fbpx
Таг: ВМРО-ДПМНЕ

таг: ВМРО-ДПМНЕ

Мицкоски испрати двојна порака за „црните листи“

Мицкоски во интервјуто за Клик плус на ТВ 21 (15.01) испрати двосмислена порака кон јавноста околу „црните листи“ на САД и на Велика Британија. Тој на два-три пати изјави „остајте ги црните листи, не ни помагаат црни листи, црната листа на САД е нешто друго,“ итн. Од друга страна, го повика јавниот обвинител веднаш да ги побара доказите и...

Пет иницијативи доставени до Уставниот суд за личните документи

Пет иницијативи се доставени до Уставниот суд во врска со личните карти, возачките дозволи и пасошите. Иницијативите се однесуваат за периодот на издавањето на овие лични документи, односно на нивното времетраење бидејќи некои сѐ уште се со важност, како и на правото на слобода на движење, рече претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска денеска. Сепак, таа потенцираше дека слободата на...

Таравари и Мицкоски не се сретнале во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ на 31 јануари

ВМРО-ДПМНЕ демантираше дека Арбен Таравари и Христијан Мицкоски имале средба во партиското седиште. Телевизијата Клан испрати соопштение дека не е точна првично објавената информација од нивната телевизија, дека автомобилот на Таравари бил снимен во гаражата на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Рецензираме објава на социјалната мрежа Фејсбук во која пишува: Арбен Таравари на...

ВМРО-ДПМНЕ распиша оглас за кандидат за претседател на државата

ВМРО-ДПМНЕ врз основа Статутот на ВМРО-ДПМНЕ, како и заклучоците донесени на седницата на Извршниот Комитет распишa јавен повик за кандидат за претседател на Република Македонија кој ќе биде поддржан од ВМРО-ДПМНЕ на претстојните претседателски избори. „Кандидатот кој ќе биде претходно пријавен и ќе ги исполни пропишаните услови ќе биде одбран на Конвенција која ќе се одржи на 2 март во...

Контраспин: Спорот помеѓу Словенија и Хрватска нема врска со проблемите меѓу Бугарија и С. Македонија

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски ја извртува вистината т.е. спинува кога вели дека неговата партија може да понуди европски модел за решение на проблемите помеѓу Скопје и Софија по примерот на спорот помеѓу Словенија и Хрватска, кој бил разрешен со помош на Брисел. Едниот тип проблеми, оние помеѓу Скопје и Софија воопшто немаат допирни точки со другиот тип проблеми...

Мицкоски ги најави техничките министри: Адвокатот Тошковски за внатрешни, Ѓоко Велковски за труд и социјала

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва во „Топ Тема“ на телевизија Телма ги соопшти имињата на техничките министри и заменици кои ќе ги предложи ВМРО-ДПМНЕ во техничката влада. Toj рече дека тоа се „компетентни и неизвалкани кадри чија задача ќе биде да ја обезбедат волјата на народот“. Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека технички министер за внатрешни работи ќе биде...

Содржината кон Запад, коментарите кон Исток: Што се објавува на Фејсбук за НАТО и ЕУ

Прашањата околу интеграцијата на Северна Македонија во Европската Унија и НАТО се меѓу најдоминантните политички теми во објавите на социјалните мрежи. Во своите Фејсбук постови, политичарите на власт постојано повторуваат дека ЕУ и НАТО се стратешки цели на државата од највисока важност, а од друга страна, се чини дека граѓаните сè повеќе се скептични во нивните зборови. Опозициските партии,...

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ нема да има министри во техничката влада ако не ја гласа

Премиерот Димитар Ковечевски вели дека ВМРО-ДПМНЕ нема да има министри во техничката влада, доколку не ја гласа истата, бидејќи никаде во светот не постои пример каде партија учествува во влада, а да не ја поддржува. „Кога се учествува во влада, тоа значи дека таа влада треба да се поддржи. Ако не гласа, сметам дека тие места треба да останат празни....

ВМРО-ДПМНЕ на 11 јануари ќе разговара за кандидатите во техничката влада

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска информираше дека на 11 јануари ќе имаат состанок на извршниот и централниот комитет на партијата, на кој ќе се разговара за кандидатите за министри и заменици-министри во техничката влада која треба да ја води земјава од 28 јануари. Мицкоски денеска во одговорите пред новинарите не сакаше да прецизира за евентуални имиња на идните министри...

Општина Карпош доби буџет, блокадата на ВМРО-ДПМНЕ не успеа

По вчерашните протести на вработените во локалните установи и бројните соопштенија и контра соопштенија, Советот на Општина Карпош денеска го усвои буџетот за 2024 година со гласовите на советничките групи на СДСМ, Левица, ГРОМ и двајцата независни советници Невена Георгиевска и Александар Илиески. Градоначалникот Стевчо Јакимовски по седницата изјави дека со изгласаниот буџет општината ќе може непречено да функционира. „Ова беше...

Ковачевски: Деталите за техничката влада ќе се дознаат до 25 јануари

Средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ќе се случи идната година, пред или по празниците, изјави денеска премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски. На свеченото отворање на спортската сала „Наум Наумовски-Борче”, попозната како „Партизан“, во скопски Карпош, Ковачевски рече и дека сите детали за техничката влада ќе бидат познати најдоцна до 25 јануари. Тој појасни дека СДСМ оваа седмица...

Уставните измени доминираа меѓу спинерските трендови за 2023 година

Прашањето за внесување на Бугарите во Уставот беше предмет на најбројни и најчести дебати околу кои беа забележани манипулации и извртување на вистината. По нив следуваа дебатите за борбата против корупцијата и организираниот криминал, во тој контекст посебно измените на КЗ во делот на злоупотреба на службена положба и овластувања, зголемувањето на пензиите, решавање на проблемот со инфлацијата, лек...

Скопскиот буџет за 2024 пред советниците: Политикантство и по некој амандман

Советот на град Скопје денеска расправа за усвојувањето на градскиот буџет за 2024 година. Од ВМРО-ДПМНЕ уште на самиот почеток укажаа дека на седницата треба да биде присутна градоначалничката Данела Арсовска, генералниот секретар на градот Скопје и претставник на Секторот за финансии при градот Скопје. По кратката пауза што ја даде претседателот на советот Трајко Славески за да дојде претставник...

„Ну, погоди!“, кој треба да преземе мерки против аерозагадувањето?

Од централна на локална власт и обратно. Вака деновиве кружат обвинувања меѓу институциите на национално и на локално ниво во однос на тоа кој треба да преземе мерки за справување со високото ниво на загаденост на воздухот во македонските градови. Министерката за животна средина и просторно планирање Каја Шукова во изјава за емисијата „Топ тема“ на Телма информираше дека ниту...

МВР демантира: ВМРО-ДПМНЕ да престане да шири лаги

Министерството за внатрешни работи денеска преку соопштение апелираше до опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ „да престане да пласира лаги, чија цел е дискредитирање на полицијата“. „И денеска, преку соопштение пласираат лаги за наводна поврзаност на МВР со бегство на лицето Наим Самиу, иако надлежен за определување мерка притвор е единствено - судот“, велат од МВР. Отаму им порачуваат на ВМРО-ДПМНЕ, „наместо да шират...

Четврти ден по ред дишеме смог, дождот не го прочисти воздухот

Високото ниво на загадување на воздухот продолжува низ целата земја. И покрај врнежите од дожд, квалитетот на воздухот што го дишеме и утрово е на незадоволително ниво. Во Струмица и Кичево и понатаму на сила се препораките и мерките против аерозагадувањето поради надминатиот праг на алармирање поради присуство на ПМ-10 честички во воздухот од над 150 микрограми на метар...

Контраспин: Спинувањето околу ЕУ стана константа на македонската политичка сцена

Двете главни политички партии во македонскиот блок, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не престануваат со спинување и сервирање полуинформации околу ЕУ перспективите на С. Македонија, особено по минатонеделните(14 и 15.12) заклучоци на Советот на ЕУ. Двата најнови спина се однесуваат на ЕУ перспективите на земјава доколку дојде ВМРО-ДПМНЕ на власт и што значела изјавата на шефицата на бугарската дипломатија, Марија Габриел,...

Сигналите од ВМРО-ДПМНЕ за учество во „техничката влада“ се недвосмислени

Повеќе сигнали од високи функционери и претставници на ВМРО-ДПМНЕ укажуваат дека партијата ќе учествува во преодната, „пржинска или техничка влада“. Тоа што органите на партијата допрва ќе решавале за тоа прашање може да биде или за политички маркетинг, дотолку повеќе што за технички премиер е веќе номиниран Талат Џафери, или заштита на претседателот на партијата Христијан Мицкоски, кој јавно...

Контраспин: Само поради Уставот нема преговори со ЕУ, а друго прашање е зошто не е сменет

Во моментов може да се детектира двоен спин околу резултатите од Советот на ЕУ, односно повторното „извисување“ на земјата да ги започне пристапните преговори со ЕУ. Опозицијата, која одби да прифати да се промени Уставот, спинува кога тврди дека причината не била тоа, туку огромната корупција во власта. Власта, пак, кога оценува дека за сè е виновна опозицијата, спинува,...

Османи: Денес можеше да биде ден за славење и кај нас

Денеска можевме и ние да славиме, но антиевропските темни сили држат во заложништво два милиони граѓани, порача македонскиот министер за надворешни работи денеска на својата Фејсбук страница, честитајќи го почетокот на преговорите за пристапување во ЕУ на Украина и Молдавија. „Честитки до Украина и Молдавија за почетокот на преговорите со Европската Унија. Денес можеше да биде ден за славење и...

Пендаровски се сретна со маратонецот Дарио Ивановски кој постави нов државен рекорд

Претседателот Стево Пендаровски денеска во градскиот парк во Скопје се сретна со маратонецот Дарио Ивановски кој пред неколку дена постави нов македонски рекорд на маратонот во Севиља, Шпанија, како...