика и вештачка интелигенција RoboMac 2020. Оваа година, студенти од Македонија, Србија и Грција, во наредните пет дена, ќе ги измерат своите сили во знаењата за роботиката и вештачката интелигенција. За продеканката на ФЕИТ, професор д-р Соња Геговска Зајкова во наредните неколку дена ФЕИТ ќе биде место...

АВМУ: Последните измени на Законот за медиуми беа донесени на крајно нетранспарентен начин

Последните измени на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги беа донесени на крајно нетранспарентен начин, во процес којшто не беше инклузивен и тоа пред самото донесување на Одлуката за распуштање на Собранието и на Решението за распишување на Предвремените парламентарни избори за пратеници. Ваквиот начин на носење на законски измени е крајно разочарувачки и несоодветен, велат од Агенција за...

Манчевски апелира на разум и повика на дијалог со кабелските оператори

Министерот за информатичко општество, Дамјан Манчевски, за новонастанатата ситуација со кабелските оператори рече дека кога Собранието во 2018 година ги усвоило законските измени со кои се забранува емитување на странски програми без регулирани авторски права, имало согласност и од кабелските оператори и од националните медиуми како засегнати страни, но исто така имало и политички консензус. Тој посочува дека во различни...

Изборите ја попречија реформата на администрацијата

Резултатите од ветувањата во јуни 2017 година на Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, дека ќе има реконструкција во администрацијата нема да ги видиме во овој мандат на владата. Според министерот, реформите се попречени од изборите на 12 април, односно од мораториумот за активности од овој тип пропишан од Изборниот законик, пишува „Порталб.мк. - Нема да има отпуштања...

Манчевски: На електронскиот портал се регистрирани 9.000 граѓани и секојдневно користат 128 услуги

По само два месеци од пуштањето на употреба на порталот за електронски услуги uslugi.gov.mk, речиси 9.000 граѓани се регистрирани и секојдневно користат, 128 електронски услуги, рече министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на денешната прес-конференција посветена на проектите реализирани од 2017 година до денес, во насока на дигитална трансформација на нашата држава. „Дополнително, на порталот во Каталогот на...

Преку меморандум со „Мастеркард“, граѓаните во иднина полесно ќе добиваат е-услуги

Македонија станува една од првите земји во светот, каде целото население добива можност за електронски идентитет. Во владата денес беше потпишан меморандум за разбирање со „Мастеркард“, од министерот за информатичко општество Дамјан Манчевски, министерката за финансии Нина Ангеловска и менаџерот на „Мастеркард“ за Бугарија, Северна Македонија, Албанија и Косово, Вања Манова, информираат од Министерството за финансии. - Во пракса, ова...

Манчевски: K-15 за администрацијата не е политички маркетинг

На потпишувањето на денешниот Грански колективен договор со Синдикатот на УПОЗ, министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, рече дека тоа што администрацијата ќе добива К-15, дневници за превоз, трошоци за ноќевања и други бенефиции не станува збор за предизборен маркетинг и собирање политички поени, туку е резултат на две и полгодишни преговори. Имајќи ги предвид реакциите на јавноста,...

Пред штипјани претставена платформата „е – услуги“

Последна алка во дигитализацијата на услугите на јавната администрација – вака денеска во Штип беше претставена новата дигитална платформа „е - услуги“, на првата јавна трибина на Министерството за информатичко општество и администрација. Вкупно 127 услуги се достапни до граѓаните, кои од дома преку својот компјутер ќе може да завршат некоја административна работа. Новиот национален портал е надополнување на системот...

МИОА ќе сподели искуства за дигитализацијата со Финансиската агенција од Хрватска

Министерството за информатичко општество и администрација денеска и утре е домаќин на делегација од Финансиската агенција (ФИНА) од Република Хрватска, составена од раководители од областа на информациско-комуникациските технологии, јавните услуги и организациски и правни работи. Од МИОА соопштија дека целта на посетата е презентација на хоризонталните системи кои веќе ги имплементира ова министерство, на барање на ФИНА, од каде пројавиле...

За МРТ, МРД и АВМУ следната година 19,5 милиони евра

Од вкупниот буџет на Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) во износ од 1,52 милијарди денари, дури 1,2 милијарди денари (односно 19,5 милиони евра) се наменети за МРТ, МРД и АВМУ, рече министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски денеска, на прес конференцијата за буџетот на министерството за следната година. Тој најави дека фокусот следната година е дигиталната...

МОН: Запишувањето вонредни ученици во медицинските училишта се става во мирување

Сите јавни средни училишта во државата кои имаат добиено верификација за изведување на настава од здравствена струка се известени дека запишувањето на вонредни ученици се става во мирување, почнувајќи...